16.02.2017, 16:04 6794

'Sizi de kurtarmak için; Hayır!'

Sahi, ne zaman kendimiz olacak bizi esir alanlardan kurtulacağız?

Gerçekten olup bitenler karşısında şaşkınım!

Son olaylar karşısında iyice birbirimizi anlamamaya programladık vicdanlarımızı!

Maalesef insanın iç gözlem ve değerlendirmelerden uzak kalması birilerinin eline koz vermesini doğuruyor.

Bu durumun en önemli nedeni ”iç dünyamızın yavanlığı” ve o yavanlığı zenginleştirecek argümanlara gönlümüzü kapalı tutuyor olmamızdır!

Daha dün “olmaz böyle şey” diye düşündüğümüz meselelerde bizi suçlayanlar, gün gelip de “aynı noktada” düşünce beyan etmeleri karşısın da söyleyeceklerimizin olması bile birileri için hiçbir anlam ifade etmemektedir!

Daha açık ifadesiyle; ”memleketi iyi yönetemiyorsunuz” ve bunun nedenleri şunlardır dediğimizde “bizi hor görenler”, bugün bizi beraber yürüdükleriyle korkutmaya, yaftalamaya cüret edebilmektedir!

Hani meşhur bir hikaye var…

Baba yeteneksiz oğluna; ”adam olamazsın oğlum, sen adam olmazsın!” demiş.

Ama günün birin de oğul paşa olmuş, paşa elbiseleriyle görsün diye gururla babasını yanına çağırmış.

Baba demiş, sen adam olamazsın derdin, bak ben paşa oldum. Baba baştan aşağıya oğlunu süzdükten sonra cevap vermiş “Paşa olmuşsun ama oğlum yine adam olamamışsın!”

Şimdi ben haddi mi da zorlayarak diyorum ki; ben şahsen, adam olmanızın sırlarını yıllardır size anlatmaya çalışıyorum!

Ama değil anlamış olmak, anlar gibi olmadığınızı görmek de insana hüzün veriyor.

Bu nasıl iştir Allah aşkına?

Görmüyor musunuz ki; çevrenizde alkıştan şımaran, aşırı servet sahibi, ihtiras sahibi insanlar sizi kullandıkça kullanıyorlar!

Bu sıradanlığa dur demeyecek miyiz?

Ahlak, kitaplardan öğrenilecek bir şey değil hatırlatırım!

Yazarak çizerek bir şeyleri kapamaya çalışabiliriz ama bilmeliyiz ki vicdanımızla baş başa kaldığımız an asıl hesaplaşmanın olduğu andır!

Bu hesaplaşmayı birilerinin gazına gelmeden yapabilmeliyiz artık!

Yarın çok geç olmasın diye söylüyorum. Biz istesek de istemesek de günü geldiğinde vicdanımız galeyana gelip hakikati bulacaktır!

Ülkemizin bugün ki durumu her zamankinden çok daha vahim durumdadır...

Bunu görmemek için ya kör olmak ya da çok büyük bir menfaat çemberinin içinde olmak lazımdır!

Nereden bakarsak bakalım bugün Anadolu coğrafyası gerçekten ölüm kalım mücadelesi vermektedir!

Bu uyuşukluğun nedenini anlamakta güçlük çektiğimi her defasında ifade ediyorum. Ama ne yazık ki, uyuşturulmuş  ve şartlandırılmış beyinlere bunu anlatamıyoruz!

Hemen hemen her yazım da meseleleri müşahhas örneklerle anlatmaya çalışıyorum…

Dün birbirleri hakkında; “alçaksın”, “hainsin”, “aşağılıksın”, “namertsin”, “korkaksın” iddiasında ki insanların bugün birbirleri hakkında “methiyeler düzmesi” ve buna her iki grubun taraftarlarının ayniyle iştirak etmesi bizleri yeniden bazı şeylerin muhasebesini yapmaya zorlamalıdır artık!

O gün ağza alınmayacak sözlerle “hakaretin şiddetini” tırmandıranlar, leş yiyen kargalar gibi birbirleri ile ilgili buldukları her açığın üzerine çullanarak asıl yüzlerini ortaya koymaktaydılar!

Bütün bu olan bitenler sizi bilmem ama benim mide mi bulandırıyordu o günde bugünde.

İşin en trajikomik tarafı da şudur; en “aşağılık” ifadeleri birbirleri için kullananlar şimdiler de kendilerinin bu duruşuna “evet” demeyen, dik durup “hayır” diyenlere kullanıyor olmalarıdır!

Bu  “çıkara dayalı” savunma mekanizmalarına hala ellerimiz patlarcasına alkış mı tutacağız?

Yoksa sizin gibi düşünmeyenleri “vatan hainliğiyle” yaftalamak için mi “evet”, “hayır” oylaması yaptırıyorsunuz!

Siyasetçiler adına ürpertici bir sıradanlık yaşandığı tevil getirilemez bir gerçek. Ama ya bizim temiz vicdanlı bildiğimiz Anadolu insanına ne oluyordu ki bu sıradanlıklara prim verebiliyor, işte buna benim aklım ermiyor!

İnandıklarımız üzerinden “aklımızı”, “vicdanımızı” yağmalayanlara karşı bu ülke insanının durup düşünme vakti çoktan gelip de geçmiştir!

Aşikâr görünmüştür ki; ortada bir yağma vardır!

Fakat dün bu yağmacıları kurtarıcı olarak görenlerimiz için bir tercih zamanı gelmiştir!

Ve artık bu saatten sonra yapmamız gereken şey; manevi duygularımızı sömürerek yağmalamalarına devam edenlere hak ettiği cevabımızı onların anlayacağı dilden “hayırlısıyla” sandıkta verecek olmamızdır!

Böylece, her icraatınız sonunda, bir daha “Allah bizi affetsin!” dememeniz için; hem siz hem de ülke rahat bir nefes almış olacaktır!

 

Görüşmek üzere, Allah’a emanet olun…

 

Yorumlar (7)
Osman Aygün 3 yıl önce
Benim için düşünme arkadaş; Siz kendi iç dünyanızda Ki dağınıklığı düzeltin,artık bu millete düzen vermeyi birakın Allah aşkına. Sahi 15 yıldır hatalarıyla sevaplarıyla,ömründen gece gündüz heba ederek hizmet ettiği bizlere,sizlere ne yaptı ki bu kadar kin ve nefret dolusunuz. Samimi bir soru: Bu ülkede Müslümanların hayatını kolaylaştıran ve ceberut anlayışı saf dışı eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyib Erdoğan'a bir Müslüman neden karşı olabilir? Neden bu kadar karşısınız,siz karşı oluncada bizde doğal olarak savunma refleksi gösteriyoruz. Bu millete 15 Temmuzda dosta düşmana kullanılmayaçağını göstermiştir.Görmeyenleri Allah cc'lüye havale ediyoruz. Biz son 25 senesini zilletle geçirdiğimiz Ülkemizi uçurumun eşliğinden kurtarıp yeniden ayaklarının üzerinde durmasını sağlamışızdır. Erdoğan'a düşmanlarının kronikleşen düşmanlığı artık Türkiye'mize zarar vereçek duruma gelmiştir.Bu gidişe bu millet kayıtsız kalamaz artık. Lütfen benim için kaygılanmayın, Lütfen bizim için bize dikta yapmayın..
Ali Kandiş 3 yıl önce
Yazınızı büyük bir dikkatle okudum. En çarpıcı olan, verdiğiniz 'Adam olamayan Paşa' örneği. Yani, şimdi siz adam olmuşsunuz, milyonlarca Evet demeyi düşünen insanlar adam olamamış ve sizde bunlara adamlığı öğretememişsiniz. Bu da demektir ki; ya siz adam değilsiniz, ya da adamlık öğretme yetiniz yok veyahutta bu adamlık sizin anladığınız bir şey değil. Gazetecilik kisvesi altında milyonlara hakaret etme hakkını nereden alıyorsunuz? Ne doğru, ne yanlış diye bildiğinizi zannettiklerinizi yazarak, üç beş okurunuzu memnun edebilirsiniz. Kim adam, kim adam değil tasası size mi kalmış? Bir hayır diyeceksiniz diye herkesi mesnetsiz karalamanın anlamı yok. Varsa bildikleriniz, Yargıya müracaat edip, hesap sorma yoluna gidersiniz. Yaptığınız, gazetecilik, köşe yazarlığı v.s. adına ne diyorsanız bu değildir.
ahmet karabacak 3 yıl önce
sn yazar öncelikle size ve tüm okurlarınıza hayırlı cumalar diliyorum. çağ değişiyor, dünya değişiyor, insanlık değişiyor... bu süreç içerisinde fikirler de değişim gösterebilir normaldir. lakin bir siyasi parti dün ak dediğine bugün kara diyemez çünkü her siyasi partinin bir hedefi bir politikası vardır. rakipleri bununla çeliştiği için de sürekli rekabet içinde olmaları doğaldır. maalesef uslubun ayarını çoktan kaçıranlar, çokça kaçıranlar bugün düne nazaran birbirinin tam zıttında söylem içerisindedirler... bunun iki sebebi olabilir. birincisi bunamak ikincisi ise gerçekten kendilerine göre memleket için sözlerini yalatabilecek daha büyük sıkıntıların baş göstermesi... siyasi partiler her ne kadar faaliyetlerini memleket için gerçekleştirdiklerini söyleselerde aslında bir bakıma kendi gelecekleri için de manevra yapmış oluyorlar. mhp nin fikri temellerine baktığımızda yapılan manevra ister parti geleceği için olsun isterse memleket için olsun ülke menfaatine hizmet için sonuçlanacaktır. burda sorun olayları kısa vaadeli analiz ederek harekete geçmelerinden kaynaklanmaktadır. millet olarak toplum olarak arap kültüründen gelen kaderci yaklaşımı o kadar içselleştirmişiz ki bunun farkında aslında bütün dünya. bir de hayır ve şer kavramları var tabi. hiç bir zaman bilemeyeceğimiz?? hayır ve şer...Rabbim memleketimiz için en hayırlısını versin. en güzele emanet..
Alper Yılmaz 3 yıl önce
Dün birbirleri hakkında; 'alçaksın', 'hainsin', 'aşağılıksın', 'namertsin', 'korkaksın' iddiasında ki insanların bugün birbirleri hakkında 'methiyeler düzmesi' diye başlayan cümleniz sırf menfaatleri paylaşmak için bugün rafa kalkmıştır değerli Akın abı. Bahçeli beyin koltuğunu korumak için giriştiği bu siyasi intihar onu da götürecektir.
Aydoğan 3 yıl önce
Sizi de kurtaracağız derken halka tepeden bakmak size ne kazandırır. Millet zorlamı Tayyip Erdogan'a oy veriyor. Siz önce kendinizi kurtarın, millet kararını her defa aklı selimle veriyor.
Aysel Güneş 3 yıl önce
Son günlerde evet cephesinin sesi hiç olmadık kadar çıkmaya başladı. Cumhurbaşkanı başbakan bakanlar buröktarlar akp seçmenini ikna etmek için seferberler. Bu defa hayır oyu fazla çıkarsa şaşmamak lazım. yinede ben bu milletin son kararının ne olacağını kestiremyorum. Yazınız da ikna edici olsa da evet iktıdararı temsil ettiğinden onlar şanslılar.
özlem 3 yıl önce
öncelikle şunu söylemeliyim ki; her şey de olduğu gibi siyasette de karşı görüşte olan insanları aşağılamak ve yerden yere vurmak yerine, saygı duymak nedenlerini irdeleyerek empati yapmak en doğru olandır. ancak ne yazık ki üzülerek görüyorum ki hiç bir taraf diğerine saygı duymak bir yana her türlü hakareti yapma hakkını kendisinde görebiliyor, yerden yere vurabiliyor. Ali Akdiş bey de yorumunda paşa hikayesinden başlayarak bir sürü ifade kullanmış gerek yazar için gerekse de benimde içinde bulunduğum azımsanmayacak sayıda hayır oyu verecek insanlar aleyhine. peki kendisine sormak isterim yazarı ağır ifadelerle eleştirirken milyonlarca evet diyecek insanları savunurken, nihayetin de yandaş medya nın yaptığı yüceltici yazıları alkış tutulurken, yandaş olmayan hayır oyu kullanacak olan kişilerin fikirlerini aktarmaya çalışan yazarlar ve yazıları niye yerden yere vuruluyor. zaten yazıda bahsedilen de kısaca budur, bu yazıda sorgulanmak istenen de anladığım kadarıyla insanların zihniyetidir. beklentiler uğruna bir gruba yada siyasi partiye gözüne perde inmişçesine, hatalarını bile görmeden bağlanmanın yanlışlığı ifade edilmektedir. ama başta siyasi partiler olmak üzere evetçiler hayırcıları, hayırcılar da evetçiler türlü küçültücü sıfatlara bürüyor-hakarete varan noktalara işi getiriyorlar. bunun neticesinde kendileri gibi toplum da ne yazık ki kutuplara ayrılıyor. ve her iki düşünceye sahip her insan da bu kutuplaşmadan nasibini fazlasıyla alıyor. yazıkkkkk
banner49
Günün Anketi Tümü
Rize Şehir Hastanesinin deniz dolgusu üzerinde yapılmasını uygun buluyor musunuz?
Rize Şehir Hastanesinin deniz dolgusu üzerinde yapılmasını uygun buluyor musunuz?
26°
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 31 66
2. Trabzonspor 31 62
3. Sivasspor 31 54
4. Beşiktaş 31 53
5. Galatasaray 31 52
6. Alanyaspor 31 51
7. Fenerbahçe 31 50
8. Gaziantep FK 31 41
9. Göztepe 31 39
10. Antalyaspor 31 38
11. Kasımpaşa 31 36
12. Gençlerbirliği 31 33
13. Malatyaspor 31 32
14. Denizlispor 31 32
15. Çaykur Rizespor 31 32
16. Kayserispor 31 31
17. Konyaspor 31 30
18. Ankaragücü 31 26
Takımlar O P
1. Hatayspor 32 60
2. Erzurum BB 32 56
3. Adana Demirspor 32 55
4. Bursaspor 32 55
5. Akhisar Bld.Spor 32 54
6. Fatih Karagümrük 32 53
7. Altay 32 51
8. Ümraniye 32 44
9. Keçiörengücü 32 44
10. Giresunspor 32 44
11. Menemen Belediyespor 32 42
12. İstanbulspor 32 37
13. Balıkesirspor 32 35
14. Altınordu 32 33
15. Boluspor 32 30
16. Osmanlıspor 32 27
17. Adanaspor 32 21
18. Eskişehirspor 32 12
Takımlar O P
1. Liverpool 34 92
2. Man City 34 69
3. Chelsea 34 60
4. Leicester City 34 59
5. M. United 34 58
6. Wolverhampton 34 52
7. Sheffield United 34 51
8. Arsenal 34 50
9. Tottenham 34 49
10. Burnley 34 49
11. Everton 34 45
12. Southampton 34 44
13. Newcastle 34 43
14. Crystal Palace 34 42
15. Brighton 34 36
16. West Ham 34 31
17. Watford 34 31
18. Bournemouth 34 28
19. Aston Villa 34 27
20. Norwich City 34 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 34 77
2. Barcelona 35 76
3. Atletico Madrid 35 63
4. Sevilla 35 63
5. Villarreal 35 57
6. Getafe 35 53
7. Real Sociedad 34 51
8. Valencia 35 50
9. Athletic Bilbao 35 48
10. Granada 34 47
11. Osasuna 35 45
12. Levante 35 43
13. Real Betis 35 41
14. Real Valladolid 35 39
15. Eibar 35 36
16. Celta de Vigo 35 36
17. Deportivo Alaves 34 35
18. Mallorca 35 32
19. Leganés 35 29
20. Espanyol 35 24
Namaz Vakti 10 Temmuz 2020
İmsak 02:52
Güneş 04:48
Öğle 12:28
İkindi 16:27
Akşam 19:59
Yatsı 21:46