15.08.2009, 11:31 3193

Kararlılık insan iradesini uyandırma zilidir, darlanmayınız!

Rize’de Hemşerileriyle buluşan Başbakan Erdoğan “Bağıranlar, çağıranlar oluyor, bunlar zaman zaman spekülasyon havası doğuruyor. Bunları konuştuğumuz zaman bazıları bunun demokrasi adına hemen değerlendiriyor, demokrasi bu kadar ucuz değil, kusura bakmayın ben provokatöre “demokrat” diyemem, spekülatöre “demokrat” diyemem…” ifadeleriyle, Ak Parti’ye ve onun icraatlarını eleştiren kişilere provokatör ve spekülatör yaftası yapıştırdı!

Aylar önce “Yorumsuz” başlığıyla yayınlanan yazımda şu ifadelere yer vermiştim. “Rahatınızı kaçıracak şekil de meselelere yaklaşmamızın tek ve geçerli nedeni, inandıklarımız etrafında yazı yazmamızdır. Bir düşünürün söylediği gibi “kararlılık insan iradesini uyandırma zilidir” İşte,ben de düşündüklerimi sizlerle paylaşırken,beni harekete geçiren o şuura hep minnettar olmuşum!...”

İşte Abdurrahman Akın'ın "Yorumsuz" yazısı!

Bu sayfa aracılığıyla, hemşerilerimi yakından ilgilendiren bir iki konu da provokatörlüğe soyunayım!

Hükümetin uyguladığı Çay politikasına nasıl bakıyorsunuz?

“…Çay politikası böyle giderse çok yakında çay bitecektir. Mesela, makas olayı çayı yeniletmemesi gibi, çayın beslenmesini ortadan kaldırıyor. Her sene çaylıkların belli bir bölümünün koparılıp yeniden ekilmesinin gündeme gelmesi bu olayın ciddiyetini ortaya koyuyor. Hükümet, çaycıya hakkını veremediği için çay verimini artırıcı yönde baskı da yapamıyor. Üreticiye iyi bir rakam verilirse bu işe daha iyi yönelir”

Sarp kapısı hakkın da ki görüşleriniz?

“…Evet, orası çok önemli… Sarp şu anda ki haliyle kapatılmalıdır… sarp geçidinin görüntüsü, şu anda ki yönetimin bir görüntüsüdür. Bu mantık zaten Türkiye’nin her yerinin genel ev gelmesi içindir… Sarp kapısı, ne yazıktır ki ekonomik katkı sağlayacak diye düşünülmüştür. Aslın da böyle bir düşünce yok..Bu sadece vatandaşı kandırmak için aldatmacadır,makyajdır. Asıl olan batılılaşma uğruna verilen bir mücadeledir. Ve batı kültür emperyalizminin Türkiye’ye transferi için aracı olduklarından bu olayı seçiyorlar. Bugün Ege ve Akdeniz sahillerin de, İstanbul’da, şimdi de Karadeniz de bunu sağlamaya başladılar. Bir müddet sonra Doğu Karadeniz de şunu göreceğiz… Şu anda bu olaya bağıranların nefret edenlerin bu olayı alıştıklarını göreceksiniz. Çünkü kültür emperyalizmimin neticesi budur. Refah Partisi olarak iktidarda olsak bunlara karantina uygularız… Ülkemizin yeniden bir istiklal mücadelesi ne şiddetle ihtiyacı vardır…”

1994 mahalli seçim arifesin de, RP İstanbul İl Başkanı,Merkez karar ve yürütme kurulu üyesi hemşerimiz Recep Tayyip Erdoğan’la “Kaçkar Gazetesi”nde yapmış olduğumuz röportajdan bir kısmını aldım köşeme!...

Sayın Başbakanın o gün sorduğumuz iki soruya verdiği cevaptan şöyle bir sonuç çıkarmamız mümkündür… Rizelinin tek geçim kaynağı olan çayda ki yanlış uygulamalar, dün olduğu gibi bugün de devam etmektedir. Dahası, Çaykur’un özelleştirmesi gündemdedir ve bu durum Rize ve Rizeli için yıkım demektir!...

Sarp Kapısının bölgemize getirdiği olumsuzluğu izah ederken Sayın Erdoğan, Batı emperyalizminden ve onun getireceği dejenerasyondan bahsederek, günün birin de iktidar olurlarsa, kapıyı kapatacaklarını ve bütün bunların iyileşmesi için de gösterdiği adres “yeniden bir istiklal mücadelesine şiddetli ihtiyaç olduğu” noktasındaydı! Maddi olarak Sarp sınır kapısın da, gümrük kapısı açılmış olmasına rağmen, Sayın Başbakanın o gün eleştirdiği “kültür emperyalizmi” konusu hala gündemimizde değil midir! Yoksa, sayın Başbakanın eleştirdiği, Sarp kapısının getirdiği dejenerasyon ortadan kalktı da bizim mi gözlerimiz görmüyor!... Ve bugün, dün eleştirilen Avrupa Birliği normları,bugün tavız vermek için adeta yarışılan bir kulvar haline gelmemiş midir?..

Yalnız burada, bir hakkı teslim etmek istiyorum… O röportaj da, Sayın Başbakana şu soru da tevdi edilmişti.

Karşınızda ki insanlar veya rakipleriniz bölgecilik yaparak güçlenirse nasıl davranırsınız?

“Bu bir yanlıştır. Dolayısıyla, aynı yanlışı başka bir yanlışla düzeltmek mümkün değildir… Ortada bir pislik var. Bu pisliği başka bir pislikle temizlemeye kalkarsanız, ortalık pislikten geçilmez. Pisliği temiz suyla temizleyeceksin. Bölgecilik Türkiye’nin yanlışıdır… Ben Rizecilik yaparsam yarın Hakkaricilik, Çankırıcılık yapılır. Biz bunun hepsini kaldıralım. Türkiyeliyiz diyelim. Hepimiz bu ülkenin insanlarıyız ve hepimiz Müslüman olduğumuz için kardeşiz diyelim. Müslüman olduğumuz için kardeşiz diyelim. Müslüman olmayanlarla da barış sözleşmesi içerisinde, barış toplumu oluşturalım…”

Sayın Başbakanın bu sorumuza verdiği cevabı, tarihe not düşmek için de özellikle yazdım! Başbakanın, kimilerinin “bu yeni söylemidir” diye düşündükleri “Türkiyelilik” fikrini 1994 yılında “Kaçkar Gazetesi” aracılığıyla kamuoyuna deklare etmişti!

Şimdi, Sayın Başbakana ve okuyucularıma soruyorum… Elinizi vicdanınıza koyun ve siyasi taassuplarınızı bir kenara koyup düşünün?

Başbakanın ,Rize’deki konuşmasın da,bir hemşerimizin “darlanma” hitabına muhatap olunca, “ben darlanmayrum da,bu tıp yanlış konuşmalar beni rahatsız ediyor” diye cevap vermişti!...

Bu ülkenin birliğine,dirliğine kast eden,eylem ve sözlerin sahibi,İmralı’da yatan canının sözcüsü, Aynasız insanları kabul eden ve bunu da “Kürt açılımı” “demokrasinin erdemidir” diye , kabul etmemizi bekleyen düşünceye, şunu bir kez daha deme hakkımız yok mu!

“Demokrasi bu kadar ucuz değildir. Kusura bakmayın ben bölücüye “demokrat” diyemem,yalakalık yapana da “demokrat” diyemem!... Darlansanız da diyemem,kıyamet kopsa da diyemem!...

Görüşmek üzere,Allaha emanet olun…..

Yorumlar (7)
muhammet 11 yıl önce
sayın başbakan rizeye geldı ,hemşehrılerınden kürt açılımııleılgılıokey aldıgıttı sıze neoluyor,alan memnun veren memnun,şüneşbalçıklasıvanmaz.
çayeli53 11 yıl önce
insanın zoruna giden şey rizeliyım diyen birisinin bu ayrımcı bakış açısına sahıp olması yoksa bu ülkeyi bölebıleceğinden değil,zaten uslubu kişinin ayineısdır..bu uslupta bu toplum da kabul görüyor ne yazık ki!
turgay arif 11 yıl önce
bir dünya liderini bu yazınla madara edeceğini sanıyorsan aldanıyorsun sayın akın..hem milli görüş gömleğini çıkaralı çok oldu gündemı takıp et bıraz!
yüksel mert 11 yıl önce
bu ülkede olup bitenlere akıl sır erdırmek zordur.dün ak dediğimize bugün kara demek bu ülkenin son zamanlarda siyasetçisındede,yazarı çizerindede sade vatandaşındada bir hastalık halıne almıştır.bu kısır döngü yada aymazlıktan kurtulmak çok zordur ve gittikçede daha bir zorlaşmaktadır,mesele sayın başbakanın dün ve bugün söyledığıyle ilgili değildir.reel siyaset yaptığını iddia eden insanlardan zaten beklenen icraatlerdir,her şeye alıştık buna da alışacağiz ama bu sefer ülkenin birliği söz konusu olmuştur ama 'alanda verende razıdır' bu duruma!
hamit 11 yıl önce
güzel söze ne hacet sayın akın mesut yılmaz rizedecamasitede bitane haber yok oturduğunuzyerden mi yazıyonuz biraz araştırma site yoneticilerine ...
kemal karakulak 11 yıl önce
Sayın yazar mübarek ramazanı şerife bu gece merhaba diyeceğiz herkesin ramazanı müberek ve kabul olması dileklerimle başlamak istiyorum sözlerime. belki kabaca bir söz olacak ama bu senin yazdıklarını tam bir fissür ve fistüle benzetme gereği duydum. önce bu fissür ve fistül nedir bunu açıklamak istiyorum. zaten bunu okuyan tüm yorumcu ve okurların fazla söze gerek yok diyeceğini duyar gibi oluyorum.fissür esasen bir yaradır yırtıktır yara ve yırtılma eyer bakılmaz iyileştirilmezse tedavi edilmezse fistüle dönüşür.iki kelime birbirine çok benzemesine rağnem tamamen farklı iki şeydir.fistüle dönüşen o yırtık yada yara dahada derinleşir iyice deri altına doğru gider orada delikler açarak aynı zamanda apseleşir ve kronik bir hal alır.ilk etapta fissür iken iki kesiyle iyileşebilecekken artık fistül olunca daha büyük bir ameliyat gerekir.senin anlattıkların aslında tamamen bu örnekte saklıdır.meseleler artık fissür olmaktan çıkmış ve fistülleşmiştir. senin sayın başbakanında başa gelene kadar bu milletin gözüne baka baka dini imanı kullanarak başa gelmiştir. gelene kadarki dedikleri ile şimdiki yaptıklarını hiç tartışmıyorum herkes görüyor ve izliyor sende alıntılarla bunu ispat etmışsin sağol..ben şahsen sayın başbakanında burda bişeyler yapacağını sanmıyorum amerike ne derse onu yapiyor sağ olsun.ortadoğu projesinin bir ayağıda böylece tamamlanıp sanıyorum bizi orta asyaya göndereceklerdir.esas oyun da zaten burda başlıyor. bakın dün sağcımısın solcu deyıp yaşama şansımızın yüzde elli olduğu dönemleri yaşadık belki azcık sonra türkmüsün kürtmüsün sorusuyla bunu yaşayacağız. belki sunnimisin alevimisin sorusuyla yaşama şansımız yine yüzde elliye düşecek. bu sözlerime kim böyle değil yalandır diyebilir? bu tehlikelerin tamamının temelleri akp döneminde demokrası özgürlük yalanlarıyla atılmıştır ve kesinlikle gariye dönüşte olmayacaktır kendileri öyle diyor daha çok demokrasi. uzatmayacağım sözlerimi 15 milyar doları sadece güneydoğuya yataıracaklarına ülke geneline yatırsalarya? teröre haraç devlet eliyle veriliyor. peki sayın rizeliler daha çayınız 1 lira olmadı siz biz çok refah içindemi yaşıyoruzda yatırımlar güneydoğuya gidiyor nerdesiniz sesiniz niye çıkmıyor? daha öncede demiştim sayın mesut yılmazın ksip döktüğü tırnaklarını dahi arayacaksınız. Allah inşallah hakkımızda hayırlısını nasip eder. tek çare yüce allahtadır başka kapımızda kalmamıştır. hayırlı ramazanlarınız olsun..
irfan yılmaz 11 yıl önce
kendısını eleştırenlere verıp verıştıren sayın başbakan 'bunlar çoluk çocuk takımıdır,bu işler ısraılın işidir'diyen eski lideri ve mücahıdı erbakan hocaya ne diyecek merak ediyoruz..bir zamanlar süleyman demirel'dün dündür bugün bugündür' diyerek sıyası literaturümüze iki yüzlülüğü getirmişti,bugün ki ıktıdarın bu söze uygun ne güzel icraatlerı vardır!
banner49
Günün Anketi Tümü
Rize Şehir Hastanesinin deniz dolgusu üzerinde yapılmasını uygun buluyor musunuz?
Rize Şehir Hastanesinin deniz dolgusu üzerinde yapılmasını uygun buluyor musunuz?
26°
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 31 66
2. Trabzonspor 31 62
3. Sivasspor 31 54
4. Beşiktaş 31 53
5. Galatasaray 31 52
6. Alanyaspor 31 51
7. Fenerbahçe 31 50
8. Gaziantep FK 31 41
9. Göztepe 31 39
10. Antalyaspor 31 38
11. Kasımpaşa 31 36
12. Gençlerbirliği 31 33
13. Malatyaspor 31 32
14. Denizlispor 31 32
15. Çaykur Rizespor 31 32
16. Kayserispor 31 31
17. Konyaspor 31 30
18. Ankaragücü 31 26
Takımlar O P
1. Hatayspor 32 60
2. Erzurum BB 32 56
3. Adana Demirspor 32 55
4. Bursaspor 32 55
5. Akhisar Bld.Spor 32 54
6. Fatih Karagümrük 32 53
7. Altay 32 51
8. Ümraniye 32 44
9. Keçiörengücü 32 44
10. Giresunspor 32 44
11. Menemen Belediyespor 32 42
12. İstanbulspor 32 37
13. Balıkesirspor 32 35
14. Altınordu 32 33
15. Boluspor 32 30
16. Osmanlıspor 32 27
17. Adanaspor 32 21
18. Eskişehirspor 32 12
Takımlar O P
1. Liverpool 34 92
2. Man City 34 69
3. Chelsea 34 60
4. Leicester City 34 59
5. M. United 34 58
6. Wolverhampton 34 52
7. Sheffield United 34 51
8. Arsenal 34 50
9. Tottenham 34 49
10. Burnley 34 49
11. Everton 34 45
12. Southampton 34 44
13. Newcastle 34 43
14. Crystal Palace 34 42
15. Brighton 34 36
16. West Ham 34 31
17. Watford 34 31
18. Bournemouth 34 28
19. Aston Villa 34 27
20. Norwich City 34 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 34 77
2. Barcelona 35 76
3. Atletico Madrid 35 63
4. Sevilla 35 63
5. Villarreal 35 57
6. Getafe 35 53
7. Real Sociedad 34 51
8. Valencia 35 50
9. Athletic Bilbao 35 48
10. Granada 34 47
11. Osasuna 35 45
12. Levante 35 43
13. Real Betis 35 41
14. Real Valladolid 35 39
15. Eibar 35 36
16. Celta de Vigo 35 36
17. Deportivo Alaves 34 35
18. Mallorca 35 32
19. Leganés 35 29
20. Espanyol 35 24
Namaz Vakti 10 Temmuz 2020
İmsak 02:52
Güneş 04:48
Öğle 12:28
İkindi 16:27
Akşam 19:59
Yatsı 21:46