17.05.2010, 09:50 6560

Fenerbahçe büyüklüğü ne şampiyonluk büyüklüğü, ne kupa büyüklüğüdür!

Yazıya nasıl başlasam diye çok düşündüm!

Elli yıllık profesyonel lig tarihin de, yeni bir şampiyonumuz daha oldu. Bursaspor’u bu başarısından dolayı tebrik ediyorum….

Bursalılarla beraber, Galatasaraylıları, Beşiktaşlıları, Trabzonsporluları, Konyalıları, Kayserilileri,

Erzurumluları, Mardinlileri, Vanlıları, Samsunluları kısaca Fenerbahçe’nin dışındaki tüm takım taraftarlarını, yazılı ve görsel medyada ki Fenerbahçe düşmanlarını da tebrik ediyorum!

Bu yazı bir maç yorumu değildir! Ülkemizde ki zihniyetin-ahlakın geldiği noktanın toplumda ki karşılığını irdeleyen mütevazı bir yazıdır! Anlı şanlı spor yorumcularımız Fenerbahçe neden şampiyon olamadı diye bir sonraki sezonun başlamasına kadar zaten yazacak ve toplumu bu konu da aydınlatacaklardır!

Daha düne kadar Fenerbahçe’nin her önüne gelen takımı yenmesini çeşitli şaibelere bağlayan bu zihniyet dün geceki maçlardan sonra yüz de yüz kulvar değiştirerek, bizim ligimiz şaibesizdir, tertemiz bir ligimiz ve hakemlerimiz var diyerek günah çıkarmaya başladılar bile!

Bu ülke ve onun siyasetine, sanatına, sporuna, medyasına hakım olan zihniyet her defasın da çuvallamak zorunda mıdır anlamak mümkün değildir… Çuvallamak tabirini bilinçli kullandım. Eğer daha ağırını yazacak olursam benim de onlardan aşağıya kalır bir yanımın olmayacağının bilinci içerisindeyim! Yoksa ben de son maçlara bakarak, Beşiktaşlı İbrahim Toraman’ın Bursaspor maçında bir asist bir de gol atmasını ağzıma dolayabilirdim!  T.C Hükümetinin bir bakanının şampiyonun belli olacağı gün bu lig şaibelidir demesini, Fenerbahçe aleyhine komplo kurdular hatta bunların çok sevdiği Ergenekon örgütüne bu işi havale ederek Fenerbahçe’nin şampiyonluğunu elbirliğiyle engellediler diyebilirdim!

Beni tanıyan dostlarım-arkadaşlarım iyi bir Fenerbahçe taraftarı olduğumu bilirler. Taraftarlığımın objektif kriterlere uygun hak eden takımın kazanması üzerine oluşturduğumu ve olabildiğince fanatik değerlendirmelerden uzak durduğumu da… Ben Fenerbahçe’nin bir spor kulübü olduğunu ve başarının sadece futbol takımıyla sınırlandırılmayacağına inanan bir taraftarım. Bugün Fenerbahçe spor kulübü ülkemizde faaliyet gösteren hemen hemen tüm spor branşlarında bu ülkenin sporuna katkı sunmaktadır. Futbolun dışın da, basketbol, voleybol, güreş, boks, atletizm ve daha bir çok spor dallarında Fenerbahçe bu sene rakiplerini alt ederek ya şampiyondur ya da futbolda olduğu gibi hep finallerin takımıdır…

Bütün spor camiası bu gerçeği bilmesine rağmen neden Fenerbahçe üzerine sürekli olumsuz kamuoyu oluşturarak ülkemizde Fenerbahçe düşmanlığını körüklerler!

Fenerbahçeli olmayanlara, Fenerbahçeliliğin ne demek olduğunu izah edemezsiniz ya da onlar anlayamazlar! Tıpkı, suda yüzen balığın durumu gibi. Balık suda yüzerken ne yaptığını izah edemez tıpkı bugün taraftarlığını Fenerbahçe düşmanlığı üzerine bina etmiş diğer takım taraftarlarının bu durumu izah edemediği gibi!…

Bir şey önce kendi var eder sonra kendi varlığını kabul ettirir bu hakikati Fenerliler gayet iyi bilmesine rağmen diğerleri bunun şuuruna maalesef varamazlar!

Fenerbahçeliler bu duyguyu önce beyninde, yüreğinde manalandırır sonra taraftar olur siz bakmayın Anadolu ihtilali oldu, Bursa şampiyonluğa ulaştı diyenlere… Fenerbahçe Anadolu ihtilalini yüz sene önce gerçekleştirmiştir ama bunu idrak etmek için Fenerbahçeli olmak da gerekir… Ötekilere anlatamazsın Fenerbahçe’nin Anadolu ruhunu temsil ettiğini.  Bir şeyin cazibesi olması için ona ihtiyaç vardır. İnsan, ancak düşünürse bunu bulabilir ama gel gör ki bu ülkede Fenerbahçe ve diğerleri kavramı olmasından dolayı bu cazibe merkezinin varlığı sürekli göz ardı edilmiştir! Benim gönlüm Fenerbahçeli olmayanların bu cazibe merkezini anlamaya çalışmalarını ister ama cazibeyi anlamak için onun içinde olmak mecburiyeti var! Bu anlam da Fenerbahçeli olmayanlara hep üzülmüşümdür de…

Bu cazibe merkezini anlamayanlara ve Fenerbahçe muhaliflerine verilecek en güzel cevaplardan bir tanesiyle yazımı bitirirken tüm Fenerbahçeli taraftarlara, Fenerbahçelilik sadece şampiyonluk demek değildir hatırlatmasını yapmak istiyorum…

Merhum İslam Çupi’ de söz;

“Türkiye’de Fenerbahçe Cumhuriyeti sağlıklı başarılı ve ilkse bu ülkede her şey mutlu ve huzurludur. Esnafın yüzü güler, perakendeci ve toptancıların tezgâhında mal kalmaz. Tiyatrolar, sinemalar, sazlar, barlar meyhaneler fuldur. Statlar Türkiye’nin her vilayetinde lebaleptir. Fenerbahçe gittiği her kentte kendi ile birlikte büyük bereket götürür….

Fenerbahçe Cumhuriyeti ortalıkta yoksa, Türkiye yoktur, futbol yoktur, bolluk yoktur, insanlar yoktur, canlılar güç nefes alır ve bu ülke kısa süre sonra yaşanan yer olmaktan çıkıp, mezarlık olur. Fenerbahçe büyüklüğü ne şampiyonluk büyüklüğü, ne kupa büyüklüğüdür. Onun büyüklüğü başka bir büyüklüktür işte, adı konamaz…”

Görüşmek üzere, Allah’a emanet olun…

Yorumlar (9)
rasim temurcu 10 yıl önce
yazını okudum ama katılmıyorum yazın guzel ama bu fenerın sorunu nedemek fener cumhurıyetı işdeyazınin cevabını zaten sen vermişsın bana fenerın kazandıyı helal bır şampıyonluk gosterde ınanmak ıçimden gelsın guler gecerım azız yıldırım tv ekranlarında ağladığizaman ben masada kazanmayı oğrendım demedımı he dedı ama işde benı fenere duşman kılan enbuyuk gaf budur cımbom temızmı o daha beter ya bjk oda aynı o zaman ben bjkalıyım fener olmasın kım olursa olsun sende aynısını duşunuyon evet buda bır eylence bence sıtres atmanın bır yolu
İsmail AKDAĞ 10 yıl önce
Fener Bahçeli olunmaz FENER BAHÇELİ DOĞULUR sevgili abdurrahman abi evet senin bu yazın bir çok kişiye kapak olmuştur sanırım bir çok kişi bu sevginin şampiyonluk olmadığının farkında değil çünkü onlar için başarı ve sevgi sadece şampiyonluk ve kupa demek oysa fener bahçelilik ruhtur fener bahçelilik SARI İLE LAVİVERT İN bütünlüğünün ne demek olduğunu anlamak demektir
SARIIIIIIIIIIIIIIIIIIII
LACİVERTTTTTTTTTTTTTTTTTT
BİZ BAŞKASININ BAŞARISININ ETRAFINSDA ASLA OLMADIK OLMAYACAĞIZ DA BÖYLE BİRŞEY İŞTE FENER BAHÇELİ OLMAK
Ali Faik TAŞ 10 yıl önce
Yazar elindeki klavyeyi silah olarak kullanmak istemiş.Yaptığı şey fanatiklikten öte değildir.
Siz Cumhuriyet içinde Cumhuriyet yakıştırması yaparsanız 'siz ' ve 'ötekiler'in olmaması imkansızdır.Sanki Fenerbahçenin kazandığınız maçlar çok helal de, yazar atmış da atmış.Böyle köşe yazarlığı olmaz.Objektif olduğunuzu yazmışsınız.Fakat yazınızda insanlara hakaret ediyorsunuz.Fenerbahçeli olmak ayrıcalıkmuış.Ne ayrıcalığı sn Akın, neyden bahsediyorsunuz?
Şu bir gerçek ki, FB şampiyon olamadı diye Türkiyenin %99u sevindi.Bunun sebeplerini araştıracağına 'biz' ve 'ötekiler' ayrımına düşmüşsünüz.Başkanınızı Azize Yıldıvımın sözcülüğünü yapıyorsunuz.Herkesi tehdit ediyor başkanınız.Akşam gördük ne hale düştü.Ama yine de helal olsun.2dklık şampiyon olarak tarihe geçtiniz.Bu yazılara siz devam edin.Ercan Saatçi görürse yazınızı sizi Hürriyete bile transfer edebilir.Bu kadar fanatikliğe lüzu yoktu diye düşünüyorum.Kalemi her eline alan her istediğini yazamaz.FB'nin lig boyunca yaptığı çirleflikler ortada.Bunu FB'lilerden başka herkes görebiliyor.Siz göremezsiniz.Çünkü siz FB gözlüğü ile bakıyorsunuz olaylara.Bu şekil gözlük takarak yazarlık yapılmaz.Kaleminizi köşeye asın bence..
serkan 10 yıl önce
eleştiren arkadaşa bak fanatıklığın en uç noktasını kendısı sergiliyor,hem yazara akıl vermeye kalkıyor hemde fenere ağzına gelenı söylüyor..öyle yağma yok her kes haddını bilecek..
slm 10 yıl önce
Taka Gazetesi, ilk sayfasında 'İntikam alınmıştır' başlığıyla yer verdiği haberde, '1996 yılında Fener'e kaptırdığımız şampiyonluğun rövanşını aldık' ifadesini kullandı. bu habere bakarmısınız ve bırde böyle yazarlık olmaz dıyen yorumcuya ayıp oluyor beyler ayıp!
Arif ÜMİT 10 yıl önce
Fenerbahçe'mizin onca çirkeflik yaptığını hatta Aziz Başkan'ın çirkeflik yaptığını düşünen insanlara sormak lazım. Her türlü çirkefliği yapan bir başkan nasıl olurda iki şampiyonluğu son hafta rakibine teslim eder. Düşünsenize 33 hafta maçları hakemleri kalecileri satın aldı ama son hafta beceremedi. Bizleri suçluyorsunuz ya hani Fenerli gözlüklerle olaylara bakıyorsunuz diye, bence aksine siz düşman olarak bakıyorsunuz olaylara...
Ali Faik TAŞ 10 yıl önce
Beyler ben Ali Faik TAŞ...Siz???
Ben fanatik değilim dedimmi? Ben objektif yazıyorum dedim mi?Bana haddimi öğreten arkadaş, kendi haddinizi bilin.Yazar objektifim dedikten sonra Fb Fanatikliği yapmıştır.Ama ben GS Fanatiği değilim demedim.Ama yazardan çok objektiftim doğrusu.3 senedir kaçırdığınız şampiyonluklar yüzünden moralleriniz epey bozulmuş anlıyorum..

Sağlıcakla kalın..
çağdaş 10 yıl önce
fenerbahçeli olmanın ayrıcalığını bir kez daha çok güzel anlattın yazında teşekkürler ne mutlu fenerlıyım dıyene..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner49
Günün Anketi Tümü
Ç.Rizespor'un yeni transferlerini başarılı buluyor musunuz?
Ç.Rizespor'un yeni transferlerini başarılı buluyor musunuz?
25°
parçalı az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Karagümrük 3 7
2. Hatayspor 3 7
3. Galatasaray 2 6
4. Alanyaspor 2 6
5. Erzurumspor 3 6
6. Göztepe 3 5
7. Beşiktaş 2 4
8. Antalyaspor 2 4
9. Fenerbahçe 2 4
10. Kasımpaşa 3 3
11. Sivasspor 2 3
12. Kayserispor 3 3
13. Gaziantep FK 3 2
14. Konyaspor 1 1
15. Trabzonspor 2 1
16. Gençlerbirliği 2 1
17. Malatyaspor 2 1
18. Denizlispor 2 1
19. Ankaragücü 1 0
20. Çaykur Rizespor 2 0
21. Başakşehir 3 0
Takımlar O P
1. Ankara Keçiörengücü 3 7
2. İstanbulspor 3 6
3. Adanaspor 3 5
4. Samsunspor 2 4
5. Adana Demirspor 2 4
6. Tuzlaspor 2 4
7. Balıkesirspor 2 3
8. Bursaspor 2 3
9. Altınordu 2 3
10. Bandırmaspor 2 3
11. Ankaraspor 2 3
12. Ümraniye 3 3
13. Altay 2 1
14. Boluspor 2 1
15. Akhisar Bld.Spor 2 1
16. Eskişehirspor 2 1
17. Giresunspor 2 1
18. Menemen Belediyespor 2 1
Takımlar O P
1. Leicester City 2 6
2. Everton 2 6
3. Arsenal 2 6
4. Liverpool 2 6
5. Crystal Palace 2 6
6. Tottenham 2 3
7. Man City 1 3
8. Aston Villa 1 3
9. Leeds United 2 3
10. Brighton 3 3
11. Chelsea 2 3
12. Wolverhampton 2 3
13. M. United 2 3
14. Newcastle 2 3
15. Burnley 1 0
16. West Ham 2 0
17. Sheffield United 2 0
18. Fulham 2 0
19. Southampton 2 0
20. West Bromwich 2 0
Takımlar O P
1. Granada 2 6
2. Real Betis 2 6
3. Villarreal 2 4
4. Celta de Vigo 2 4
5. Getafe 2 4
6. Valencia 2 3
7. Osasuna 2 3
8. Cádiz 2 3
9. Real Sociedad 2 2
10. Real Madrid 1 1
11. Eibar 2 1
12. Deportivo Alaves 3 1
13. Huesca 2 1
14. Real Valladolid 2 1
15. Atletico Madrid 0 0
16. Barcelona 0 0
17. Elche 0 0
18. Sevilla 0 0
19. Levante 1 0
20. Athletic Bilbao 1 0
Namaz Vakti 26 Eylül 2020
İmsak 04:38
Güneş 06:03
Öğle 12:14
İkindi 15:36
Akşam 18:16
Yatsı 19:35