16.06.2009, 16:29 2586

Babı-Ali Densizi…

Uzun zamandır bekliyorum,Rize’yi ve Rizelileri karalayan “babı-ali densizine” kim yada kimler okkalı bir cevap yada şamar atacak diye! Maalesef bugüne kadar bir iki cılız ses dışında bu densizliğe tepki koyan olmadı…Bura da bir hakkı teslim etmek istiyorum,sevgili kardeşim Fatih Sultan Kar,sıcağı sıcağına o densize kendi üslubunca cevap vererek,bir nevi Rize’nin sadece kültür ve sanatıyla ilgili değil aynı zamanda hakkına tecavüz edildiğinde nasıl tavır alınması gerektiğini de göstermiştir….

 

Pekala,bu ukalaca karalamalara kim yada kimler cevap vermeliydi? Öncelikle bu görev kimindi? Bu haddini bilmez yazar bozuntusunu,Cennet Rize’mize davet eden ,yediren,içiren ve döndükten sonra da ; siz bana ,Rize insanının misafirperverliğini gösterdiniz ama ben de size böyle yaparım demek suretiyle o malum yazıyı kaleme alan şahsa karşı,davet sahipleri neden tepki koymazlar!

 

Ya ,Rizeli olmanın ayrıcalığını sürekli dillerinden düşürmeyen sivil toplum örgütlerine ne demeli! Derneklerimiz,kültür adamlarımız,siyasetçilerimiz kısaca Rize üzerinde söz söyleyen kimimiz varsa bu konuda suskun kalarak,beslendikleri “Rizelilik aidiyetine” ihanet etmişlerdir!…

 

Geçen yıl “Rizeli demek kafi” yazımı hatırlatmak istiyorum sizlere. Orada şöyle demiştim..

 

 

Evet , anlama iradesi ferdin şuurundan doğmaktadır. Rizelinin var olan şuuru inanıyorum ki; iradeye dönüşmeye başlamıştır. Bu durum insani sorumluluklarımızın da kapısını aralamaktadır aynı zamanda …

Rizeli ,Allaha kul olmak demenin hiçbir şeye kul olmamak demek fikrinin manasını kişiliğinde cem etmiştir. Rize’ye ve onun coğrafyası üzerine ahkam kesenlerin , o coğrafya ya ve insanına birde bu açıdan bakmalarını tavsiye ediyorum… Unutmayalım , Rizeliyi anlamadan onun harikulade coğrafyasını anlamakta mümkün olmayabilir !       

Gelin hep birlikte bir kez daha düşünelim… Ulusal basında çıkan bu yazı üzerine, ,sessiz,silik kalmamızın izah edilebilecek bir tarafı var mı? Biz bas bas bağırıyoruz “Rizelinin var olan şuuru,iradeye dönüşmeye başlamıştır” diye ama maalesef şu yaşadığımız olayda bile görüyoruz ki; Rize ve Rize üzerinden parsa toplamak harika ama iş Rize için bir şey yapmaya sıra geldi mi sus-pus olup,tepkisiz kalmak…

Rize ve onun harika coğrafyası üzerine ahkam kesenlerin, Rizeliyi anlamadıklarını ben yıllardır yazıp çiziyorum. Bu durumu yıllardır,bizzat tespit eden birisi olarak şunu da ifade etmeliyim. Maalesef, benim canım hemşerilerim, Rize dışına çıktıkların da, Rize’yi ve Rizeliliği temsil noktasında zaaf göstermektedirler! Bu yaşadığımız olayda da bunu bizzat görmek mümkündür…

Aşağıya alıntıladığım cümlesinde bakın bu “Babı-ali densizi” ne diyor…

Rize zaten son yıllarda gericiliğiyle toplumsal hafızamıza kazınan bir şehir: Çok da garip bir karışım gerçi. İsmail Türüt ve Şevki Yılmaz gibi grotesk figürler de buradan çıkma, Tarkan ve Cihan Doğan gibi parıltılı şarkıcılar da.

Ama tabii Rize çoktandır hepimiz için sadece Recep Tayyip Erdoğan´ın memleketi. Rize´ye sık sık giden ve memleketini çok seven Erdoğanın Rize’de işlenen şehircilik cinayetini görme memesi, bu konuda herhangi bir adım atmaması çok şaşırtıcı, üzücü.

Bu cümlesini iki nedenle aldım…Birincisi,bahsettiği isimlerden sadece,İsmail Türüt ,Rize doğumlu,diğerleri ise yukarda bahsettiğim “Rizeli olma aidiyetini” sonuna kadar kullanarak, nufuz sahasını geniş tutmaya yönelik Rizeli Hemşerilerimiz! İkinci neden ise şu; Rize,yıllardır toplumsal hafızasında “gericiliğin şehri” olma özelliğini koruyormuş ,”milli ve manevi değerlerin” Rizeli için hayatın mihenk noktası olduğunu anlamaktan yoksun “babı-ali densizi”!..

Ben yazıyı daha fazla uzatmak istemiyorum doğrusu…Biliyorum ki; tv ekranlarında ve gazete sayfalarında, nasıl birisi olduğunu,Rizelilerin bildiği bu  yazar müsvettesi, Rizeyi ve Rizelileri karalayarak prim yapma derdindedir…ama bilmelidir ki; “güneş balçıkla sıvanamaz”…Ve bir kez daha o na ve tüm Rize kamuoyuna ,Üsdat Necip Fazıl’ın Rizeli ile ilgili hükmünü sayfama alarak şapa oturtucu cevabı O’nun tespitleriyle  vermek istiyorum…

…Hakikaten , hususiyetlerin en zenginlerinden biri de bu adam … Doğruluğu mesel haline gelmiş , namuskarlığı hastalık derecesine çıkmış bir Rizeli … Ve tabii , gayet Müslüman … Rizeli demek kâfi … Evet , Sultanahmet tevfikhanesinde büyük kapıya bakardı. Asla hatır ,  gönül dinlemezdi. Haddine mi düşmüş kimsenin , ona bahşiş kabul ettirebilmek ? … ( Cinnet Mustatili NFK )

 Görüşmek üzere,Allaha emanet olun…

Yorumlar (10)
Osman AYGUN 11 yıl önce
Sayın Akın Rizelileri karalamakla hiç kimse bir yere varamaz.Benım garıbıme giden sizin gibi bir düşünce üstadinın bunu ciddiye alıp bu sayfayı meşgül etmesiidr.Elbette bizler kendimizi her kese anlatamayız anlatnak zorundada değiliz.Bizleri bilen biliyor onun için bu türlü yazilar da olaçakkı insanların ve yörelerin kiymeti bilinsin.Altin çamura düşmekle değer yitirir mi?
Bizlerde bir çamurun ağzına düşmüşüz olsun be ne çıkar.
Zira atasözümüz vardır meyve veren ağaç her zaman taşlanır diye.
Üstadin tesbitine bayıldım doğrusu.Bizim bütün sıkıntımız bu tesbitte yatıyor sayın AKIN.
Doğruluğu mesel haline gelmiş , namuskarlığı hastalık derecesine çıkmış bir Rizeli!!!
Bütün RİZELİLERİN bu hasletlerle buluşması dileklerimle ALLAH'A emanet olunuz....
ali beyaz 11 yıl önce
abdurahman bey, oncelikle bu duyarliliginizdan dolayi kendim ve duyarli rizeliler adina size tesekkur ediyorum.Guzel ilimiz rizeyi bu sekilde kotuluyen bir yazi cevabziz birakilamazdi,tabiiki bunuda yapacak icinde rize sevgisi olan sizin gibi kalemine hakim insanlar lazimdi.Isterdimki birler deyil yuzlerce rizeli cevab verseydi,ama sunuda dusunuyorum, acaba fazla tepki bu kendini yazar zanneden kisinin populestligini arttirirmiydi?umarimki yaziniz yerine ulasmistir,tekrar tesekkurler.
rizeli 11 yıl önce
rizeli her dönem bu kazığı yer,gelenden gıdenden ama kendıne gelmez,acır,sonrada dost olur,iyiki rizeliler var ..
salih karahan 11 yıl önce
rizeli neden bu kadar tepkisizdir yada osman aygün gibi hemşerılerımız tepkılere neden tepkı koyar anlamak mümkün değil.30 bın ınsanın katılıne sahıp çıkılır ama bu memleketın çimentosu olan rizelilere hakaret yapılır hemde kamuoyu önünde,tepkı koyana neden tepkı koydun diye de sorarız,acayıp milletız vesselam!
İSMAİL AKDAĞ 11 yıl önce
KİMSE RİZELİNİN EKMEĞİNİ YİYİP RİZELİYE İHANET EDEMEZ BİLİRDİK ESKİDEN AMA GÖRÜYORUYORUM Kİ HEM EKMEĞİNİ YİYOR HEMDE HAKERET EDİYORLAR ARTIK RİZELİLERE AMA ŞU MALESEF ACI BİR GERÇEK SON YILLARDA NE OLDU BİZ RİZELİLERE DE BU KADAR HAKARETE MARUZ KALMAYA BAŞLADIK ZANNEDERSEM O GAZETECİ BOZUNTUSUDA RİZELİLER NASIL OLSA BU TÜR ŞEYLERE ARTIK ALIŞTI BENDE BİR YAZI YAZSAM OLUR DİYEREK BÖYLE BİR YAZIYI KALEME ALMIŞ EEEEE NE YAPSIN EKMEK PARASI BAKTIKI BU RİZELİLER NE YAPARSAN YAP KİM ONA HAKARET EDER GİBİ DAVRANIRSA PEŞİNDEN GİDİYOR ONU YANLIZ BIRAKMIYOR BEN DE O YOLU DENEYİP BÜYÜK BİR GAZETECİ OLAYIM BAKTIKI SEÇİMDEN SEÇİME RİZELİ HATIRLAYIP (DAHA NE YAPAYIM DA DİYEN )ESNAFLA HALK LA DALGA GEÇEN UKALA BİR İNSANI BELEDİYE BAŞKANI SEÇEN İNSANLAR BENİ DE YÜCELTİR BENDE BÜYÜK BİR GAZETECİ OLURUM ADAMIN DÜŞÜNCESİ BENCE BUNDAN İBARETTİİR BUNU SORUMLUSU BİZİZ DÜNÜŞMEK LAZIM NEDEN O ŞAHIS BÖYLE BİR YAZI YAZMIŞ ACABA.....!
mehmet avcı 11 yıl önce
rizeli ve rizelilik duygusu yitiriliyormu nedır.herıfın bırı çıkıp davetlı olarak gelıyor gerı dönüyor ağzından salyalar akarak rizeliye saldırıyor ama tepkıler cılız.sağolun duygularımıza tercüman oldunuz.bu adamı kaale almayalım dıyen arkadaşlarada katılmıyorum,sessız kalkam ıddıaları kabul etmektır unutmayın.
kemal karakulak 11 yıl önce
ben bu şerefsiz herifi bazı şarkıların yorumculuğundan yani jüri üyeliğinden tanıyorum.ta o zamanlarda gözüm hiç tutmadıydı bu şerefsizi.bir kere allah onu erkek yaratmış ama o erkek olmak istemez bir konuşma ve laubali tavrıyla tüm jürü dahil olmak üzere orada bulunan herkesi sinir etmişti.inanınki onun amacı zaten kamuoyu yaratarak bazı şeyler ortaya atıp o konular üzerinde tartışma yaratmaktır.bulunduğu her yerde bunu başarmıştı ve inanınki hiç aklıma gelmezdi rizelilerede böyle bişeyler takar söyler diye al işte geldi başımıza.tüm yorumcuların sözlerine içten katılıyorum ama bunu kim nasıl ve ne sebeple getirmiş buralara kadar onuda anlamış değilim.esasen benim yorumcuların yorumuna yorum yapmak değil amacım direk yazara karşı dır. ancak o kadar çok güzel anlatılmışki bu densizin densizliği ben aralarına neler desem doldurmuyor.ve burdan da anladımkı bu şerefsiz başarmışm bir tartışma ortamı yaratmayı.bakın şimdi ben diyeceğimki böylelerine karamış sopası lazım hemen beni kaba,kalınkarbuğalı,agresif hatta deli diye topa tutarsınız peki hadi gelin siz söyleyin bakayım bu adamın yaptığına karşılık hakkı nedir?ya afferin iyimi etmiş demek lazım yoksa bunu sokak ortasında evire çevire güzelce bir sevmekmi lazım!!inanınki bu adam zorla kendini sevdirecek herkese adam dedim çok pardon bu dönme dolap işte.ne deyim pek çok kışı yine kızacak bana biliyorum ama eskiden yoktu bunlar biliyomusunuz.kuş gribi,kene,domuz gribi derken alın size bir grip daha buda resmen babiali densiz gribi... allah bu ve bunun gibilerinden korusun hepimizi...siz merak etmeyin allah verecektir onun belasını en güzel ve en yüce merci allahın katıdır ve ona havale ediyorum o şerrefsizi...kalın sağlıcakla
MUAMMER KAYIŞ 11 yıl önce
SAHİ KİM BU ÇAY ŞİRKETİ,KAMUOYU NEDEN BILMIYOR YADA HABERI YAPAN ÇAY HABER GIBI SİTELER NEDEN ,DAVET EDEN ŞİRKETIN ADINI YAZMAZLAR.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner49
Günün Anketi Tümü
Rize Şehir Hastanesinin deniz dolgusu üzerinde yapılmasını uygun buluyor musunuz?
Rize Şehir Hastanesinin deniz dolgusu üzerinde yapılmasını uygun buluyor musunuz?
29°
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 30 63
2. Trabzonspor 30 61
3. Sivasspor 30 54
4. Galatasaray 30 52
5. Beşiktaş 30 50
6. Fenerbahçe 30 49
7. Alanyaspor 30 48
8. Göztepe 30 38
9. Gaziantep FK 30 38
10. Antalyaspor 30 37
11. Kasımpaşa 30 36
12. Gençlerbirliği 30 32
13. Denizlispor 30 32
14. Kayserispor 30 31
15. Konyaspor 30 30
16. Malatyaspor 30 29
17. Çaykur Rizespor 30 29
18. Ankaragücü 30 25
Takımlar O P
1. Hatayspor 32 60
2. Erzurum BB 32 56
3. Adana Demirspor 32 55
4. Bursaspor 32 55
5. Akhisar Bld.Spor 32 54
6. Fatih Karagümrük 32 53
7. Altay 32 51
8. Ümraniye 32 44
9. Keçiörengücü 32 44
10. Giresunspor 32 44
11. Menemen Belediyespor 32 42
12. İstanbulspor 32 37
13. Balıkesirspor 32 35
14. Altınordu 32 33
15. Boluspor 32 30
16. Osmanlıspor 32 27
17. Adanaspor 32 21
18. Eskişehirspor 32 12
Takımlar O P
1. Liverpool 33 89
2. Man City 33 66
3. Leicester City 33 58
4. Chelsea 33 57
5. M. United 33 55
6. Wolverhampton 33 52
7. Arsenal 33 49
8. Sheffield United 33 48
9. Burnley 33 46
10. Tottenham 32 45
11. Everton 32 44
12. Newcastle 33 43
13. Southampton 33 43
14. Crystal Palace 33 42
15. Brighton 33 36
16. West Ham 33 31
17. Watford 33 28
18. Aston Villa 33 27
19. Bournemouth 33 27
20. Norwich City 33 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 34 77
2. Barcelona 34 73
3. Atletico Madrid 34 62
4. Sevilla 33 57
5. Villarreal 34 54
6. Getafe 34 53
7. Real Sociedad 34 51
8. Athletic Bilbao 34 48
9. Valencia 34 47
10. Granada 34 47
11. Osasuna 34 45
12. Levante 34 43
13. Real Valladolid 34 39
14. Real Betis 34 38
15. Deportivo Alaves 34 35
16. Eibar 33 35
17. Celta de Vigo 34 35
18. Mallorca 34 29
19. Leganés 34 28
20. Espanyol 34 24
Namaz Vakti 08 Temmuz 2020
İmsak 02:50
Güneş 04:47
Öğle 12:28
İkindi 16:27
Akşam 19:59
Yatsı 21:48