Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü bünyesinde kurulan ve Türkiye ve dünya üniversite sıralamalarını yapmayı toplumsal hizmet olarak gören bir kurum olan URAP (University Ranking by Academic Performance), Türkiye sıralaması açıklandı.

RTEÜ 48. SIRADA

Yükseköğretim kurumlarını akademik başarıları doğrultusunda değerlendirebilmek için bilimsel metotlar geliştirmek ve yapılan çalışmaların sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmak amacıyla kurulan URAP tarafından yapılan açıklamadar Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi 468 toplam puanla 121 devlet üniversitesi arasında 48. sırada yer aldı.

468'lik toplam puanlama, 112.58 makale puanı,116.29 atıf puanı, 112.8 bilimsel döküman puanı, 64.16 doktora puanı, 62.16 öğretim üyesi-öğrenci puanından oluştu.

Listede ilk sırayı Hacettepe Üniversitesi, ikinci sırayı Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve üçüncü sırayı da İstanbul Teknik Üniversitesi aldı.

Bu yıl, üniversitelerin akademik performansını özetleyen URAP, açıkladığı 2021-2022 Türkiye sıralamasında, Clarivate Analytics/InCites ile YÖK’ün yayımladığı veriler kullanıldı.

olayrize