Merkezi İstanbul'da bulunan Rize Dernekler Federasyonu (RİDEF)'in organize ettiği ve bu yıl 12.si gerçekleştirilen Rize Tanıtım Günlerinin resmi açılış programına; Rize Valisi Kemal Çeber, Rize Milletvekilleri Hayati Yazıcı, Muhammed Avcı, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin,  Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, İl Genel Meclis Başkanı İbrahim Türüt, Çaykur Genel Müdür Yusuf Ziya Alim İlçe belediye başkanları, STK başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinlikler, protokol konuşmalarıyla devam etti. Protokol üyelerinin ipini tuttuğu balonun salınmasıyla uzaya çay gönderme etkinliği gerçekleştirildi. Kamera ve takip cihazının bulunduğu helyum gazlı balonla gökyüzüne salınan çay ise etkinliğin gözdesi oldu. Ayrıca Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan için özel olarak bir kemençe tasarlandı. Üzerinde ay yıldızın ve Rabia işaretinin bulunduğu kemençe, Cumhurbaşkanımıza verilmek üzere 12’nci Rize Günleri’nde bekliyor.

Rize Valisi Kemal Çeber, açılış konuşmasında bu sene Rize Günlerinin 12'incisinin yapıldığını belirterek “3 yıl aradan sonra yeniden İstanbul’dayız. En güzel şekilde hazırlandık. Sizleri çok özledik. Her bir Rizeli Rize'ye çok önem veriyor. Rize Günleri hemşehri günlerinin ötesinde daha fazla hissiyat barındıran günler oluyor. Rize’miz değişmeye ve gelişmeye devam ediyor. Dünyanın en güzel havalimanların birinin açılışını yakın zamanda yaptık. Artık mesafeler daha da kısaldı. Salarha Tüneli bitti. Güneyce tünelleri, İkizdere yolu bitti. Çay Çarşısı bitti. Lojistik Merkez ve şehir hastanesi hızla devam ediyor. Bu projeler Rize'yi ekonomik açıdan ileriye getirecektir. Rize OSB ikinci etabı açılacak. Rize kentsel dönüşüm projesinin yarısından fazlası bitti. Bizde sizin kadar Rize'yi seviyoruz. 24 saat çalışıyoruz. "dedi.

Çayın yanında Rize’nin turizmde öne çıktığını ifade eden Vali Çeber, “Rize, doğal ve tarihi yapıları ile kendine has özellikleri barındıran bir ildir. Özellikle Turizm potansiyeli olarak önemli turizm destinasyonlarımız var. Büyük bir eko sistem ve potansiyeli barındıran Kaçkar Dağları ve etekleri turizm açısından görülmeye değer bir merkezdir. Kaçkar dağları yaz ve kış turizmi içinde çeşitli etkinliklere imkân sunmaktadır. Özellikle bunların tanıtımını daha da etkin yaparak var olan turizm potansiyelimizi yukarılara taşımayı amaçlıyoruz.  Dört mevsim ayrı güzelliklerin yaşandığı Rize' de her mevsim ayrı bir hikaye yazabilirsiniz. Doğa ve tarihi güzellikleriyle kendine hayran bırakan ilimizin bu güzelliklerini ülkemiz ve yurt dışındaki insanlara sunarak ilimiz ekonomisini kazandırmayı hedeflemekteyiz" dedi.

Rize Milletvekili Hayati Yazıcı da Türkiye'yi baştan sona değiştirip dönüştürdüklerini belirterek, “Rize'deki dönüşüm her ilde mevcut. Bu dönüşüm için güçlü bir liderlik lazım, öncü lazım, imkanları rasyonel kullanmak lazım, terlemek lazım. Bizler gece-gündüz demeden liderimiz Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde ter dökerek, koşarak, milletin dertleriyle dertleniyoruz" diye konuştu.

Resmi açılış ve konuşmaların ardından protokol üyelerinin ipini tuttuğu balonun salınmasıyla uzaya çay gönderme etkinliği gerçekleştirildi. 
Rize günleri kapsamında Yenikapı da kurulan; kültürel alan stantları, yöresel ürün stantları ve yöresel yemek alanları ile Rize İstanbul’a taşındı. Etkinliklerin ilk gününde kemençe ve tulum dinletileri; Resul Dindar ve Mustafa Gökay Ferah’ın konserleriyle katılımcılar doyasıya eğlendi.
Rize Günleri etkinlikleri 29 Mayıs Pazar gününe kadar devem edecek olup tüm hemşehrilerimiz bu şölene davetlidir.