Arıboğan: PKK ve Kürt siyaseti de özeleştiri yapsın

Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan, PKK ve daha genelinde Kürt hareketi ise henüz kendi içerisindeki pisliklere dönüp bakmadı

GÜNDEM 06.12.2010, 13:29 29.04.2020, 21:17
1718
Arıboğan: PKK ve Kürt siyaseti de özeleştiri yapsın

Bir haftadır Wikileaks belgeleriyle yatıp kalkıyoruz ancak Türkiye geçtiğimiz hafta Öcalan'ın Baydemir'e yönelik açıklaması ile birlikte, Kürt yazar Orhan Miroğlu'na yönelik açık tehditi tartıştı. Öcalan'a yönelik açıklamalara sessiz kalan Türkiye Miroğlu'na sahip çıktı. Bu tartışmalar Kürtler üzerindeki şiddet vesayetini bir kez daha gündeme getirdi. Pek tartışılmasa da, Kürtlerin PKK/şiddetle ciddi bir vesayet sorunları olduğu açık.  Yeni Şafak'tan Murat Aksoy Türkiye gündemine dair bir çok konuyu Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan'la konuştu. Kürt şiddeti için özeleştiri zamanı geldi diyen Arıboğa; WikiLeaks belgeli için de; 'küresel çıplaklar kampı' düzenini başladığını söyledi. 

HARİÇTEN SES ÇIKARANLARDAN HOŞLANMIYOR
Abdullah Öcalan önce seçim sonuna kadar eylemsizlik ilan etti. Sonra bunu 1 Mart'a çekmekle tehdit etti, neden?
Abdullah Öcalan'ın tavrı devletin yaklaşımına paralel olarak değişmeler gösterebiliyor. Göründüğü kadarıyla şu sıralar temel hedefi görüşmeler sürecinde inisiyatifi kendi elinde tutabilmek ve kendisini dışarıda bırakan bir çözümoluşmasının önüne geçebilmek. Hariçten ses çıkaranlardan da hoşlanmıyor, kendisinin bilgisi dışında gelişen yakınlaşmalardan da. Gelinen noktada onu zayıflatabilecek en önemli unsur, örgütün kontrolünü elinde tutacak gücünün olmadığı kanaatinin oluşması. Güçlü ve muktedir görüntüsünü koruyabilmek adına 'şiddet' kullanma ve kullandırma gücünün hâlâ kendisinde olduğunu bir yandan devlete, bir yandan da kendi kamuoyuna gösterecek bazı inisiyatifler alıyor. Mesela önce eylemsizlik kararı alıyor, tarih ilan ediyor, sonra tarihi değiştiriyor, şu şarta bağlı olarak şöyle uzatırız yoksa şiddet başlar diye tehdit ediyor.
 
SÜRECİ BEN BELİRLERİM
Tarihi değiştirme tehdidi böyle bir güç gösterisi mi?
Tarihin değişmesi 'sürecin gidişatını ben belirlerim'in ifadesi aslında. Hükümete de 'seçimler öncesi terörü yeniden başlatıp seni zorda bırakabilirim' mesajını veriyor. Hatta KCK'nın da eylemci biçimde devreye sokulmasının ve şehirlerde eylem sürecinin başlatılmasının mümkün olduğunu da hafiften vurguluyor. Nihai noktada bu bir süreç ve artık sonuçlanma aşamasına yaklaşılıyor. Taraflar da elinde ne varsa onu açmaya hazır durumda.

ÖCALAN TEK BELİRLEYEN OLMAK İSTİYOR

O halde Öcalan'ın Osman Baydemir'e yönelik çıkışı da; 'tek merci benim' mesajımı? 
Biraz önce söylediğim gibi süreçte kendi dışında aktörlerin devreye girmesini ve kendisinden bağımsız bir inisiyatif almalarını istemiyor. Sadece siyasi bakımdan öne çıkanlara değil, TAK, Bahoz gibi kendisinden emir almadan eylem yapanlara da çok tepkili. PKK gibi büyük bir yapıda, zamanla bağımsız hareket eden unsurların gelişmesini ne yapsanız engelleyemezsiniz. Türkiye'deki barış süreci sadece bizleri ilgilendirmiyor. Dünya dengeleri açısından Türkiye'nin kendi Kürtleri ve bölge Kürtleri ile ilişkisi çok anlamlı. Sürece dışarıdan müdahale çok fazla. Öcalan açısından en kötü şey, hareketin parçalandığı görüntüsü. Sanırım Baydemir kanalıyla diğer bağımsız tutum almaya hazırlanan siyasi aktörlere de toplu mesaj verildi. PKK'nın en büyük lüksü yasadışı şiddet kullanma tekelini elinde bulundurması. Bu da sivil ve korumasız aktörler açısından ürkütücü ve itaate zorlayıcı oluyor kuşkusuz. Böyle bir ortamda itiraz zaten gelişemez.
 
BDP, ŞİDDETE KARŞI ZAYIF
Öcalan'ın bu çıkışına BDP, sivil siyaset niye güçlü bir karşı çıkış gerçekleştiremedi?
BDP'nin elinde silahlı bir baskıya karşı koyabilecek silahlı güç yok, ayrıca Öcalan'a yakınlık ve yaklaşım konusunda da tek bir fikir yok. Farklı düşünceler aynı şemsiye altında bir araya gelmiş. Kaldı ki koskoca devlet PKK ile nasıl mücadele edileceği hakkında bir netlik sahibi değilken, bölge insanlarını temsilen parlamentoya girmiş bu kişilerden fazla bir beklenti içerisinde olmak hem hayal, hem de haksızlık. Onların sırtındaki yük, herkesinkinden daha ağır. Sağlam bir karşı duruş için hem bölge halkının, hem devletin, hem de küresel güçlerin tam desteği gerekir. Bireysel başkaldırışlar ise her biri için tehlike demektir. Toplu tavır içinde kalmaları şu anda güvenlikleri açısından bir mecburiyet.
 
BAYDEMİR SEÇİLMİŞ BİR SİYASETÇİ
Osman Baydemir potansiyel tehlike mi Öcalan için? 
Kimin için sorusunu sorayım? Tehlikeyi ne olarak tanımladığınıza bağlı. Bazen elinde hiçbir ateşli silahı olmayan bir siyasetçi, bombalı bir teröristten çok daha fazla etki yaratabilir. Gandhi böyle bir kimlikti. Baydemir seçilmiş bir siyasetçi, Öcalan ise terör sürecini başlatmış siyasi bir kimlik. Adını ister bebek katili, ister bölücü başı koyalım, farketmez. Şu anda barış sürecinin en önemli aktörü. Her ikisinin de Türkiye'nin geleceği hakkındaki fikirlerini iyi değerlendirmek lazım.
 
İKİ TARAFTA DA AĞIR PSİKOLOJİK TRAVMALAR VAR
Görüşme sürecine dönersek. Öcalan 'devlet AK Parti'den daha samimi' diyor, ne demek bu?
Öcalan, devlet ile AK Parti'nin farklı şeyler olduğunu düşünüyor. Muhtemelen devletin bürokratik mekanizmasının yani MİT'in, askerin, polisin tavrını, kabinenin tutumundan ayrı değerlendiriyor. Bölgede PKK'nın ve uzantılarının en büyük siyasi rakibi AK Parti, bunu unutmayalım. Hükümetin halka hesap verme yükümlülüğü nedeniyle bürokratlar kadar rahat ve rasyonel hareket edemediğini düşünüyor olabilir. AK Parti ise bu konuda kaçınılmaz olarak dalgalı bir seyir izliyor. Meselenin net ve keskin bir biçimde çözüme kavuşturulması mümkün değil. Ağır psikolojik travmalar var her iki tarafta da. Hükümet bütün Türkiye'ye karşı sorumlu. Kaldı ki Öcalan da, kendi temsil ettiği kitle ile bağlarını koparmamak için 'gel git' tutumlar içerisine giriyor. Dengeyi kaçıran ağır hasar alır.
 
BDP'DEN DE KUŞKULANIYORLAR
PKK ve Kürt siyaseti çıtayı yükseltiyor mu? Bölgeye 'Kürdistan' demek, seçilmiş belediye başkanlarının yanına 'eşbaşkan atamak' gibi bazı girişimleri var...
Bölgeye Kürdistan denmesi yeni bir şey değil, onların jargonunda her zaman olan bir şey. Eşbaşkan atamaları ise bir boyutuyla BDP'nin kontrol edilmesi ve bireyselçıkışların önünün kesilmesi maksatlı, diğer boyutuyla da artık meşru siyasi alana doğru kaymaya çalıştıklarının göstergesi. Farklı bir okuma yaparsanız, seçilmiş insanlara, dolayısıyla bölge halkına güvenmedikleri ve kendi adamlarını tepeden atama gayretinde olduklarını da söyleyebilirsiniz. Demek ki, BDP'yi yeterince kendilerinden hissetmiyor, bir parçalanmanın önünü kesmeye çalışıyorlar. Artı sandığa inanmıyor, kendi inisiyatiflerini ön planda tutuyorlar.
 
Bundan sonraki süreçte ne olacak?
Ben bir normalleşme sürecinin başladığına inanıyorum. Kısa sürede çözümlenecek bir durum değil ama dengeli bir iyileşme sağlanabilir. Öyle olmalı, artık herkes bıktı. Acı çekmeyen, yaralanmayan kalmadı bu terör döneminde. Lakin devlet kendine dönük bir özeleştiri hamlesini başlattı, hesap soruluyor, hesap veriliyor. PKK ve daha genelinde Kürt hareketi ise henüz kendi içerisindeki pisliklere dönüp bakmadı. Bu kandan beslenen her kim idiyse, bir gün hesabını verir diye umuyorum.
 
ÇÖZÜM SÜRECİNDEYSEK ÖZELEŞTİRİ YAPMAK ŞART
Yani Kürt siyaseti özeleştiri mi yapmalı?
Elbette yapmalı. Siyasi hareketler eleştirisiz kendi rotasını bulamaz.
 
Yapabilir mi bunu? Daha yeni PKK'ya yakın bir web sitesinden yazar Orhan Miroğlu açıkça tehdit edildi. Buna karşı Kürt siyasetinden güçlü bir ses çıkmadı mesela...
Eğer bir barış sürecine girilecekse yapabilir tabii. Orhan Miroğlu'na yapılan tehdit elbette kabul edilemez ve ölçüsüz bir durum. Lakin PKK'nın demokratik bir örgüt olma iddiası vardı da biz mi duyamadık? Daha önce de farklı sesleri bastırma konusundaki maharetlerini sergilediler. Terörü yöntem olarak kullanan bir örgüt, gücünü şiddetten alıyor. Şu sırada da çatlak ses istemiyor. Üstelik her türlü provokasyona da açık bir zemin var. Buna rağmen güçlü sesi bir tarafa bırakın, bence umulmadık ölçüde cesur girişimler bile var.
 
CHP, ROLÜNÜ UNUTMUŞ BİR AKTÖR
CHP'de önce Baykal gitti, şimdi 18 Aralık'ta kurultay toplanıyor. Nedir CHP'de olan bir değişim mi yoksa başka bir şey mi?
Değişimi kimin gerçekleştirdiğinden çok, kimin istediğine bakmak gerekiyor. Bu talep tabandan geldi, tavandan eyleme geçildi. Verili ideolojik zemininde CHP'nin sınırları belli ve ona iktidar kapısını açabilecek bir görüntü sunmuyor. Bu kalıplar % 20-30 bandında sıkışmış bir muhalefet partisinin kalıpları. Oysa iktidarı zorlayabilecek, gerekirse değiştirebilecek bir gücün varlığı demokratik yapı için elzem. Kurultayın sonucu sürprizlere de gebe olabilir, ben hâlâ emin olamıyorum.
 
CHP Kürt sorununun çözümünde aktör olabilir mi?
CHP'nin bu soruna son dönemlerde mesafeli bir tavrı oldu. Oysa bir zamanlar bu sorunun çözümünün kendilerinin inisiyatifi ile mümkün olduğuna inanırlardı. Kürt raporları hazırlayan, Kürtlerle ittifak yapmaktan çekinmeyen bir partiden söz ediyoruz. Üstelik bunu Türkiye'nin geleceği adına yaptılar, zarar göreceklerini bile bile. CHP, Kürt sorununda zaten bir aktördür ama rolünü unutmuş bir aktör. PKK, sol tabanlı olarak başlamış sonradan milliyetçi, etnikçi çizgiye kaymış bir hareket. İlk nüvesinde ve teorisinde anti feodal yaklaşımı, sınıfsal karşı duruşları, hak veözgürlük arayışını barındırıyor. Lakin bunun sol tabanda ifadesi farklı, faşizan bir yaklaşım içerisinde sergilenişi doğal olarak farklı. CHP, Kürtlere uzanmak durumunda, bu bir vazife.

 

KILIÇDAROĞLU DA TEKİN DE KÜRT
CHP'deki değişim arayışları Kürt sorununun çözümü ile bağlantılı mı?
Özel olarak bu sorun ile alakalı diyemeyiz ama genel olarak Türkiye'ye yeni bir bakış sunulması çerçevesinde açıklanabilir. Bu, Kürt sorununun da yeni bir paradigma içerisinde değerlendirilmesi demek. Ben yeni CHP'deki değişimlerden bir tanesinin bu konuya yaklaşıma dair olacağını sanıyorum. Kılıçdaroğlu Kürt kökenli bir lider ve ikinci adam Gürsel Tekin de öyle. Bu zaten simgesel bir durumdur. Kendilerine karşı bu durum bir silah olarak kullanılabilir, ama kendileri de bunu bir avantaja dönüştürebilir. Elimizdeki net veri, referandum sürecinde Türkiye halkının Kürt meselesini çözmek için çaba gösterenlere sahip çıkmasıdır. Bu konuda MHP'nin de yeni bir retorik geliştireceğini düşünüyorum.

CHP DE BDP DE LAİK VE AK PARTİ KARŞITI

CHP-BDP ittifakı gerçekleşebilir bir proje midir?
Bu projenin varlığını CHP'li yöneticilerin reddettiğini öncelikle söyleyelim. Kurultaya kadar da bunun gündeme getirilmesi çok zor. Zira bu, Kılıçdaroğlu yönetimi aleyhine kullanılabilecek bir konu. Delege yapısının bu konuda hızlı bir değişim göstereceğini sanmıyorum. Ama teoride mümkün ve anlamlı olacağını düşünüyorum. Her iki parti de Sosyalist Enternasyonel'e üye. BDP henüz tam üye değil ama, orada. Siyasi yaklaşımlarını sol içerisinde tanımlıyorlar. Ayrıca laiklik konusunda iki partinin de tavrı benzer. BDP biraz daha ılıman bir laiklik anlayışına sahip ama cemaatlere düşman. Her ikisi de AK Parti'yi rakip görüyor. Dolayısıyla bu tür bir ittifak olabilir, oy kayıpları da olur, kazançları da. Şunu da unutmamak gerekiyor, AK Parti genel seçimlere çok güçlü giriyor ve ittifaklar tüm partiler açısından zorunluluğa dönüşebilir. Başka ittifaklar da görebiliriz.
 
DP CHP'NİN KAPISINI ÇALABİLİR
Mesela...
Demokrat Parti'nin bir yere eklemlenmesi söz konusu olabilir. Göründüğü kadarıyla sağ-sol ayrımı da pek kalmadı bazı konulara bakışlarında. Daha önce İlhan Kesici istifasına kadar CHP'ye dahil olabilmişti, şimdi de Süheyl Batum'unparti genel sekreteri olması anlamlı diye düşünüyorum. Her ikisi de merkez sağın liderliği için adı geçen isimler ve CHP'de var olabildiler. Bence iki parti arasındaseçim ittifakı çok zor olmaz. MHP de bazı küçük partilerle ittifaka girebilir.

 

BDP bir ittifaka PKK'dan bağımsız girebilir mi?
BDP, PKK'dan uzaklaştıkça Türkiye'ye ve CHP'ye yaklaşabilir diye düşünüyorum.Son olaylar belki geniş kesimlere bu uzaklaşmayı gösterecek bir şov niteliğindedir, belki de gerçektir. Her halükarda bu, BDP'nin genel kamuoyundaki algısının değişeceğini gösterir. Uzaklaşma görüntüsü kararını İmralı da verse bu böyledir, bağımsız da alınmış olsa böyledir. Eylemsizlik kararı seçim sonrasına uzarsa BDP'nin CHP ile ittifak yapması daha kolay olabilir. Terörün yeniden başlaması halinde BDP'nin buna karşı çok sert bir çıkış yapabileceğini sanmam. O zaman ittifak hayal olur.

WiKiLEAKS BELGELERi POLiTiK BiR TASARIM
WikiLeaks'in yayınladığı belgeler seffaflığa adım mı yoksa örtü mü?
Bu çok uzun derin bir felsefi tartışmaya ihtiyaç gösteriyor. Bazen bir şeyi açtıkça üstünü daha da örtersiniz. Bu bilgi bombardımanı bir yandan da büyük bir bilgi kirliliğine yol açıyor. Ben buna bulanıklık çağı diyorum. Neyin gerçek neyin manipülasyon olduğunu bilemeyeceğimiz bir dönemde yaşıyoruz. Devlet aygıtlarının bu çağa toplumlardan ve bireylerden daha hazırlıklı olduğunu ve kendikoruma mekanizmalarını geliştirdiklerini düşünüyorum. Ellerinde ortalığı pisletebilecekleri birçok mekanizma var ve bizler vaktiyle sahip olduğumuz sorusorma kabiliyetlerimizden oluyoruz. Eskiden akıllarımızla keşfetmeye çalıştığımız doğruları, bugün gözümüze sokarlarken, neye muhalefet edeceğiz, neyi 'bu yalan belgedir, düzmecedir' diye itham edeceğiz bilemiyoruz. 'Alın size açıklık' derlerken, neyi açtıklarını bilemediğimiz için, adına 'küresel çıplaklar kampı' dediğim bu düzende, sadece kendimizin soyulduğunu fark edemeyeceğiz.

Önce Irak ve Afganistan ile ilgili görüntüler çıktı ortaya şimdi de diplomatik yazışmalar. Belgeler gerçek mi?

Belgelerin gerçek olması, onların manipüle edildiği gerçeğini yok etmez. Bir sebzeçorbasını alıp, içerisinden sadece domatesi öne çıkarırsanız, bunun bir domates çorbası olduğu intibaını verebilirsiniz. Havuçlar, patatesler görülmez bile. Burada da yapılan o. Hem belgelerin piyasaya sürülüş sırası, hem açıklananların hangi belgeler olduğu konusu incelenmeye değer. Üstelik bazı insanların adına xxx yapıp bazılarını açıkça yazmaları bir amaca hizmet ettiğini düşündürüyor. Parapazarlığı yapıldığı iddiaları var. Assange'ın yani WikiLeaks'in çok objektif olduğunu düşünsek bile, o paketi sızdıranların bazı bilgileri saklayıp, bazılarını öne çıkartmaları da çok mümkün. Kanımca ortada politik bir tasarım var.

banner153
Bu belgelerdeki notlarla mı oluşuyor ABD dış politikası?

Belgelerde yazılan dünya ülkelerinin dış politikalarına dair yorumları eğer ABD Dışişleri Bakanı açıkça söyleseydi, bunlar ABD'nin dünyayı yönlendirme amaçlı hezeyanlarıdır derdik. Oysa şimdi çalıntı oldukları için güvenir olduklarını sanıyoruz. Hırsızlığın güven verici hale gelmesi de ilginç değil mi? Ben belgelerin paketlendiğini ve aktarıldığını düşünüyorum, bu bakımdan gerçekler. Zaten ABD de gerçekliğini kabul etti. Lakin içinde aktarılanların gerçek olup olmadığını bilemem, onlar sadece iddia. İspatlaması gerekenler de suçlayanlar, suçlananlar değil.

KUŞKU İKİ TARAFLI 

Bu belgelerin kaynağı bir 3. ülke olabilir mi? Mesela İsrail...
Ben bu tür kolaycılıklardan hiç hoşlanmam. Üstelik bunu bizim siyasetçilerimizin, ellerinde delil olmadan ciddi ciddi söylemelerini yanlış buluyorum. Ben olsam 'Assange niye İngiltere'de saklanıyor?' diye sorardım.

Birileri koruyor mu Assenge'yi?

Birilerinin desteklediği kesin de, bunun bir devlet yönetimi olduğuna nasıl karar veriyoruz? Belki devlet olmayan bazı aktörler vardır işin içinde. İsrail'in gölgesi kendisinden fazla büyük, artık bu yaklaşıma da bir son vermek gerekiyor. Abartmayalım.

Ortaya çıkan belgelerde ABD'nin Türkiye'deki temsilcilerinin de AK Parti'ye kuşkulu bir bakışı var. Neden?

AK Parti'nin de ABD'ye kuşkulu bir bakışı var, hiç gocunmamak lazım. ABD'deki hakim dış politika algısıyla bizim hükümetin dünya algısı ve dış politika stratejisi çelişiyor. Ancak ne Türkiye'de, ne de ABD'de tek bir görüş yok. Örneğin İran konusunda ya da ABD ile ilişkilerimiz konusunda AK Parti içerisinde de birçok farklı düşüncenin olduğunu tahmin edebiliriz. Davutoğlu'nun ABD'nin bir kesimi tarafından hiç sevilmediği bir sır değil, ama daha geçen hafta bir başka kesim de ona yılın düşünürü ödülünü layık gördü. Bunları gözardı etmeyelim. 
Yorumlar (0)
banner49
Günün Anketi Tümü
Çayeli Belediyesi'nin çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
11°
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 38 81
2. Fenerbahçe 38 79
3. Galatasaray 38 78
4. Trabzonspor 38 67
5. Hatayspor 38 60
6. Sivasspor 38 59
7. Alanyaspor 38 57
8. Gaziantep FK 38 55
9. Karagümrük 38 54
10. Göztepe 38 51
11. Konyaspor 38 48
12. Rizespor 38 45
13. Malatyaspor 38 44
14. Başakşehir 38 44
15. Kasımpaşa 38 43
16. Antalyaspor 39 43
17. Kayserispor 38 40
18. Ankaragücü 38 38
19. Erzurumspor 39 37
20. Gençlerbirliği 38 35
21. Denizlispor 38 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 35 80
2. M. United 34 70
3. Chelsea 35 64
4. Leicester City 35 63
5. West Ham 35 58
6. Liverpool 34 57
7. Tottenham 35 56
8. Everton 34 55
9. Arsenal 35 52
10. Leeds United 35 50
11. Aston Villa 34 48
12. Wolverhampton 35 45
13. Crystal Palace 34 41
14. Newcastle 35 39
15. Brighton 35 37
16. Southampton 34 37
17. Burnley 34 36
18. Fulham 34 27
19. West Bromwich 35 26
20. Sheffield United 35 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 35 77
2. Real Madrid 35 75
3. Barcelona 35 75
4. Sevilla 35 71
5. Real Sociedad 35 56
6. Villarreal 35 52
7. Real Betis 34 51
8. Celta de Vigo 35 47
9. Athletic Bilbao 35 46
10. Granada 34 45
11. Cádiz 35 43
12. Osasuna 35 41
13. Valencia 35 39
14. Levante 35 39
15. Getafe 35 34
16. Deportivo Alaves 35 32
17. Real Valladolid 35 31
18. Huesca 35 30
19. Elche 35 30
20. Eibar 35 29
Namaz Vakti 10 Mayıs 2021
İmsak 03:16
Güneş 04:59
Öğle 12:19
İkindi 16:13
Akşam 19:29
Yatsı 21:05