Program kapsamında, Vali Cengiz Ünsal; yürütülen iş ve işlemler hakkında Sarp Mülki İdare Amiri Göktuğ Kaan Ayaz ile Kaçkar Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürü Ersin Başaran ve ilgili yetkililerden bilgi alarak, istişare ve değerlendirmelerde bulundu.

Samsun'da tıra çarpan motosikletin sürücüsü yaralandı Samsun'da tıra çarpan motosikletin sürücüsü yaralandı

Program kapsamında; gümrük bölgesi, yolcu giriş çıkışları ve diğer hizmet alanlarında incelemelerde bulunan ve buradaki çalışmalar hakkında bilgi alan Valimiz Ünsal, “1988 yılında yapılan protokol ile karayolu taşımacılığı, yolcu giriş ve çıkışına açılan Sarp Sınır Kapısı, ülkemizin en aktif kara hudut kapılarından biridir. Sarp Sınır Kapısı; stratejik coğrafi konumu ve yüksek ihracat potansiyeli ile Türkiye'nin önemli sınır kapıları arasında öne çıkmaktadır. Aynı zamanda yaya yolcu trafiği ve toplam araç sayısı dikkate alındığında ülkemizin en büyük üçüncü sınır kapısı konumundadır. 2023 yılı verilerini incelediğimizde toplam 6 milyonun üzerinde yolcunun giriş ve çıkış işleminin yapıldığı, son iki aylık dönemde ise ortalama günlük 3.231 araç, 17.154 yolcu işlemi geçekleştirilen Sarp Sınır Kapısı, 2 milyar dolara ulaşması beklenen ihracat rakamıyla da her geçen gün yeni rekorlara imza atmaya devam ediyor." dedi.

Yapılan ziyaret ve incelemelerin sonunda Valimiz Ünsal, Sarp Sınır Kapısında görevli personele çalışmalarında kolaylık ve başarılar diledi.

Artvin Valiliği Basın Birimi