Ankara Gezilecek Yerler Doğa kısımlarında sizler için listelediğimiz 4 yer. Türkiye’nin başkenti ve ikinci büyük şehri olan Ankara, dikkate değer bir tatil yeridir. Ankara da gezilecek doğal yerler Şehir, aşılması zor zengin bir tarihi ve doğal mirasa sahiptir. Ankara’da kentleşmenin etkisi, kent merkezini ve çevresini doğal ve yapay parkların bir karışımına dönüştürmüştür. Bununla birlikte, şehri çevreleyen küçük mahalleler, kentsel yayılmanın dışında hala var olan doğal güzelliği vurgulamaktadır. Ankara, bazıları nefes kesen bir dizi otelden kısa bir mesafede yer alan zengin doğal ve tarihi hazinelere ev sahipliği yapmaktadır. Bu oteller, her yaşa ve tercihe hitap eden çok sayıda eğlenceli aktivite sunarak. Onları eğlence ve macera arayanlar için mükemmel bir Ankara Gezilecek Yerler Doğa sığınak haline getiriyor.

Bu nedenle, günlük rutinlerin koşuşturması tanıdık yüzler ve binalar sunarken, Ankara’nın cazibesi büyüleyici manzaralarında ve büyüleyici simge yapılarında yatmaktadır.

ANKARA’yA Nasıl Gidilir, Oteller, Uçak, Otobus, Seyehat Planlaması

Ankaraya Nasıl Gidilir – Konumu;

İstanbul ve Ankara’nın kentsel merkezleri, Türkiye’deki en hareketli ulaşım sistemlerine sahiptir. Rekor kıran yolcu ve araç trafiği hacimleriyle tanınırlar.

İstanbul ve Ankara’nın gelişen merkezleri, her gün sürekli bir yolcu ve araç akışını kendine çekiyor. İkisi arasında 450 km mesafe var ama özel araç. Uçak ve tren gibi ulaşım seçenekleri onları 5 saat gibi kısa bir sürede birbirine bağlayabiliyor. İstanbul’un ticaretin ve ekonominin, Ankara’nın ise kamu bürokrasisinin merkezi olması rotayı birçokları için önemli kılıyor.

Ankarada ne yenir; Ankara’ya bir gezi, yerel lezzet olan Ankara kebabının tadına bakmadan tamamlanmış sayılmaz. Bunun yanı sıra inceğiz çorbası, Beypazarı yahnisi, tamtak tiridi gibi yöreye özgü diğer lezzetleri de yemek meraklıları mutlaka tatmalı. Damak tadınıza hitap edecek Ankara tavası, kokoreç, bulgur pilavı, köri, İskender, Ankara simidi damağınızda kalıcı bir tat bırakacak.

ankara da gezilecek doğal yerler

Ankara tipik bir turistik yer olmayabilir, ancak bu şehirde göründüğünden daha fazlası var. Muhaliflerin, içinizdeki doğal güzelliği keşfetmekten sizi vazgeçirmesine izin vermeyin. Bürokrasi ve betonla tanınmasına rağmen Ankara, her gezgini kesinlikle memnun edecek sekiz olağanüstü doğal cazibe merkezine sahiptir. Aslında merakımızı canlı tutarsak keşfedilecek daha çok şey var.

Ankara Gezilecek Yerler Doğa

Yola koyulalım ve başkentin nefes kesen harikalarını ankara da gezilecek doğal yerler deneyimleyelim.

Eymir GölüAnkara Gezilecek Yerler Doga 2

Gölbaşı’nın öne çıkan özelliklerinden biri de Orta Doğu Teknik Üniversitesi sınırları içinde yer alan Eymir Gölü. Birçok kuş türüne ev sahipliği yapan bu bölge, bisiklet sürmek için mükemmel bir noktadır. Gölün çevresinde çeşitli kafeler ve büfeler, hatta belirlenmiş bir piknik alanı bile var. Bununla birlikte, ateş yakmak kesinlikle yasaktır ve piknikleri barbekü dışı seçeneklerle sınırlandırır. Giriş ücretsizdir, her türden ziyaretçiyi ağırlar. Araba ile girmek için erişim kartı zorunludur. Bu kart ODTÜ girişinde temin edilebilir.

Botanik ParkAnkara Gezilecek Yerler Doga 3

Çankaya semtinde yer alan 65.000 metrekarelik bu sakin park, şehrin karmaşasından uzaklaşarak ziyaretçilerin doğal dünyayla bağlantı kurmasına olanak tanıyor. Sakin ortamı ve havuz, oyun alanı, spor sahası, çiçek serası, banklar ve piknik masaları gibi birçok olanağı var. Bunlar ile şehrin gürültüsünden uzakta, huzurlu bir ortamda dinlenmek ve huzurlu bir ortam için cennet gibi bir yer.

Nallıhan Kuş CennetiAnkara Gezilecek Yerler Doga 4

Efsanevi İpek Yolu üzerinde yer alan Nallıhan Kuş Cenneti, kuş tutkunlarının mutlaka uğraması gereken bir destinasyon. İnsan yapımı bir bataklık ekosistemi olmasına rağmen, ülkedeki kayda değer kuş yaşam alanları arasında üst sıralarda yer almaktadır.

Mogan Gölü

Gölbaşı ilçesinde bulunan su birikintisi halk arasında Gölbaşı Gölü olarak anılsa da resmi adı Mogan Gölü’dür. Bölgede 2004 yılında yapılan çalışmalara göre göl çevresindeki rekreasyon alanı yaklaşık 663.000 metrekaredir. Birçok kuş türünün bulunduğu göl, spor yapmak isteyen balıkçılar için adeta bir cennet. Parkta spor alanları, piknik alanları, çocuk oyun alanları mevcut. Seyir terası, amfi tiyatro, düğün salonu, basketbol ve futbol sahaları gibi birçok olanak bulunmaktadır.