31 Mart 2024 Pazar günü yapılan Mahalli İdareler Seçimleri sonrasında yenilenen Varda Birlik Meclisinin ilk toplantısı temayüller gereği en yaşlı üye olan İkizdere İl Genel Meclisi Üyesi Ahmet Aksu başkanlığında yapıldı. Yapılan Olağan Genel Kurul Toplantısı sonrası daha öncede başkanlığını yürüten İyidere İl Genel Meclisi Üyesi Sabit Karafazlı yeniden başkanlığa seçildi.

İl Genel Meclisi Toplantı Salonunda yapılan genel kurula Derepazarı Belediye Başkanı Şaban Kalça, Kalkandere Belediye Başkanı Mehmet Yılmaz, Kendirli Belediye Başkanı Alaettin Serdar, İl Özel İdaresi Su ve Kanal Hizmetleri Müdürü ve aynı zamanda Varda Birlik Müdürü olan Erhan Terzi ile Birlik Üyesi olan İl Genel Meclisi Üyeleri ile Köy Muhtarları katıldı.

Rize’den İyidere, Derepazarı, Kalkandere, Kendirli Belediyeleri ve 39 köy ile Trabzon Büyükşehir Belediyesine bağlı 3 mahalleye hitap eden Varda İçmesuyu Birliği’nin seçimden sonraki ilk olağan genel kurulu olması nedeniyle bir sonraki mahalli idareler seçimlerine kadar görev yapmak üzere başkan ve ilgili kurul seçimleri yapıldı.

Yapılan seçimler sonucunda Birlik Başkanlığına İyidere İl Genel Meclisi Üyesi Sabit Karafazlı seçilirken, Katip Üyeliklere Murat Köse ile Hakan Demirel; Birlik Encümenliğine Derepazarı Belediye Başkanı Şaban Kalça, Kendirli Belediye Başkanı Alaettin Serdar, İl Genel Meclisi Üyeleri Reşit Hapeloğlu, Ahmet Aksu ve Hasan İbar ile Yılmaz Çelik seçildi. Birliğin Plan ve Bütçe Komisyonu ise Yücel Yavuz, Oral Fazlıoğlu ve Salih Çelik isimlerinden oluştu.

Seçimlerin ardından konuşma yapan Başkan Sabit Karafazlı yaptığı konuşmada “Birlik olarak yaptığımız çalışmalar sonucunda üyemiz olan belediye ve köylerimizde ana şebeke çalışmalarını geride bıraktığımız dönem içerisinde tamamlamış bulunmaktayız. Önümüzdeki dönem ise köy ve mahalle içi şebekelerimizi de tamamlayıp, varda birliğimize üye olan belediye ve köylerimizin su sorununu tamamen ortadan kaldırmayı hedeflemekteyiz. Bu hedef doğrultusunda çalışmalarımızı birlikte yürüteceğimiz yeni birlik üyelerimiz ile kurullarımızda göreve seçilen arkadaşlarımızı tebrik ediyor, başarılar diliyorum.” dedi.