Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu da Rize'de birçok hizmete imza attıklarını söyledi.

Türkiye'nin en uzun tüneli olan Ovit Tüneli'ni yaptıklarını anımsatan Uraloğlu, "Ovit Tüneli ile kapanan Ovit geçişi gündemimizden çıktı. Bir taraftan giriyoruz, öbür taraftan çıkıyoruz. Devamında Kırık Tüneli var, 7 kilometrelik. Orada da çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam ediyor. Arkasında Dallıkavak Tünelimiz var, 3 kilometre. Bu sene bitirip orayı açacağız. Karadeniz sahilinden Erzurum'a en yakın olan güzergahı bu tünelle beraber biraz daha kısaltacağız. Kırık Tüneli'ni de bitirdik mi, buradan girdik mi en kısa sürede Erzurum'dan çıkmış olacağız. Aynı zamanda Doğu ve Güneydoğu'ya giden önemli güzergahlarımızdan bir tanesi." diye konuştu.

Uraloğlu, geçen sene Salarha Tüneli'ni hizmete açtıklarına dikkati çekerek şöyle devam etti:

"Rizelilerden Salarha Tüneli'nden geçmeyen var mı? Nasıl oldu? Cumhurbaşkanı'mızdan Allah razı olsun, o bize talimat verdi, güç verdi, destek verdi, biz de onları yaptık. Rize çevre yolumuz nasıl oldu? Ora da gayet güzel oldu. Karadeniz Sahil Yolu, Cumhurbaşkanı'mız olmasa biter miydi? Bitmezdi. Bakın bir havaalanı yaptık, sadece geçen sene 1 milyondan fazla yolcu indi havaalanımıza. Kaç uçak indi havaalanımıza biliyor musunuz? Geçen sene tam 7 bin 600 tane uçak indi. Bazıları, 'Rize-Artvin Havaalanı çalışmaz' diyordu. Buyurun rakam burada. Rizeli hemşehrilerimiz dedi ki 'Buradan İzmir'e uçmak istiyoruz.' Bu talepleri de karşıladık. Haftada iki gün Rize'ye uçuş var. Memnun muyuz? Rizeli isteyecek, biz yapacağız. Şimdi diyorlar ki 'Antalya'ya da istiyoruz.' Bunu da konuşacağız, inşallah onu da halledeceğiz."

Rize'de lojistik merkezin yapımının devam ettiğini anlatan Uraloğlu, "Bu sadece lojistik merkezi değil, büyük bir liman olacak. Bunu da önümüzdeki senenin sonunda açacağız. Karadeniz'deki en büyük liman, lojistik merkezi haline gelmiş olacak. Buradan aldığımız yükleri Ovit üzerinden İç Anadolu'ya, Doğu Anadolu'ya da getirmiş olacağız." dedi.

Uraloğlu, Şehir Hastanesi yapımının da devam ettiğini dile getirerek şu değerlendirmede bulundu:

"Buranın altyapı çalışmalarını da bizler yaptık. Rize'nin en turistik yeri olan Ayder yoluna Cumhurbaşkanı'mızın talimatıyla başladık. Çamlıhemşin'deki tüneli kazmaya başladık. Orayı da kısa zamanda bitireceğiz. Güneysu yolunu bitirdik. Isırlık yolu sizin mesire alanınız. Oranın yolunu da birkaç ay içinde bitirmiş olacağız. Rize'ye ne lazımsa, Rize'nin ihtiyaçları noktasında yapmaya gayret ediyoruz. Burada gidilmedik yer, yapılmamış yer bırakmayacağız. Çamlıhemşin yolunu yapıyoruz. Bir sıkıntı yok. Bütün ilçelerdeki yolu yapıyoruz. İkizdere ile Ovit arasındaki yolu da planladık. İhalesini yaparak inşallah oraya da başlamış olacağız."

Hikmet Ayar’dan Ramazan Bayram mesajı Hikmet Ayar’dan Ramazan Bayram mesajı

Seçimlerde Rize Belediye Başkan adayı Metin'e destek isteyen Uraloğlu, "Biz belediyelerin ne kadar kıymetli olduğunu biliyoruz. Merkezi hükümet olarak daha iyi hizmet edebilmemiz için belediyeler bizde olacak ki size güç birliğiyle, fikir birliğiyle, ekip ruhuyla daha iyi hizmet edebilelim." ifadesini kullandı.

Kaynak: AA