Turkcell, ülkemizde en çok tanınan operatör şirketleri arasında yer alıyor. Karmaşık bir ortaklık yapısına sahip olan Turkcell kimin merak ediliyor. Turkcell’in sahibi ve ortaklarına dair akla takılan soruları yanıtladık! İşte ayrıntılar…

Turkcell Kimin? Kime Satıldı?

Ülkemizdeki telekomünikasyon şirketlerinden biri olan Turkcell kimin sorusu sıkça merak ediliyor. Karmaşık bir ortaklık yapısı olduğu bilinen Turkcell’in sahibi kim?

Turkcell’in ana hissedarı Türkiye Varlık Fonu’dur. Haziran 2020’de yapılan hisse satışları sonucunda Türkiye Varlık Fonu % 26,2 oranında hisseye sahip olmuştur. %19,8’lik hissesi ise Alfa Group’ aittir. Kalan hisseler halka açıktır.

Turkcell’in Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Kazancı, CEO’su ise Ali Taha Koç’tur.

Turkcell Hisseleri Kimin?

Turkcell kime ait yanıtladıktan sonra hisse sahiplerini detaylı inceleyelim…

Günümüzde Turkcell hisse yüzdeleri aşağıdaki gibidir:

  • Türkiye Varlık Fonu (% 26,2)
  • Alfa Group (% 19,8)
  • Halka Açık (% 54)

Turkcell 11 Temmuz 2000'den itibaren İstanbul Borsası'nda hisselerini satışa sunmuş ve New York Borsası'nda listelenen ilk Türk şirketi olmuştur. 2011 yılında Sonera Holding ve Çukurova Grubu, sırasıyla %37,1 ve %13,8 oranında hisseye sahip olmuşlardır.

Ancak Çukurova Grubu, 2005 yılında TeliaSonera yerine Alfa Grup'a hisselerini satmıştır. Bu satış, hissedarlar arasında uzun süreli anlaşmazlıklara yol açmıştır. 2016 yılında ise Çukurova Holding, dolaylı hisselerini borçlarına karşılık Ziraat Bankası'na rehin vermiştir.

Haziran 2020'de önemli bir değişiklik yaşanmış ve Telia Company, %24,02 oranındaki dolaylı hissesini Türkiye Varlık Fonu ve IMTIS Holdings'e satmıştır. Çukurova Holding de %13,76 dolaylı rehinli hissesini Türkiye Varlık Fonu'na satmıştır. Bu satışlar sonucunda, Türkiye Varlık Fonu %26,2 imtiyazlı hisse ile Turkcell'in kontrolünü ele geçirmiştir.

IMTIS Holdings ise %24,8 hisse ile en büyük azınlık ortak haline gelmiştir. Bu işlemler, 2020 yılında Türkiye'deki en büyük şirket birleşme ve devralma işlemi olarak kaydedilmiştir. Turkcell ortaklık yapısının karmaşıklığı da bu şekilde çözülmüştür.

Turkcell Hangi Ülkenin?

Turkcell’in en büyük hisse payı Türkiye Varlık Fonu’na aittir. Dolayısıyla Turkcell, Türkiye’ye ait olup yerli bir markadır.

Turkcell’in Kurucusu Kim?

Turkcell kimin sorusunun yanında kurucusu da merak ediliyor. Turkcell’in kurucuları Mehmet Emin Karaahmet ve Murat Vargı’dır. Turkcell’in kuruluşunda MV Holding, Çukurova Grubu ve Sonera Holding yer almıştır.

Turkcell’in kurucularından Mehmet Emin Karaahmet 2000 yılında dünyanın en zengin 29. kişisi olmuştur.  Mehmet Emin Karaahmet 2005 yılında Turkcell hisselerinin bir kısmını satmıştır. 2020 yılında açıklanan son verilere göre ise Türkiye’nin en zengin 100 ailesi arasında 44. sıradadır.

Turkcell’in kurucu ortaklarından Murat Vargı ise MV Holding’in sahibidir. 2024 yılı Forbes verilerine göre “Forbes Türkiye Milyarderler Listesi”ne 27. sıradan girmeyi başarmıştır. Murat Vargı’nın servetinin ise 1 milyar dolar olduğu bilinmektedir.

Turkcell’in Tarihçesi

Turkcell kimin ve kurucuları kim sorularını yanıtladık. Şimdi Turkcell şirketinin tarihçesine bir bakalım…

Turkcell, Şubat 1994'te Türkiye'nin ilk GSM ağı olarak hizmete başlamıştır. Yıllar içinde büyük bir büyüme göstermiştir. 1998 yılında Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanlığı ile 25 yıllık GSM lisans anlaşması imzalamıştır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi 11 Temmuz 2000'de İstanbul Borsası'nda hisselerini satışa sunarak New York Borsası'nda listelenen ilk Türk şirketi olmuştur.

Turkcell, yıllar içinde hızlı bir büyüme göstermiş ve Türkiye'nin en büyük mobil iletişim operatörlerinden biri haline gelmiştir. Günümüzde Türkiye'nin ve bölgenin en önemli telekomünikasyon şirketlerinden biri olmaya devam etmektedir.Turkcell Kimin 3

Kaynak: Haber Merkezi