Şırnak, doğal güzellikleri ve tarihi dokusuyla olduğu kadar, zengin mutfağıyla da adından söz ettiren bir şehirdir. Şehrin sokaklarında dolaşırken lezzetin her anına tanık olabilirsiniz. Ancak, Şırnak'ta ne yenir sorusunu cevaplamak için rotanızı en iyi restoranlara çevirmeniz gerekebilir. Şehrin en meşhur restoranları, yöresel lezzetlerin yanı sıra ulusal ve uluslararası mutfaklardan da seçkin lezzetleri misafirlerine sunar. Şırnak'ta gurme bir deneyim yaşamak isteyenler için bu restoranlar, adeta bir lezzet durağıdır.

Şırnak’ta ne yenir?

1 Ekim 2023 Masterchefte Yapilan Perde Pilavinin Tarifi Perde Pilavi Nasil Yapilir 1

Perdepilav
Perdepilav, yuvarlak bir tencerede pişirilen ve içerisine tavuk eti, baharatlar ve bademlerle lezzetlendirilmiş pilavın yer aldığı nefis bir yemektir. Tencerenin dibine yumurta ve yağla yoğrulmuş yufka yerleştirilir ve üzerine hazırlanan pilav dökülür. Ardından yufka ile kapatılıp pişirilir ve servise hazırdır.Yemek Hekehesandi

Hekeheşandi
Hekeheşandi, yağsız olarak hazırlanan pilavın içerisine kıyma katılarak yapılan bir yemektir. Pilav hamur haline getirilir ve şekil verilerek yumurtaya bulanıp kızartılır. Sonrasında servis edilir.

Yemek Kipe

Kipe
Kipe, koyun bağırsakları içerisine kıyma ve pirinç doldurularak kaynatılarak hazırlanan geleneksel bir yemektir.

Yemek Kutlik

Kutlık
Kutlık, ufak bulgur ve yarmanın karıştırılarak hamur haline getirilip içerisine kızartılmış soğanlı kıyma doldurularak pişirilir. Ardından servis edilir.

Yemek Meyre

Meyre (Mehir)
Meyre, ayran ve dövme ile hazırlanan bir çorbadır. İçerisine çırpılmış yumurta eklenir ve kabaklar ile pancar yapraklarıyla zenginleştirilerek servis edilir.

Yemek Sebidev

Serbıdev
Serbıdev, pişirilmiş yarmanın üzerine kurut suyu ve yağ dökülerek kavurma parçalarıyla servis edilen bir yemektir.

Yemek Simsipe

Şımşıpe
Şımşıpe, günümüzde dolma olarak bilinen bir yemeğin yöresel adıdır. Sebzeler oyulur ve pirinçle kıyma karışımıyla doldurulup pişirilir.

Yemek Suryaz

Suryaz
Suryaz, kızgın yağda soğan ve suryaz otunun kavrulmasıyla hazırlanan bir yemektir. İçerisine kavurma eklenerek servis yapılır.

Yemek Birinzer

Bırınzer
Bırınzer, şeker ve suyun şerbet yapılarak pirinçle pişirilmesiyle hazırlanan ve soğuk olarak servis edilen bir tatlıdır.

Editör: HABER MERKEZİ