Saadet Partisi Trabzon İl Başkanı Şakir Şahintaş, 27 Mayıs Askerî Darbesi'nin 64. yıldönümü dolayısıyla bir basın açıklaması yaparak darbenin Türk siyasi tarihindeki yıkıcı etkilerini değerlendirdi.

Şahintaş, yaptığı açıklamada 27 Mayıs 1960 Darbesi'nin Türk demokrasi tarihinde kara bir leke olarak kalacağını vurgulayarak, "Darbeler silsilesini başlatan 27 Mayıs, kara bir leke olarak tarihteki yerini almıştır. Eğer bugün hâlâ demokrasimizdeki eksikliklerin yol açtığı sorunlarla baş etmeye çalışıyorsak, bunda en büyük pay hiç şüphesiz 27 Mayıs Darbesi'nindir" dedi.

27 Mayıs ve sonrasında yaşanan sürecin Türk milletinin hafızasında derin izler bıraktığını belirten Şahintaş, "Millet iradesinin güvence altına alındığı ve demokrasinin en olgun şekilde tesis edildiği bir Türkiye, inanıyoruz ki bu travmaları atlatacaktır. Bu acı hadiselerden dersler çıkarılması ve her daim bu topraklar üzerinde hukukun ve millet egemenliğinin üstün olması temennisiyle, cuntacılar tarafından idam edilen Başbakan Adnan Menderes ve yol arkadaşları Fatin Rüştü Zorlu ile Hasan Polatkan’ı saygı ve rahmetle yâd ediyorum" şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi