Varda İçme Suyu Yapım Bakım Onarım ve İşletme Birlik (Varda Birliği) Başkanı Sabit Karafazlı yaptığı açıklamada Varda Su Projesinin tamamlandığını ifade etti.

Rize’nin batıdaki ilçeleri olan İyidere, Derepazarı, Kalkandere, Kendirli Beldesi ile 39 köy ve Trabzon’un Of ilçesine bağlı 3 mahallenin su ihtiyacını çözecek olan Varda İçme Suyu Projesi tamamlandı.

Rize'deki trafik kazasında ölen kişinin cenazesi defnedildi Rize'deki trafik kazasında ölen kişinin cenazesi defnedildi

Varda Birlik Başkanı Karafazlı yaptığı açıklamada;” Rize’nin batıdaki ilçeleri olan İyidere, Derepazarı, Kalkandere, Kendirli Beldesi ile 39 köy ve de Trabzon İli Of ilçesine bağlı 3 mahallenin (Ağaçseven, Başköy ve Keler) içme suyu sorununu çözecek olan Varda İçme Suyu Projesi tamamlanmıştır. Projenin geçici kabullerine başlanmıştır. Yaklaşık kırk bin nüfusun ihtiyacını karşılayacak olan su projemiz Allah’a şükürler olsun bitmiştir. Birinci etap olan ana şebeke hattı 60 km, 2. Etap 87 km ve 3. Etap olan 29 su deposu bugün itibarı yapımı sona ermiştir. Ayrıca 4 adet ana depomuzda bitmiş durumdadır. Branşmanlar, vantuzlar, kapkajlar ve maslaklar da bitirilmiş elektronik sistemde de sona gelinmiştir” dedi.

Başkan Karafazlı açıklamasında; “yasal ve coğrafyadan kaynaklanan çok zorluklar çektik. Olmaz dendi. Bu süreçte meydana gelen yangınlar, pandemi süreci, savaşlar ve asrın depreminin yanında dünya genelinde yaşanılan ve ülkemizi de etkileyen ekonomik krizlere rağmen projemiz devam etmiş ve sona erdirilmiştir. Cumhurbaşkanımızın himayelerinde ki kendisine halkımız adına şükranlarımızı arz ediyorum. Projeye emeği geçen tüm bakanlarımıza, milletvekillerimize, il başkanlarımıza, valilerimize, kaymakamlarımıza, belediye başkanlarımıza, muhtarlarımıza, halkımıza, bürokratlarımıza ve mühendislerimiz ile yüklenici firmalara ve de çalışan emeği geçen herkese teşekkür ediyor, şükranlarımı iletiyorum. Herkes su hayattır öğretisi ile hareket etmiştir. Allah’a hamt olsun bize nasip etti.” dedi.

Başkan Karafazlı;” işimiz bitmedi. 40-50 yıllık köy içi su şebeklerimizi en kısa sürede yenileyeceğiz. Ayrıca birliğin sürdürülebilirliği için 1,7 MV hes projemizi de hayata geçireceğiz. Etüdünü yapmış durumdayız. Hayırlı uğurlu olsun” diyerek konuşmasını tamamladı. 

Muhabir: TANER ŞAHİN