Rize tarihine ışık olacak eserlere imzasını atmış Sarıyer’in belleği kültür insan Sarıyer Spor Kulübü Eski Başkanı ve Araştırmacı Yazar ağabeyimizi İbrahim Balcı (89)ağabeyimizi bugün Sarıyer Merkez Camii’nde kılınan cenaze namazı sonrası son yolcuğuna uğurlandık. Rize ile ilgili ölümsüz eserlere imza atmış olan Balcı'nın cenazesine İstanbul'da faaliyet gösteren Rizeli sivil toplum kuruluşlarının ilgisizliği dikkatlerden kaçmadı.

BUGÜN SARIYER'DE HÜZÜN HÂKİMDİ
Yeni kitap çalışmalarımızı tarihi konuşmak için sürekli buluştuğumuz Sarıyerspor Kafeteryası önünde bugün bir bilge çınarı İbrahim Ağabeyimizi yolcu etmek için buluştuk.. Cenaze adeta çiçek bahçesine dönüştürüldü. Rize'de cenazeye katılamayan Mahiye Morgül ablam çiçeğini, Rizespor Onursal Başkanı Denizciliğin duayen ismi Hasan Kemal Yardımcı evladını gönderdi cenazeye. Balcı'nın tabutunun üzerine Türk Bayrağı ve iki dönem başkanlığını yaptığı Sarıyerspor Bayrağı kondu.

SARIYER'DE BİR ÇINAR
Sarıyer’in tarihi üzerine yazdığı çok sayıda kitabı ve Sarıyer Spor Kulübü’nde yaptığı başkanlıkla tanınan İbrahim Balcı, 89 yaşında hayatını kaybetti. Sarıyer Merkez Camii’nde öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazına yüzlerce kişi katıldı. 1934 yılında Rize’de doğan ve 1942 yılından beri Sarıyer’de yaşayan, bu nedenle “Sarıyer’in yaşayan tarihi” lakabıyla tanınan Balcı, gözyaşları ve dualarla toprağa verildi. Cenaze namazına Akademisyen Yazar Emin Gürses, İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, ülkemiz sporuna katkıları dokunmuş olan Tamer Taşpınar, siyasi partilerin temsilcileri ve çok sayıda çok sayıda insan katıldı.

İbrahim Balcı’nın oğlu CHP Sarıyer Belediye Meclis Üyesi Mustafa Balcı ve ailesi taziyeleri kabul etti. Merhum İbrahim Balcı’nın cenazesi Sarıyer Merkez Mezarlığı'nda toprağa verildi. Ailesinin sevenlerinin Sarıyer'in Rize'nin başı sağ olsun. Mekânı cennet olsun.

Fatih Sultan KAR / İST.