DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi tarafından desteklenen Rize İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Ardeşen Ziraat Odası Başkanlığı işbirliğinde hazırlanan “Aronya, Adaçayı, Maviyemiş ve Ceviz Bahçeleri Kurulumu Projesi" kapsamında Ardeşen ilçesinde kurulumu tamamlanan seraların açılışı ve meyve aşılama töreni gerçekleştirildi.

Açılış konuşmasını Ardeşen Ziraat Odası Başkanı Turan Kabaoğlu; “Ana ürünümüz çaydır. Ekonomik ömrünü doldurmuş çay bahçelerinin yenilenmesiyle ilgili daha önce bir çalışmamız oldu. Burada 35 bin adet klonlanmış çay çeliklerinden fidan yaptık. Amacımız bir örnek bahçe yapmaktı. Dokap Başkanı'na çok teşekkür ediyorum" dedi.

İl Müdürü Genc; “Bugün burada adaçayı, aronya, maviyemiş ve ceviz bahçelerinin kurulum programı için toplanmış bulunmaktayız. Buradaki açılışımız sadece bu tesisin açılışı değil aynı zamanda bundan sonraki meyve bahçelerine yapılacak olan çalışmaların bir tesisidir. Burada sadece meyve bahçelerinin kurulumu değil bundan sonra sahaya dikelecek meyvelerin hem çoğaltması, hem de aşılaması yapılacaktır" ifadelerini kullandı.

Dokap Başkanı Gültekin; “Bizler Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı olarak tarım, hayvancılık, turizm, eğitim, kültür başlıklarında Çorum'dan Artvin'e kadar 11 ilde hizmet ediyoruz. Bu meyve bahçesi kurulumu ve seraların açılışı İlçemize hayırlı olsun" dedi.

Ardeşen Kaymakamı Ferhat Altay; “Çay üreten bir bölgeyiz. Ancak bazı İlçelerimiz ve bazı İllerimiz sanayi bölgesi oluyor ve tamamen sanayi üzerinden geçimini sağlıyor. Biz de çay üzerinden genelde geçimini sağlayan bir ilçeyiz. Ancak bizim beklentimiz en azından meyve, sebze ve tarım ürünlerinde ilçenin kendi kendine yetebilmesidir. Şuan bu bölgenin en büyük sorunlarından bir tanesi kendi kendine yetmeyen yani tabiri caizse meyvesini, sebzesini kendisi karşılayamayan bir kısma düşmüş durumdayız. Burası seracılık açısından ve hava koşulları itibariyle uygun bir bölge. Bu vesileyle bu bölgede en azından bu açığın giderilmesi için adım atmış bulunmaktayız" dedi.

Düzenlenen programa DOKAP Başkanı Hakan Gültekin'in yanı sıra Ardeşen Kaymakamı Ferhat Altay, Rize İl Tarım ve Orman Müdürü Murat Genc, 20. Dönem Rize Milletvekilli Avni Kabaoğlu, Ardeşen Ziraat Odası Başkanı Turan Kabaoğlu, Arhavi Ziraat Odası Başkanı Sadık Yıldızbayrak, İlçe TSO Başkanı İsmail Kuyumcu ile STK'lar ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri katılım sağladı.