İpe uzanmış boynunu hiç bükmeyen ve asla baş eğmeyen bir deli fişek. Başkaları için yaşayıp, ülke istiklalini, kendi istikbaline yeğ tutmuş tam bir Eski zaman Bey'i İpsiz Recep Rize için büyük önem taşır. Tabi bu önemi sırf kurtuluş cumhuriyeti Atatürk’ü anımsattığı için  “kurtuluş yok” diyenler ve bu nefret sözünü söyleyeni kendilerine rehber edinenler bilemez. Rize Vakfı iftarındayız. Usta yazar Ergün Hiçyılmaz’ın Kaldırın Silahları Şafak Boyu İpsiz Recep kitabı davetlilere ücretsiz dağıtılıyor. Gurur duydum alkışladım Rize Vakfı’nı.

İPSİZ RECEP’E VEFA MİLLİ MÜCADELEYE VEFADIR

KURTULUŞ YOK DİYENLER BUNU BİLEMEZ

Orhan Keçeli Başkanın Rize Vakfı’nın atalarımıza, İpsiz Recep olan vefası çok eskilere dayanır. Rize’de İpsiz Recep heykelinin yapımı, ölümünün

ardından uzun zaman geçmesine rağmen nerdeyse adına hiçbir şey yapılmamış İpsiz Recep'in Hayatını kitaplaştırılması üstelik bu işi alanında ünlü bir isim olan Ergün Hiçyılmaz’a yaptırılması Karasu’daki mezarı yaptırılması Keçeli Başkan’ın ve Rize Vakfı’nın vefasının en güze örneğidir.. .

SİZ BENDEN KARASU’NUN TAPUSUNU İSTİYORSUNUZ

Rize Vakfı Başkanı kendisine oldukça mutlu eden ve hüzünlendiren bir İpsiz Recep anısı şöyle gerçekleşir; “Keçeli ve beraberindekiler Karasu Belediyesi’ni ziyaret eder. Keçeli Başkana İpsiz Recep’in mezarını Rize’ye taşımak istiyoruz. Bu konuda bize yardımcı olun” der. Aldığı cevap aynen şudur: “ Siz benden Karasu’nun Tapusunu istiyorsunuz. Her konuda size yardımcı olabiliriz ama bu konuda olmaz”. Başkan Keçeli bu cevabı İpsiz Recep ve Muharrem Keçeli gibi kurtuluşa yürek koymuş bir neslin evladı olmanın gururuyla sevinçl3e karşılamış…

Ayrıca Rize Üniversitesinin kurtuluşunda Rize Üniversitesi adını tarihe gömenlerin zerre katkısı olmaz iken Rize Vakfı üç fakülte ile yola çıkan Rize Üniversitesi’nin kuruluşunda başrolde yer almıştır.

Haber: Fatih Sultan KAR

Editör: HABER MERKEZİ