Yerel seçimlere kısa bir süre kala milyonlarca seçmen seçimlerde yarışacak adaylarla ilgili aramaları sıklaştırdı. Peki, Rize Belediyesi kimde hangi partide? Rize Belediye Başkanı kimdir? Kaç yaşında ve nereli? 2024 yerel seçimleri Rize Belediye Başkanı adayları kimlerdir? 2019 yerel seçimlerinde Rize Belediyesini hangi parti kazandı? Ak Parti Rize adayı kim? CHP Rize adayı kim? MHP Rize adayı kim? İyi Parti Rize adayı kim? DEM Parti Rize adayı kim? Yeniden Refah Rize adayı kim? İşte 31 Mart 2024 seçimlerinde Rize ile ilgili detaylar...

Giresunspor - Göztepe maçı nereden izlenir? Giresunspor - Göztepe maçı saat kaçta, hangi kanalda? Giresunspor - Göztepe maçı nereden izlenir? Giresunspor - Göztepe maçı saat kaçta, hangi kanalda?

RİZE BELEDİYESİNİ HANGİ PARTİ KAZANDI?

2019 yılında gerçekleşen yerel seçimlerde Rize Merkez'de 52.109 seçmen oy kullandı. Yapılan seçimler sonucunda %72.71 oy oranı ve 35.626 oy sayısıyla belediye seçimini AK Parti kazandı.

RİZE BELEDİYE BAŞKANI KİMDİR?

Rize merkez belediye başkanı RAHMİ METİN kimdir?

26 Kasım 1969 tarihinde Rize İli Merkez İlçede doğmuştur. İlk ve Orta öğretimini Rize'de tamamlamıştır . 1993 yılında Atatürk Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun olmuştur. 2012 – 2014 yılları arasında Erciyes Üniversitesinde Siyaset Felsefesi alanında Yüksek Lisans Tezini yapmıştır.

1993-2004 yılları arasında Rize'de özel bir dershanede Felsefe Grubu Öğretmenliği yapmış ve aynı zamanda ortağı olduğu dershanelerin Genel Müdürlük görevini yürütmüştür.

2004 yılında mahalli seçimlerde Ak Parti İl Genel Meclis Üyesi seçilmiş ve 2009 yılına kadar Meclis Başkanlığı görevini yürütmüştür . 2009 mahalli seçimleriyle yeniden İl Genel Meclis Üyesi ve Meclis Başkanı seçilen Metin bu görevini 2011 yılına kadar sürdürmüştür . 2011 yılından 2014 yılına kadar meclis üyeliği devam etmiş.

Rize Üniversite Mezunları derneğinde ( Rüder ) 3 dönem başkanlık etmiş. Rize İlinde Üniversite Geliştirme Derneğinde 2009-2014 yılları arasında başkanlık etmiştir.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı Kurucu üyesi ve Denetleme kurulu başkanı olarak görev alan Rahmi Metin, 31 Mart 2019 Yerel seçimlerinde Rize Belediye Başkanı olarak seçilmiştir. Rahmi Metin, evli ve 4 çocuk babasıdır.

2024 YEREL SEÇİMLERİ RİZE BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI

AK PARTİ Adalet ve Kalkınma Partisi Rahmi Metin
CHP Cumhuriyet Halk Partisi Necati Topaloğlu
DEM Parti Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi Semanur Akar-Nurettin Aydın
İYİ PARTİ İYİ Parti Köksal Toptan
SAADET Saadet Partisi Muhammet Yıldız
YRP Yeniden Refah Partisi Cemil Çolak
DEVA Demokrasi ve Atılım Partisi Pınar Kuk İslamoğlu
HÜDAPAR Hür Dava Partisi Hasbi Karabulut
DSP Demokratik Sol Parti Ersan Yılmaz
ZAFER Zafer Partisi Gökhan Akyıldız
Memleket Memleket Partisi Attila Kayhan
BTP Bağımsız Türkiye Partisi Hasan Peçe
AP Adalet Partisi Recep Köse
MİLLET Millet Partisi Aykut Yalçınkaya
ABP Anadolu Birliği Partisi Oktay Balcı
YTP Yeni Türkiye Partisi Mustafa Özşeremet
HKP Halkın Kurtuluş Partisi Deniz Sarıkaya
HAK-PAR Hak ve Özgürlükler Partisi Hamdiye Şeşeoğulları
TKH Türkiye Komünist Hareketi Yeter Türkeş Çevik

TÜRKİYE GENELİ 2019 YEREL SEÇİM SONUÇLARI HARİTASI (İLLER)

Secim31Mart

TÜRKİYE GENELİ 2019 YEREL SEÇİM SONUÇLARI HARİTASI (İLÇELER)

Turkish Local Elections Alliances, 2019

Kaynak: Haber Merkezi