İkizdere ilçesinde öğrenim gören Ortaokul ve Lise öğrencileri “Cumhuriyetimizin 100. Yılında Tarihe Yolculuk” projesi ile Ankara-Bursa-Çanakkale gezisine gönderildi. İlçe Milli Eğitim Müdürü Adem GÜNDÜZ öğrencileri uğurlama töreninde yaptığı açıklamada: “ Cumhuriyetimizin 100. Yılında İkizdere Gençliği Ecdadının izinde Ankara-Bursa-Çanakkale yolunda.. Sloganıyla; öğrencilerin sosyal, kültürel ve kişisel gelişimine katkı sağlamak, tarih bilincini geliştirmek amacıyla Sayın Kaymakamımızın himayelerinde bu geziyi tertip ettik. Bakanlığımızın Türkiye Yüzyılı Maarif Modelin de belirtildiği gibi hedefimiz, yalnızca medeniyete uyum sağlayan bir nesil değil, etkin olarak medeniyet kurucusu ve geliştiricisi bilge nesiller yetiştirmek felsefemiz doğrultusunda ahlaklı, erdemli, milleti ve insanlık için iyi, doğru, faydalı ve güzel olanı yapmayı ideal edinmiş nesiller yetiştirmektir.

Proje Sosyal ve Tarihi Sorumluluk anlayışıyla yapılmıştır. Tarihini genç nesillerine öğretmeyen milletler, tarih olmaya mahkumdur. Çanakkale açık bir tarih müzesidir. Çanakkale ruhunu anlamadan geleceğe yön tayin edilemez. Gençliğimize tarihini, vatan sevgisini ve yeri geldiğinde ne tür fedakârlıklarda bulunmalarının kazandırılması gerekir. Öğrencilerimizin birçoğu kırsal bölgede yaşamakta olup İkizdere’nin ve Rize’nin dışına hiç çıkmamıştır. Bu gezi sayesinde öğrencilerimiz Ankara da Anıtkabiri ve TBMM ziyaret edecekler, ardından Bursa ilimizin tarihi yerlerini gördükten sonra Çanakkale’ye ulaşmış olacaklar. Çanakkale ruhunu yaşamış olacaklar.

Bu gezinin düzenlenmesinde öncülük eden Sayın Kaymakamımıza, Belediye Başkanımıza, Gençlik ve Spor Müdürlüğümüze, Siyasi Parti temsilcilerimize, idareci ve öğretmenlerimize teşekkür ediyorum..” dedi.