Hafize Gaye Erkan 8 Haziran tarihinde göreve getirildiği Merkez Bankası başkanlığı görevinden istifa ettiğini duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan görevden affını isteyen Gaye Erkan’ın neden istifa ettiği merak konusu..

SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN DUYURDU

Sosyal medya hesabı üzerinden paylaşım yapan Erkan şu açıklamayı yaptı:

“Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın ilk kadın başkanı olma gururunu yaşamama vesile olan Sayın Hazine ve Maliye Bakanımıza ve yaklaşık 9 aydır bu görevi beraber sürdürdüğüm, gece gündüz demeden her biri büyük bir özveriyle çalışan mesai arkadaşlarıma teşekkürü bir borç biliyorum.

Meteoroloji açıkladı: 24 Şubat 2024 hava durumu raporu... Bugün hava nasıl olacak? İstanbul'a kar yağacak mı? Meteoroloji açıkladı: 24 Şubat 2024 hava durumu raporu... Bugün hava nasıl olacak? İstanbul'a kar yağacak mı?

Hasseten Amerika’da özel sektörde geçen 22 yıllık yöneticilik ve bankacılık tecrübemden sonra, evladıma da bırakacağım en büyük miras olan ülkeme ve milletime hizmet etme imkanını bana sunan ve görev sürem boyunca desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanımıza şükran ve minnetlerimi arz ediyorum”gfwqrivw0ae2b-x

HAFİZE GAYE ERKAN KİMDİR?

İstifa kararı ile gündem olan Hafize Gaye Erkan 8 Haziran 2023 tarihinde Merkez Bankası’nın başına getirildi. 1982 yılında İstanbul’da doğan Erken, eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Bölümünde tamamladı. Princeton Üniversitesi’nden kabul gören Erkan, yurt dışında önemli görevlerde yer aldı.

HAFİZE GAYE ERKAN NEDEN İSTİFA ETTİ?

Akşam saatlerinde sosyal medyada yaptığı açıklaması sonrasında Hafize Gaye Erkan neden istifa etti? Sorusu gündem oldu. Konu ile ilgili Hazine Bakanı Mehmet Şimşek, yaptığı açıklamasında Erkan’ın kararının şahsi olduğunu belirtti.