Özellikle Bayburt çevreleri ile Erzurum ve Kars illerinin kuzey kesimlerinde 10-20 cm, Ardahan'da ise 20-50 cm kar yağışı bekleniyor. Aynı zamanda bölgede rüzgarın batı ve güneybatı yönlerinden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Bu durumun ulaşımda aksamalara, yükseklerde buzlanma ve don olaylarına, eğimli ve kar örtüsünün yüksek olduğu bölgelerde ise çığ tehlikesine yol açabileceği belirtiliyor.

Karabük'te öğrencilerin katılımıyla deprem tatbikatı yapıldı Karabük'te öğrencilerin katılımıyla deprem tatbikatı yapıldı

Rize ve Artvin'de ise özellikle yüksek kesimlerde yoğun yağmur ve karla karışık yağış beklentisi bulunuyor. Bugün akşam saatlerinden sonra başlayacak yağışların 700 metre üzeri yüksekliklerde 20-60 cm'ye varan bir kar kalınlığına ulaşabileceği öngörülüyor. Ayrıca rüzgarın da batı ve güneybatı yönlerinden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esmesi bekleniyor. Bu durumun da ulaşımda aksamalara, buzlanma ve don olaylarına, eğimli ve kar örtüsünün yüksek olduğu bölgelerde çığ, sel, heyelan ve su baskını gibi risklere neden olabileceği ifade ediliyor.

7 Şubat tarihinde ise Artvin'in Ardanuç ve Şavşat ilçelerindeki yoğun kar yağışı sebebiyle okullar tatil edilirken, diğer illerdeki kaymakamlık ve valiliklerden henüz bir tatil açıklaması yapılmadı. Bu nedenle, Bayburt, Erzurum, Kars, Ardahan ve Rize illeri ile bu illere bağlı ilçelerdeki okulların normal programına devam edeceği öngörülüyor. Ancak, hava koşullarının değişebileceği göz önünde bulundurularak vatandaşların dikkatli olmaları ve meteorolojik uyarıları takip etmeleri önem taşıyor.