T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından fikri mülkiyet haklarının ticarileşmesini desteklemek amacıyla proje geliştirilmesi kapsamında pilot kurum olarak seçilen Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde, fikri mülkiyet varlıklarının ticarileşme potansiyelinin artırılmasına yönelik bir toplantı düzenlendi.

Rektörlük Binası Senato Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı’nın yanı sıra Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. M. Zeki Durak, Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mutlu Türkmen, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil İbrahim Okumuş, Üniversitemiz Teknoloji Transferi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Oktay Yıldız, TÜRKSMD Genel Müdürü Sacide Kasapoğlu, ilgili akademisyenler ve diğer üniversitelerin Teknoloji Transferi Uygulama ve Araştırma Merkezi temsilcileri ile kamu kurum/kuruluş temsilcileri katıldı.

Kurumlar Görüşlerini Bildirdi

Toplantıya, bölgedeki önemli kurum ve kuruluşların temsilcileri de katılarak Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yürütülecek olan patent ticarileştirme, sanayici-akademisyen iş birliği ve patent değerleme konularında görüşlerini dile getirdi. Trabzon Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası, Trabzon Arsin Organize Sanayi Bölgesi, Beşikdüzü Organize Sanayi Bölgesi, Şinik Organize Sanayi Bölgesi, Trabzon Teknokent, Trabzon Üniversitesi, Artvin Çoruh Üniversitesi, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, Gümüşhane Üniversitesi, Bayburt Üniversitesi, Giresun Üniversitesi ve Ordu Üniversitesi’nin temsilcileri ortak çıkarlar doğrultusunda görüşlerini paylaştı.

Kaynak: Haber Merkezi