Rize Belediyesi tarafından organize edilen program, İpsiz Recep’in Sahil Parkında bulunan anıt’ı önünde yapıldı. 96. ölüm yıl dönümü anısına düzenlenen anma programına Rize Belediye Başkan Vekili Muhittin Aydın Bilsel, İl Kültür ve Turizm Müdürü Vekili Bayram Yığcı, İl Müftüsü Naci Çakmakçı, muhtarlar, kurum müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Saygı Duruşu ve istiklal marşı ile başlayan program da günün anlam ve önemiyle ilgili Rize Belediye Başkan Vekili Muhittin Aydın Bilsel bir konuşma gerçekleştirdi.

Konuşmasında İpsiz Recep’in hayatından bahseden Belediye Başkan Vekili Muhittin Aydın Bilsel; 1862 yılında Rize’de doğan İpsiz Recep, gözü pek ve atak yapısıyla "İpsiz" lakabını almıştır. İstiklal Harbi başladığında, 15 arkadaşıyla birlikte İstanbul Kefken Adası’nda bir Fransız gemisini ele geçirip Sakarya Nehri'ne kadar getiren bu yiğit insan, ardından Karasu’da karargâh kurarak Ankara Hükümeti ile irtibat sağlamıştır. Ankara Hükümeti tarafından Milis Kuvvetleri Komutanı olarak Yüzbaşı rütbesiyle onurlandırılan İpsiz Recep, Karasu ve çevresini Rum çetelerine karşı başarıyla savunmuş, Kuvayımilliye saflarında önemli zaferler elde etmiştir.

Bugün, Türkiye Cumhuriyeti’nin başarılarını, barışını, kalkınmasını ve istikrarını, İpsiz Recep gibi kahramanlarımızın fedakârlıkları sayesinde sürdürebiliyoruz. “Türkiye Yüzyılı” olarak adlandırdığımız bu dönemde, bilimde, dijitalleşmede, üretimde ve her alanda güçlü adımlar atmaya devam ediyoruz. Geleceğe doğru yürürken, İpsiz Recep’in mirası bize rehberlik etmeye devam edecektir.

Rizeli milli kahramanımız, Milis Yüzbaşı İpsiz Recep’i vefatının 96. yıl dönümünde rahmet ve minnetle anıyor, bütün şehitlerimize ve kahramanlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Onların emanetine sahip çıkarak, ülkemizi daha aydınlık yarınlara taşımak için var gücümüzle çalışacağız” dedi.

Anma programı İl Müftüsü Naci Çakmakçı’nın şehitlerimizin ruhu inin yapmış olduğu dua ile son buldu.

Muhabir: ALİ TÜYLÜOĞLU