Gelinim Mutfakta Rabia Aylul Kır kimdir? Rabia Aylul Kır kaç yaşında? Gelinim Mutfakta Rabia Aylul Kır kimdir? Rabia Aylul Kır kaç yaşında?

İlk Türk astronot uzaydan ne zaman döner? ALPER GEZERAVCI uzaydan dönme tarihi soruları arama motorlarında sıkça araştırılan konular arasında yer alıyor.  Türkiye'nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı'nın uzayda yapacakları da merak ediliyor.

İLK TÜRK ASTRONOT UZAYDAN NE ZAMAN DÖNER?

Alper Gezeravcı'nın uzay macerası, toplamda 13 farklı deneyi içerecek. Uzay yolculuğu, 2 Şubat tarihinde sona erecek.

ALPER GEZERAVCI UZAYDA NELER YAPACAK?

İLK-TURK-ASTRONOT-UZAYDAN-NE-ZAMAN-DONER

SpaceX'ten yapılan açıklamaya göre, Gezeravcı ve mürettebatı, uzayda bulundukları süre zarfında insan fizyolojisi ve endüstriyel gelişmelere odaklanan 30'dan fazla bilimsel deney gerçekleştirecek. Bu deneyler arasında, Türkiye'nin uzay, havacılık ve savunma sanayisine katkı sağlayacak olan "UYNA: Uzay için Yeni Nesil Alaşımlar" deneyi, yerçekimi etkisi altında kimyasal tepkimelerin incelenmesiyle uzay araçlarının itki sistemlerinin daha verimli hale getirilmesini sağlayacak olan "GMETAL" deneyi, uzay görevleri için mikroalgal yaşam destek üniteleri geliştirmeyi amaçlayan "UZMAN" deneyi, yaşam destek sistemi geliştirmeyi hedefleyen "TÜBİTAK MAM" iş birliği ve uzayda kullanımına yönelik çalışmayı içeren "ALGALSPACE" deneyi bulunmaktadır. Ayrıca, yapay zekâ destekli "OKSİJEN SATURASYONU" deneyi, düşük yer çekiminin neden olduğu farklılıkları ve rahatsızlıkları tanımlamayı amaçlamaktadır. Bu kapsamlı deneylerle birlikte, Alper Gezeravcı'nın uzay macerası, bilimsel açıdan önemli verilerin elde edilmesine büyük katkı sağlayacak.

Kaynak: HABER MERKEZİ