Rize’de koronavirüs (Kovid-19) vaka sayılarının son günlerde artarak 500’ün üzerine çıkması ve hastanelerde yeniden Kovid-19 servislerinin açılması nedeniyle maske başta olmak üzere gerekli tüm tedbirlere uyulması çağrısında bulunuldu.

İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Kovid-19 vaka sayılarının il genelinde son günlerde hızlı bir artış sürecine girdiği ifade edilerek, “Genelde ciddi boğaz ağrısı, baş ağrısı, ateş ve bunların devamında vücut ağrısı şeklinde görülen vakalar hızlı bulaşma özelliği ile dikkat çekmektedir. Bu şikâyetler ile hastane acillerimize başvuran hastalarımızın sayısında yaşanan artış gün geçtikçe devam etmektedir. Şu ana kadar hastanelerimizde yatarak tedavi görmek zorunda kalan ağır hasta sayımızda ciddi bir artış olmasa dahi bu artışın devam etmesi durumunda önümüzdeki günler için endişe duymaktayız. Bu sebeple tüm hastanelerimizde bütün imkânlar seferber edilmiş, gerekli servis ve yoğun bakım yatakları hazırlıklı hale getirilmiştir.

İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi, çay tarımı vb. sebeplerle ilimiz nüfusunun katlanarak arttığı bu günlerde zaten hastanelerimizde normal hasta başvurusunun çok yoğun olduğu düşünüldüğünde artan kovid vakaları süreci daha da zora sokabilecektir. Tüm bu nedenlerle vatandaşlarımızdan maske başta olmak üzere gerekli tüm tedbirlere uymalarını önemle rica ediyoruz. Toplu taşıma araçları, düğün vb. her tür kapalı ortamlarda mutlaka maske takmalıyız. Gribal belirtileri olan kimselerin kendilerini mutlaka izole etmeleri ve asla kalabalık ortamlara girmemeleri şarttır." ifadelerine yer verildi.

Grip ve benzeri semptomları olan tüm hastaların il genelindeki tüm hastaneler ile ilçe sağlık merkezlerinde kovid testlerini yaptırabilecekleri kaydedilen açıklamada, “Lütfen komşularımıza ve çevremizdeki tüm insanlara saygının bir gereği olarak tedbiri elden bırakmayıp, herhangi bir semptomunuz varken asla toplum içerisinde bulunmayalım. Özellikle büyüklerimizin, yaşlılarımızın virüse çok daha hassas olduğunu bilerek onları koruma yönünde elimizden gelen tedbir ve çabayı gösterelim.” denildi.