İSTANBUL (AA) - Uluslararası danışmanlık, denetim ve vergi hizmetleri şirketi EY (Ernst & Young), sözleşme yönetimi için blokzincir destekli dönüştürücü bir çözüm EY OpsChain Contract Manager'ı (OCM) tanıttı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, dijital dönüşümün hız kazandığı bu dönemde, işletmelerin küresel ölçekte sözleşmeye dayalı taahhütlerini yönetme ihtiyacı artıyor. EY, halka açık Ethereum'da iş anlaşmalarını güvenli bir şekilde desteklemek amacıyla EY OCM'yi hizmete sundu.

EY OCM, işletmelerin karmaşık iş anlaşmalarını yürütmelerine, gizliliği desteklemelerine, zaman verimliliğini artırmalarına ve kararlaştırılan şartlara otomatik olarak bağlı kalarak maliyet azaltımı sağlamalarına yardımcı oluyor. İç-dış operasyonel ve teknoloji siloları arasında yürütülen iş anlaşmalarını yönetme konusunda kurumsal zorlukların aşılmasına da yardımcı olan EY OCM, iş ortakları arasındaki verileri senkronize ederek, standartlaştırılmış fiyatlandırma ve toplu indirimler gibi temel iş koşullarını aynı şekilde uyguluyor.

Ethereum genel blokzincir üzerinde çalışarak güvenilir bir ortamda, merkezi olmayan bir operasyona olanak tanıyan EY OCM, özel bir ağ kurma ve çalıştırmanın getirdiği yüksek maliyetleri azaltırken, hassas iş bilgilerinin güvenliğini sağlıyor. Sistem, sıfır bilgi ispat (Zero knowledge proof) devrelerini kullanarak kurumsal gizliliği koruyor.

EY OCM çözümü, mevcut kurumsal sistemlerde kolaylıkla kullanılarak toplu satın alma sözleşmeleri, standartlaştırılmış ücret listeleri, toplu indirimler ve piyasa veri akışlarına bağlı fiyat modelleri dahil olmak üzere çoğu iş sözleşmesi türünü destekliyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen EY Türkiye Blockchain Lideri Esra Özdemir, geçmiş müşteri çalışmalarından, sözleşme otomasyonunda doğruluğun artabildiğini, süreç sürelerinin yüzde 90'dan fazla kısaltılabildiğini ve genel sözleşme yönetimi maliyetlerinin yaklaşık yüzde 40 azaltılabildiğini gördüklerini belirtti.

Sıfır bilgi gizlilik teknolojisiyle, işletmelerin bu avantajlardan çok daha düşük bir maliyetle yararlanabildiğini vurgulayan Özdemir, "Halka açık bir blok zincirinde dağıtım yapmak yalnızca daha ucuz değil, aynı zamanda çok daha ölçeklenebilir. Bu durum, hiçbir şirketin ağı kontrol ederek haksız bir avantaja sahip olmadığı açık bir platformda çok sayıda entegrasyona olanak sağlamaya yardımcı oluyor." değerlendirmesinde bulundu.