TÜED, "Emeklilerin Yaşadığı Yerler Araştırması" sonuçlarını açıkladı. Araştırma, Türkiye genelinde emeklilerin yoğun olarak yaşadığı illeri belirledi. Buna göre, emeklilerin yüzde 20'si İstanbul'da ikamet ediyor. En yoğun emekli nüfusuna sahip diğer iller ise sırasıyla Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya olarak belirlendi.

Türkiye Emekliler Derneği'nin yaptığı "Emeklilerin Yaşadığı Yerler Araştırması" sonuçlarına göre, Türkiye genelinde emeklilerin yoğun olarak yaşadığı iller belirlendi. Araştırmaya göre, toplam 16 milyon 154 bin 322 emekli bulunuyor ve bu kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan yaşlılık aylığı alıyorlar.

En fazla emeklinin yaşadığı il İstanbul oldu. 3 milyon 240 bin kişiyle İstanbul, emeklilerin en çok tercih ettiği şehir olarak öne çıktı. Bu sayı, toplam emekli nüfusunun yaklaşık olarak yüzde 20'sine denk geliyor.

İstanbul'un ardından en yoğun emekli nüfusuna sahip iller sırasıyla Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Adana, Konya, Kocaeli, Balıkesir ve Mersin olarak sıralandı. Bu iller toplam emekli nüfusunun yarısına ev sahipliği yapıyor.

Araştırmada dikkat çeken bir diğer nokta ise Ankara ve Konya dışındaki illerin denize kıyısı olmasıydı. Nüfusu 1 milyon 273 bin civarında olan Balıkesir, nüfusuna oranla en fazla emeklinin yaşadığı il olarak öne çıktı.

Buna karşılık, en az emekli nüfusuna sahip şehirler Ardahan, Bayburt ve Tunceli olarak belirlendi. Ardahan'da 10 bin 814, Bayburt'ta 13 bin 98 ve Tunceli'de 13 bin 294 emekli bulunuyor.

Zonguldak’ta ise 170 binin üzerinde emekli olduğu biliniyor.

Kaynak: Haber Merkezi