Bakan Karaismailoğlu: Çin'e giden ilk ihracat treni önümüzdeki hafta varacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Türkiye'den Çin'e giden ilk ihracat trenine ilişkin, "Yapılan iftira ve saldırgan tavırlara rağmen trenimiz yoluna devam ediyor. Önümüzdeki hafta Çin'e varacak." dedi.

EKONOMİ 10.12.2020, 15:04
57
Bakan Karaismailoğlu: Çin'e giden ilk ihracat treni önümüzdeki hafta varacak

Yüksek Hızlı Tren (YHT) ile Ankara'dan Eskişehir'e gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, İl Emniyet Müdürü Engin Dinç, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ercan Atasoy, AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan, Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayi AŞ (TÜRASAŞ) Genel Müdürü Mustafa Metin Yazar ve diğer ilgililer tarafından karşılandı.

Bakan Karaismailoğlu ile beraberindekiler, TÜRASAŞ Eskişehir Bölge Müdürlüğü'nü ziyaret etti. Devrim Müzesi'nde Devrim otomobiline binen Karaismailoğlu, araca ilişkin bilgi aldı. 

Daha sonra elektrikli motor fabrikasını gezen Karaismailoğlu'na E5000 milli cer motoruna ilişkin bilgi verildi.

Ar-Ge Merkezi'ndeki çalışmalar konusunda da bilgi alan Karaismailoğlu, lokomotif fabrikasını gezdi.

Bakan Karaismailoğlu, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin doğu-batı ve kuzey-güney ulaşım akslarının orta noktasında yer alan Eskişehir'de bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

TÜRASAŞ'ın 3 bölge müdürlüğü ile demir yolu sektöründe 100 yılı aşan tecrübe ve bilgi birikimi, yaklaşık 4 bin yetişmiş insan gücü, milli ve yerli teknolojiler üreten tesislerle, Türkiye'nin raylı sistemler sektörünün en büyük temsilcisi haline geldiğini belirten Karaismailoğlu, "Bölge müdürlükleriyle birlikte TÜRASAŞ'ta, milli dizel tren seti, milli elektrikli tren seti, milli dizel elektrikli manevra lokomotifi, otomobil taşıma vagonu, milli yük vagonu, dizel jeneratör seti, dizel motor imalatı, cer sistemleri, tren kontrol yönetim sistemi ve akülü manevra aracı gibi ana ürün ve sistemlerin projeleri tamamlanmıştır." dedi.

"Karasal yük taşımacılığında demir yolu payını artıracağız"
Karaismailoğlu, TÜRASAŞ'a bağlı Eskişehir Bölge Müdürlüğüne ilişkin bilgiler vererek şöyle devam etti:

"Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayi Anonim Şirketi bölge müdürlüklerimizin ürettikleri raylı sistem araçları, büyük şehirlerimizin kent içi raylı sistemlerinin ihtiyaçlarına da cevap verecek nitelikte ürünlerdir. Bu kapsamda 4 araçlı 8 set toplam 32 elektrikli banliyö aracı, 2023 yılı sonuna kadar Gaziantep Büyükşehir Belediyesine teslim edilecek. Türkiye ulaştırma ve altyapı alanında atılımcı bir geleneğe sahip. 18 yıldır ulaşımın her modunda olduğu kadar haberleşmede de büyük projeler ve cesur yatırımlarla ülkemizi ilmek ilmek örüyoruz. Türkiye'nin dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olması ve yakın gelecekte bir lojistik süper güce dönüşmesi yolunda gece gündüz çalışıyoruz. Eskişehir'de 405 kilometresi yüksek hızlı tren hattı, 227 kilometresi konvansiyonel hat olmak üzere, 632 kilometre demir yolu ağı bulunmaktadır. YHT ile Ankara-Eskişehir-İstanbul arasında seyahat adeta bir keyfe dönüşmüştür. Ankara-Eskişehir arasında ulaşımın yüzde 65'i YHT ile yapılmaktadır. Türkiye büyük hedefleri olan ve asla azla yetinmemesi gereken bir ülkedir. Bu nedenledir ki geleceğimizi inşa edecek dev projeler bugünden hayata geçirilmektedir."

Bakan Karaismailoğlu, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş vizyonu içinde önemli yer tutan "anayurdu demir ağlarla örmek" vizyonuna sahip çıkarak, demir yollarında çok yönlü bir reform gerçekleştirdiklerine işaret ederek, "Demir yolu ağımızı 12 bin 803 kilometreye çıkardık. Yatırımlarımızla sinyalli hat uzunluğumuzu yüzde 161, elektrikli hat uzunluğumuzu da yüzde 176 oranında artırdık. Demir yolu hat uzunluğumuzu 17 bin 527 kilometreye çıkaracağız. Karasal yük taşımacılığında demir yolu payını daha artıracağız. Ülkemizin doğu-batı aksında uluslararası İpek Demiryolu hattının önemli bir geçiş ve lojistik merkezi haline getireceğiz." diye konuştu.

"Teknoloji satan bir ülke haline geldik"
"Demir yolu reformumuz kapsamında çok önemli bir başarı da demir yolunun üzerindeki donanımsal ve yazılımsal tüm ürünleri kendi fabrikalarımızda üretebiliyor olmamızdır." diyen Karaismailoğlu, şunları söyledi:

"Ne kadar gurur vericidir ki bugün demir yolu lokomotif, vagon ve otomasyon sistemlerimizi yerli ve milli olarak geliştiriyoruz. Eskişehir ve Sakarya'da hızlı tren ve metro araçları, Çankırı'da hızlı tren makasları, Sivas, Sakarya, Afyon, Konya ve Ankara'da hızlı tren traversleri, Erzincan'da yerli ray bağlantı malzemelerini üretiyoruz. Milli dizel elektrikli manevra lokomotifini, otomobil taşıma vagonunu, dizel jeneratör setini, dizel motoru, cer sistemlerini, tren kontrol yönetim sistemini ve akülü manevra araçlarını ülkemizde kendimiz üretiyoruz. Hatta bu ürünlerimizi dünyanın pek çok ülkesine ihraç ederek daha önemli bir aşamaya da geçmiş bulunuyoruz. Yöneticilerimiz, mühendislerimiz, işçilerimiz sayesinde teknoloji üretip, teknoloji satan bir ülke haline geldik. Bugün ziyaret ettiğimiz TÜRASAŞ Eskişehir Bölge Müdürlüğünde devam eden yerli ve milli yatırımlarımızı inceledik. Milli demir yolu sektörünün ihtiyacı olan elektrikli anahat lokomotifi ile birlikte, hibrit ve dual lokomotiflerimizi ve özgün motor projelerimizi burada yürütüyoruz."

Bakan Karaismailoğlu, E5000 tipi Milli Elektrikli Anahat Lokomotif Geliştirme Projesi'nin kararlılıkla sürdürüldüğünü belirterek, 5 megavat gücünde, saatte 140 kilometre hıza sahip elektrikli lokomotifin üretiminin yapılacağını dile getirdi.

Proje kapsamında ayrıca, sınırlı sayıda ülkenin sahip olduğu katma değeri yüksek raylı araç sistemleri üzerinde çalıştıklarını anlatan Karaismailoğlu, "Projeyle lokomotiflerimizin ihtiyacı olan dizel motorlarının yakıt tüketimlerini azaltırken, performanslarını da yine yerli imkanlarla iyileştiriyoruz. Yine bu proje kapsamında, lisans hakları bize ait olan 8 silindirli az yakıtlı özgün motor tasarımlarımız devam ediyor. Yurt dışı için 11 demir yolu bakım aracı ile birlikte 35 yük vagonu üretimleri devam ediyor. Ürettiğimiz 234 yük vagonunu da alıcılarına teslim ettik." değerlendirmesinde bulundu.

"Trenimiz, Azerbaycan'a ulaştı"
Bakan Karaismailoğlu, tüm ulaşım modlarında olduğu gibi demir yollarında yaptıkları önemli yatırım çalışmalarının Türkiye'nin ticaret ve ekonomisine katma değer olarak döndüğünün altını çizdi.

4 Aralık'ta ilk ihracat trenini İstanbul'dan Çin'e gönderdiklerini değinen Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

"Ülkemizin dış ticaretinde tarihi önem taşıyan bu çalışmayı gölgelemek ve yok saymak isteyenler, rutin bir takım bürokratik işlemler için trenin Halkalı İstasyonu'na uğramasını, 'tren yolundan döndü' şeklinde aktarmaya çalıştılar. Bu ülkede bu bayrak altında yaşayan, ekmeğini yiyen, suyunu içen her bir insanımız için büyük gurur vesilesi olan böyle bir gelişmenin, hamasi tartışmalara alet edilmiş olması gerçekten anlaşılır bir şey değil. Yapılan bu iftira ve saldırgan tavırlara rağmen trenimiz yoluna devam ediyor. Trenimiz, Azerbaycan'a ulaştı ve bugün Hazar Denizini geçerek Kazakistan'a ulaşarak normal Çin yolculuğuna devam etmektedir. Önümüzdeki hafta Çin'e varacak."

Konuşmanın ardından Bakan Karaismailoğlu, Vilayet Meydanı'ndan İHH İnsani Yardım Vakfının Suriye'ye gidecek yardım tırlarını uğurladı. Karaismailoğlu daha sonra Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız'ı ziyaret etti.

"Yaptığımız yatırımlarla binlerce can kurtardık"
Daha sonra çeşitli incelemelerde bulunmak üzere geldiği Eskişehir'de AK Parti İl Başkanlığını ziyaret eden Bakan Karaismailoğlu, burada düzenlediği basın toplantısında, ülkenin geleceği için el birliğiyle çalıştıklarını söyledi.

Karaismailoğlu, vatandaşların daha iyi koşullarda, standartları yüksek bir ülkede yaşaması için canla başla çalıştıklarını belirterek, şöyle devam etti:

"Bakanlık olarak ülkemize yayılmış 3 binin üzerindeki şantiyemizle, 400 bine yakın çalışanımızla memleketimize katkıda bulunmak için büyük bir özveriyle çalışmamız var. Mart ayından beri devam eden salgın sürecinde tedbirlerimizi aldık. Hiçbir şantiyemizi kapatmadan işlerimizi tamamlıyoruz. Bir taraftan açılışlar yapıyoruz, diğer taraftan temeller atarak ekonomiye katkıda bulunuyoruz. Yaptığımız bütün yatırımlar, bölgesinde istihdama, üretime, ticarete, turizme katkı sağlayan değerli projeler. Özellikle kara yollarında son 18 yılda yaptığımız 28 bin kilometre bölünmüş yolla taşıt trafiği yüzde 179 artmasına rağmen trafik kazalarında yüzde 80'e varan azalmalar oldu. Yani yaptığımız yatırımlarla binlerce can kurtardık. İnşallah bu yatırımlar artarak devam edecek."

"Üretimdeki lojistik maliyetleri düşürmeyi hedefliyoruz"
Bakanlık olarak salgın sürecinde tedbirleri elden bırakmadan çalışmalara devam ettiklerini vurgulayan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

"Cumartesi günü Akhisar çevre yolunu hizmete alacağız. Daha sonraki hafta sonu Malatya Kömürhan Köprüsü'nü, daha sonraki hafta Kuzey Marmara Otoyolu'nun son kesimini hizmete alarak 400 kilometrelik Kuzey Marmara Otoyolu'nu tamamlayacağız. Ankara-Niğde Otoyolu'nun eksik kalan ikinci kısmını da tamamladık. Önümüzdeki hafta açılışını yaparak hizmete alacağız. Demir yollarında büyük bir atılım var. İnşallah önümüzdeki yıllar demir yollarının yılları olacak. Bir taraftan hızlı trenlerin imalatları, bir taraftan sanayi bölgeleri ve limanlara bağlantılar. Bunları yaparak ülkemizin üretimdeki lojistik maliyetlerini düşürmeyi hedefliyoruz."

Karaismailoğlu, ülkedeki üretimin yurt dışına demir yoluyla ihracatı ile ilgili de tüm çalışmaların sürdüğünü dile getirerek, "Çin'den Pekin'e uzanan demir ipek yolunun orta koridorunu kullanarak ilk ihracat trenimizi Çin'e göndermiştik. Bunun peşi de gelecek. İnşallah şimdi bağlantılarını, görüşmelerini yapıyoruz. Artık bundan sonra da ülkemizden Çin'e ve Avrupa ülkelerine pek çok ihracat trenlerimizi faaliyete geçireceğiz. Gelişen ülkemizde daha çok araç, ekipman ve demir yolu araçlarına ihtiyaçlarımız olacak. Bunları da ülkemizde yerli ve milli üretmek için yoğun çaba sarf ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Basın toplantısında AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan ile MHP İl Başkanı İsmail Candemir de yer aldı.
 

Yorumlar (0)
banner173
Günün Anketi Tümü
Çayeli Belediyesi'nin çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
23°
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30
Namaz Vakti 24 Haziran 2021
İmsak 02:39
Güneş 04:40
Öğle 12:25
İkindi 16:25
Akşam 20:01
Yatsı 21:52