DEVA Partili Hasan Karal, TÜİK’in bugün açıkladığı büyüme oranlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. TÜİK’in verilerine göre tarım, orman ve balıkçılık sektörünün 2024 yılının ilk çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,6 oranında artış gösterdiğini belirten Milletvekili Karal, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın da sosyal medyadan yaptığı ‘hayırlı olsun’ paylaşımıyla çiftçi ve üreticileri tebrik ettiğini anımsattı.

“Ne çiftçi emeğinin karşılığını alabiliyor ne tüketici uygun şartlarda kaliteli ürüne erişebiliyor”

TÜİK’in açıkladığı verilerin aksine Türk tarımının değil maliyetlerin büyüdüğünü belirten Karal, “Tarım Bakanı, temel amaçlarının çiftçinin emeğinin karşılığını alması ve tüketicilerin kaliteli ürünlere uygun şartlarda ulaşabilmesi olduğuna işaret ediyor ancak tarımın da çiftçinin de vatandaşın da durumu ortada. Ne çiftçi emeğinin karşılığını alabiliyor ne de tüketici kaliteli ürüne uygun şartlarda ulaşabiliyor. Tarımsal ithalat artarak devam ediyor. Çiftçinin maliyetleri her geçen gün artıyor. Girdi fiyatları 4 yıldan fazladır aralıksız yükseliyor. Ancak buna karşılık çiftçi ürettiği ürününü satamıyor. Hal böyle olunca çiftçi emeğinin karşılığını alamadığı için ağaçlarını kesti, ürünlerini yola döktü, üretimi bırakmak zorunda kaldı. Tüketiciler, hayat pahalılığından dolayı tarım ürünlerini ancak taneyle alabiliyor. Kaliteli ürün yerine de hastalıklı et, GDO’lu mısır ithal ediyorlar. İşte tarımın içler acısı hali.” ifadelerine yer verdi.

“TÜİK yine, her zamanki gibi aklımızla alay ediyor”

Milletvekili Karal, bu şartlarda TÜİK’in açıkladığı oranlara göre tarım, orman ve balıkçılık sektörünün büyümesinin mümkün olmadığının altını çizdi. “Büyüyen sadece çiftçinin maliyetleri” diyen Karal, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Üretici alın terinin, emeğinin karşılığını dahi alamazken, tarım sektörünün yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 4,6 oranında büyümesi normal değil. Bir büyüme gerçekleştiyse de bu çiftçinin cebine yansıyan bir büyüme değil. Çiftçi can çekişirken, üretici kan ağlarken nasıl oluyor da tarım sektörü büyüyor? Tarımın içler acısı hali ortadayken, bunun tek bir izahı olabilir; TÜİK yine, her zamanki gibi aklımızla alay ediyor.”

Muhabir: REYHANE YAZICI TÜYLÜOĞLU