Bayburt Belediyesi'nin desteğiyle Şair Celali İmam Hatip Ortaokulu'nda TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı düzenlendi. Belediye Başkan Vekili Mustafa Akbaş ve İl Milli Eğitim Müdürü Rahmi Güney'in birlikte açılışını yaptığı fuarda, öğrencilerin öğretmenleriyle birlikte hazırladıkları birbirinden özgün ve yaratıcı projeler sergilendi.

Fuar kapsamında öğrenciler, bilim ve teknolojinin farklı alanlarından hazırladıkları projeleri katılımcılara sunma imkanı buldular. Robotikten yapay zekaya, uzay teknolojisinden tarıma kadar birçok farklı alanda hazırlanan projeler, izleyicileri hayran bıraktı.

Belediye Başkan Vekili Mustafa Akbaş, fuarda yaptığı konuşmada, "Bilim ve teknolojinin gelişmesi için en önemli unsurlardan biri de çocuklarımızın bu alanlara ilgi duymaları ve bu alanda çalışmalar yapmalarıdır. Bu fuar, öğrencilerimizin bilime olan ilgisini ve merakını artıracak ve onları geleceğin bilim insanları olmaya teşvik edecektir. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Rahmi Güney ise "Öğrencilerimizin bu tür fuarlarda projelerini sergilemeleri ve diğer öğrencilerle fikir alışverişinde bulunmaları çok önemlidir. Bu sayede öğrencilerimiz kendilerini ifade etmeyi, özgüvenlerini geliştirmeyi ve problem çözme becerilerini geliştirmeyi öğreniyorlar. TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı'nın bu yıl da başarıyla düzenlenmesinden dolayı Şair Celali İmam Hatip Ortaokulu'nu ve emeği geçen herkesi tebrik ediyorum" diye konuştu.

Fuar kapsamında ayrıca, bilim insanları ve akademisyenler tarafından konferanslar ve atölye çalışmaları da düzenlendi. Öğrenciler, bu sayede bilim insanları ile bir araya gelerek onlardan bilgi ve deneyim edindiler.

TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı, 2 gün boyunca ziyarete açık kaldı. Fuara çok sayıda öğrenci, öğretmen ve veli katıldı.

Kaynak: Haber Merkezi