1 Nisan 2024 itibarıyla Bayburt'ta iç sularda balık avı yasağı başladı. Yasak, 30 Haziran 2024 tarihine kadar devam edecek. Bu süre zarfında sazangiller (sazan, kadife, siraz, tatlı su kefali) ve yayın balığı avcılığı yasak. Ayrıca 15 Mart - 30 Nisan tarihleri arasında sudak ve tatlı su levreği avcılığı da yasak.

Şifresiz Selçuk Spor tv Fenerbahçe Opet Eczacıbaşı  maçı canlı izle Taraftarium24 Fb maçını CANLI İZLE Kralbozguc Şifresiz Selçuk Spor tv Fenerbahçe Opet Eczacıbaşı maçı canlı izle Taraftarium24 Fb maçını CANLI İZLE Kralbozguc

Yasakla ilgili açıklamada, 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu'na istinaden hazırlanan 5/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığının Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ ve 5/2 Numaralı Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığının Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ hükümlerine atıfta bulunuldu.

Yasağa uymayanlara 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu'na göre yasal işlem uygulanacak.

Yasak Süresince Dikkat Edilmesi Gerekenler:

  • Sazan, kadife, siraz, tatlı su kefali ve yayın balığı avcılığı yapmamak.
  • Sudak ve tatlı su levreği avcılığı yapmamak (15 Mart - 30 Nisan tarihleri arasında).
  • Yasak türlerin balıkçılarda, balık pazarlarında ve lokantalarda satılmamasına dikkat etmek.
  • Yasak türlerin avlandığının veya satıldığının görülmesi halinde yetkililere bildirmek.

Balık Avı Yasağının Nedeni:

Balık avı yasakları, balık türlerinin üreme ve gelişmelerini korumak için uygulanmaktadır. Bu sayede balık neslinin devamlılığı sağlanmakta ve balıkçılık faaliyetlerinin sürdürülebilirliği korunmaktadır.

Balıkçılara Duyuru:

Balıkçılardan yasaklara uymaları ve balık neslinin korunmasına katkıda bulunmaları rica olunmaktadır.

Yetkililere Teşekkür:

Balık avı yasaklarının uygulanmasını sağlayan ve balık neslinin korunmasına katkıda bulunan yetkililere teşekkür ederiz.

Kaynak: Haber Merkezi