"Almayın mazlumun ahını çıkar aheste aheste"

"2.ve 3. sürgün çayın taban fiyatını 25 TL yapın"

2024 yılı yaş çay alım sezonu başladı ve Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kilogram başına 17 TL taban fiyatı, 2 TL destekleme bedeli ile toplamda 19 TL fiyat açıklandı. Bu fiyat, enflasyon oranının altında kalması ve üretim maliyetlerini karşılamaması nedeniyle bayrak'tan mantıklı yeni bir öneri geldi. 

"Almayın mazlumun ahını çıkar aheste aheste"

"2.ve 3. sürgün çayın taban fiyatını 25 TL yapın".  Memleket Partisi Rize İl Başkanı Muhittin Bayrak hükümete seslenerek almayın mazlumun ahını çıkar aheste aheste diyerek yeni bir formül önerdi.
Yaptığı yazılı basın açıklamasında bayrak şu ifadeleri kullandı. 

Yaş çay taban fiyatına layık görülen 17 artı 2 lira destekle toplamda 19 lira verilmesi üreticimizde şok etkisi yapmıştır. Üreticimiz şu anda kan, ter içinde arazisinde  Çay toplarken bir yandan da geçim kaynağı olan çay'a verilen fiyatı düşünüp huzursuz oluyor. Üreticimiz yağmur, çamur altında çektiği bu eziyetin bedelini alamayacağını bildiği için mutsuz ve keyifsiz olarak çay Tarımı yapmaya devam ediyor. Konuştuğumuz üreticiler çaydan para kazanamayacaklarını fakat dalında bırakmak da vicdanlarına sığmadığını söyleyerek "Ne yapalım mecburen çayımızı topluyoruz" tepkileri vermiştir. 
Burnundan kıl aldırmayan orman ve Tarım Bakanı konuyu bir daha değerlendirmeli ve en azından üreticinin bir nebze olsun yüzünü güldürecek bir hamle yapmalı.Benim önerim ikinci ve üçüncü sürgün bedellerinin en az 25 TL yükseltilmesidir. Böylece ortak bir noktada buluşması üreticinin de bir nevi keyiflerini yerine getirecektir. Artık yaş çay taban fiyatının tepki ve protestolarının her platformda devam edeceğinin bilmesi gerekir. Bu bilinciyle, iktidar yöneticilerinin kesinlikle bir çözüm üretmesi aksi taktirde vatandaşın gözünden, gönlünden düşeceklerini anlamalıdırlar. .Ağır enflasyon karşısında 2.ve 3. Sürgünde alacakları 17 TL değeri 12 13 TL'ye düşecektir.Bu da bu ekonomide kabul edilebilecek bir rakam değildir. Üreticimizin 2.ve 3.Sürgünde alacakları çay parasının kaybolup gitmesini istemiyorsanız 2.ve 3. Sürgün yaş çay taban fiyatını en az 25tl olarak revize edilmesini gerektiğini öngörürsünüz. Sizlere son çağrımdır; almayın mazlumun ahını çıkar aheste aheste.

Kaynak: Haber Merkezi