Amasya, Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nde konumlanmış bir ilimiz. Doğuda Tokat, güneyde Yozgat, güneybatıda Çorum, batıda Samsun ve kuzeydoğuda Çorum ile komşudur. Tarihi ve kültürel zenginlikleriyle ünlü olan şehir, tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış.

Amasya’ya Nasıl Gidilir?

Amasya’ya nasıl gidilir sorusunun farklı cevapları var. Karayoluyla ya da uçak ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Amasya’ya ulaşım konusunu aşağıda detaylıca anlatacağım.

Amasya’ya Uçak İle Ulaşım

Amasya Uçak Bileti

Amasya’da Merzifon Havalimanı bulunuyor. Şuan için yalnızca Pegasus’un İstanbul’dan Amasya’ya direkt uçuşları var. Diğer şehirlerden aktarmalı olarak gidebilirsiniz. Merzifon Havalimanı şehir merkezine 50 km mesafede yer alıyor.

Onun dışında en yakın havaalanı, Samsun Çarşamba Havalimanı’dır. Samsun Çarşamba Havalimanı’na havayoluyla ulaşım sağladıktan sonra Amasya’ya otobüs veya özel araç kiralayarak yaklaşık 3-4 saatlik bir yolculukla varabilirsiniz.

Amasya’ya Karayolu İle Ulaşım

Amasya Karayolu

Amasya’ya karayolu ile ulaşım oldukça kolaydır. Şehir, Türkiye’nin kuzeydoğusunda yer alır ve başlıca ulaşım ağlarıyla bağlantılıdır. Ankara’ya yaklaşık 330 kilometre uzaklıkta olan Amasya’ya ulaşmak için genellikle karayolu tercih ediliyor. Ankara ile arası yaklaşık 5-6 saatlik bir sürüşle gerçekleştirilebilir. Yolculuk boyunca doğal güzelliklerle süslü Türk kırsalını keşfetmek ve tarihi mekanları görmek için keyifli bir seyahat imkanı sunuyor. Amasya’ya karayolu ile ulaşmak isteyenler için otobüs seçenekleri de bulunuyor.

Amasya’ya Tren Yolu İle Ulaşım

Amasyaya Ulaşım

Amasya’ya tren yolu ile de ulaşım seçeneği var ancak yalnızca Samsun’dan. Samsun-Amasya bölgesel tren hattında her gün karşılıklı 1 sefer düzenleniyor. Bölgesel tren biletleri önceden satılmıyor. Seyahat günü gar gişelerinden alabiliyorsunuz. Güncel bilet ücreti 120 TL. Yolculuk yaklaşık 3 saat sürüyor.

Amasya’nın İlçeleri

Biri merkez ilçe olmak üzere toplam 7 ilçesi bulunuyor Amasya’nın.

  1. Merkez
  2. Göynücek
  3. Gümüşhacıköy
  4. Hamamözü
  5. Merzifon
  6. Suluova
  7. Taşova

Kaynak: Haber Merkezi