Cumhuriyet Halk Partisi Rize İl Başkanı Saltuk Deniz 2024 yılı yaş çay kg fiyatı hakkında açıklamalarda bulundu

Şifresiz Selçuk Spor tv Galatasaray Alanyaspor  maçı canlı izle Taraftarium24 Gs Alanya maçını CANLI İZLE Kralbozgucu Şifresiz Selçuk Spor tv Galatasaray Alanyaspor maçı canlı izle Taraftarium24 Gs Alanya maçını CANLI İZLE Kralbozgucu

Deniz yaptığı yazılı açıklamada,Bu rakama göre Yaş Çay Üreticisi 1 Kg Çay Toplamak için 16,99 TL harcama yapacak. Peki Yaş Çayı toplayıp satan kişi Maliyetine satış yaparsa kazancı ne olacak ? Böyle bir ticaret olur mu ?

Yaş Çay üreticisi ne yiyecek ne içecek ? Evine nasıl ekmek getirecek ? Çocuklarını nasıl okutacak ?

Rize Ziraat Odasının yapmış olduğu maliyet hesabıdır. Başka tür hesaplamalara girmeden Ziraat odasını verisini dikkate aldığımızda Çay üreticisinin geçinmesi ve yaşamını sürdürmesi için bu maliyet üzerine bir rakam koyup açıklanması gerekmektedir.

Merkez Bankasının 2024 yılı Enflasyon Hedeflemesi Yüzde 30-42 aralığında olduğuna göre Ziraat Odasının Maliyet Fiyatının üzerine (enflasyon hedeflemesinin ortalaması olarak) en az % 35 fark koyularak üreticinin enflasyon karşısında mağdur edilmemesi sağlanmalıdır.

Bu durumda 2024 yılı yaş çay alım fiyatı (Destekleme Hariç) En az 23 TL/Kg olmalıdır.

Çay üreticisini yoksulluğa ve açlığa mahkum eden ve onu çay tarımından uzaklaştırmayı hedefleyerek ithal çayın yolunu açmayı hedefleyen fiyat belirleme politikalarına son verilmelidir. Çay üreticisinin emeğinin hakkı verilmelidir.Dedi

Muhabir: ALİ TÜYLOĞLU