Çay Haber - Yöresel Haberin NET Adresi

Yılmaz'dan Demokratik Çıkış

28-08-2007 17:43:12
1187 kez görüntülendi

Yılmaz'dan Demokratik Çıkış

Rize Bağımsız Milletvekili Mesut Yılmaz, Cumhurbaşkanının meşru olarak seçildiğini ifade ederek, ''Ortada bir meşruiyet sorunu olmadığına göre, seçimi boykot etme, yemin törenine katılmama doğru değildir'' dedi.

Yılmaz,
Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanı seçilmesine ilişkin, Cumhurbaşkanı seçimiyle ilgili sürecin, hukuki ve siyasi açıdan değerlendirilmesi gerektiğini ifade ederek,hukuki açıdan, seçimin meşruiyeti konusunda herhangi bir kuşku bulunmadığını söyledi.

Yılmaz, Gül'ün, seçimlerde büyük çoğunlukla iktidara gelen partinin adayı olarak cumhurbaşkanı seçildiğini vurgulayarak, ''Seçimler bana göre, Anayasa Mahkemesinin, zorlamayla getirilen 367 barajına rağmen, usulüne uygun olarak sonuçlandı. Ortada meşru olarak seçilen cumhurbaşkanı olduğuna göre, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı herkese düşen görev, bu makama saygılı olmaktır'' diye konuştu.

Seçime siyasi açıdan bakıldığında, cumhurbaşkanı seçiminin, Başbakan
Recep Tayyip Erdoğan'ın ifade ettiği ''danışma ve uzlaşma yoluyla'' gerçekleşmediğini ifade eden Mesut Yılmaz, ''Gönül isterdi ki, cumhurbaşkanı makamında oturacak kişi, partiler üstü bir anlayışla, çok geniş uzlaşmayla seçilsin, bunun olmaması eleştirilebilir. Ama ortada bir meşruiyet sorunu olmadığına göre, seçimi boykot etme, yemin törenine katılmama bence doğru değildir. Bu tür davranışlar, ancak bir meşruiyet sorunu doğarsa mazur görülebilir. Eğer önümüzdeki dönemde Sayın Gül, cumhurbaşkanı yeminine aykırı hareket ederse, o zaman bir meşruiyet sorunu doğabilir, bu tür davranışlar gündeme gelebilir.

Tam tersine Sayın Gül'ün seçimi, Türkiye için bir şans da olabilir. Türkiye'de giderek artan kültürel ayrışmayı, bir bütünleşme, birleştirmeye dönüştürmede Sayın Gül çok önemli bir rol de oynayabilir. Bize düşen görev, bunun takipçisi olmaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Ortada iyi ve kötü olmak üzere iki senaryo bulunduğunu belirten Yılmaz, iyi senaryonun gerçekleşmesini umduğunu, kötü senaryoda ülkenin zarar göreceğini vurguladı.

Gül'ün geçmiş icraatlarına bakmamak gerektiğini, artık partiyle ilişkisinin kalmadığını söyleyen Yılmaz, saati sıfırdan başlatmak gerektiğini söyledi.

Yılmaz, Gül'ün geçmişteki kişiliği ve görüşlerinin, bugün kendisine ayak bağı olacağını ifade ederek, ''Bu, daha dikkatli izlenmesini gerektirecektir. Dileğimiz, kendisinin de ifade ettiği gibi bir cumhurbaşkanı olmasıdır'' diye konuştu.

haberler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yazan siz olun!Yorum Yaz