Çay Haber - Yöresel Haberin NET Adresi

RÜ'de Türban Yasağı

12-03-2008 10:43:18
1648 kez görüntülendi

RÜ'de Türban Yasağı

Danıştay 8. Dairesi, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcanın, başörtüsünün yükseköğretimde serbest bırakılmasını öngören değişikliklerin yapıldığı Anayasanın 10 ve 42. maddelerine göre uygulama yapılabilmesi için ayrıca bir kanuni düzenlemeye ihtiyaç bulunmadığına ilişkin rektörlüklere gönderdiği yazıyı genelge olarak kabul ederek, oy birliği ile yürütmesini durdurdu. Bazı öğretim üyesi derneklerinin YÖK Başkanı Prof. Dr. Özcanın, 24 Şubat 2008 tarihli rektörlüklere gönderdiği yazısının iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle açılan davanın ilk aşaması sonuçlandı.
Daire, söz konusu yazıyı genelge olarak kabul etti ve yürütmesini oy birliğiyle durdurdu.


Rektörlüklere gönderilen bildirimi yetki unsuru yönünden kanuna uygun bulmayan Daire, YÖK Başkanının tek başına işlem tesis etmek suretiyle düzenleme yapma yetkisinin bulunmadığına işaret etti. Söz konusu karara, itiraz hakkı bulunuyor. İtirazı, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu görüşecek.

 

DANIŞTAYIN KARARI RİZE ÜNİVERSİTESİNDE UYGULANDI 

Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararının ardından Türban yasağı yeniden uygulamaya konuldu. Rize Üniversitesinde de türban yasağı uygulanmaya başlandı. Sabah saatlerinde üniversiteye gelen başı kapalı öğrenciler başları açtırılarak içeri alındı. Karardan habersiz olan türbanlı öğrenciler uygulama karşısında şaşkına döndü. Bir türbanlı kız öğrenci ise gözyaşlarını tutamadı.

 

Ajans53 

Yorumlar

  1. REZALET
    Rize Üniversitesi Rektörü Anayasa ya göremi işlem yapıyor yoksa mahkemeye göremi, bu kadarı da olmaz beyler aklınızı mi yediniz ne oluyor size baş örtüsünü bu kadar sorun yapan öğretim üyelerimizle bu ülke ne kadar yol alır.Bu güzel ülkemizin düşürüldüğü hale bakın,Allah'tan korkmuyorsunuz barı kanundan korkun beyler.Bu ülke sahipsiz değildir.Başörtüsü takan öğrencileri aileleri zaten okula göndermek istemiyor sizde böyle yaparsaniz kız çocuklarımızı zor duruma sokuyorsunuz bu durumu bilmeyecek kadar cahılmısınız beyler.Bilgili gençliği istemiyormusunuz bunu açıklayın barı


  1. Sayın rektör zaten o mahalde birisiydi. Yadırgamamak lazım hatta serbert liğe de eminim içinden üzülmüştür. Ama Demirel gibi dini siyasete alet edip milleti yanıltanlar oldukça(geçen günkü demeci) kimseye kızamıyoruz. bURAFTAN GÖZÜKÜP OTEKİ TARAFTAN OLMA ALET ETMEKTİR.

  1. Amaç ve Gaye o Zaten
    Muhammet Başkan. Bunların gayeleri zaten o. Bütün korkularıda o. Eğer onlar okursa (Başörtülüler) yarın onların oturdukları yerlerde olacaklar.Dediğin gibi psıkolojıyı çözmüşler.Ana baba zaten çocukları zoraki gönderıyor okula bahanede başortusu takılmayacak oldumu okul işi yatacak meydan onlara kalacak. Sana banada ancak buralarda yazmak kalacak.Eğitimsiz kışıyı yönetmek çok kolaydır.Niye; Yönetici ne derse o okumuş kişidir en ıyısını o bılır der geçer.İşte bunlarda böyle insanlar arıyor. Lütfen ALLAH rızası için bunlara firsat vermeyelim. İlim Çindede olsa çocuklarımız gitsin alsın onu bizim gibi olmasınlar. Evet başortusude önemli ama önce İlim ve Yönetimi kapsınlar.En azından gelecek nesiller rahat eder İnşallah.Yorum Yaz