Çay Haber - Yöresel Haberin NET Adresi

ÖSYM'den şaşırtan hesap hatası

16-08-2007 15:17:00
1692 kez görüntülendi

ÖSYM'den şaşırtan hesap hatası

Milyonlarca üniversite adayının gözü bugün ÖSYM'deydi. Adaylar, büyük bir heyecanla hangi üniversiteyi kazandıklarını öğrenmek için sonuçların duyurulduğu ÖSYM'nin resmi internet sitesine akın ettiler. Kimlik numaralarını girerek hangi üniversiteye yerleştiklerini öğrendiler.

ÖSYM bugün sadece adayların tercih sonuçlarını değil, ÖSS sınavı ile ilgili bazı istatistik çizelgeleri de yayınladı. Bu çizelgelerden bir tanesi var ki, görenleri şaşkına çevirdi.

Sonuçların açıklandığı ÖSYM'nin sitesine girildiğinde 2007-ÖSYS Merkezi Yerleştirme Sonuçları ile İlgili Sayısal Bilgiler kısmında yer alan Okul Türlerine Göre Sınavı Geçerli ve Yerleşen Aday Sayıları’nı gösteren Çizelge-5’te, kafaları karıştıran veriler vardı. Okul Türü Sağlık Meslek Liseleri olan bölümde sınavı geçerli aday sayısı 11.054 olarak açıklanmış. Buraya kadar herşey normal gözükürken, toplam yerleşen aday sayısına bakıldığında hata bariz olarak ortaya çıkıyor. Çünkü, 11.054 kişinin 272'si bir Lisans programına yerleşmeye hak kazanmış, önlisans programlarına ise 4672'si sınavsız, 115'i ise ÖSS'ye girerek yerleşmişti. İşin en ilginç yanı ise sınavı geçerli sayılan ve sınavsız geçiş yapan aday sayısından daha fazla kişinin açıköğretim fakültesine yerleştirildiği görülüyor. Bunların hepsinin toplamı olan 20.470 ise sınavı geçerli sayılan aday sayısını neredeyse ikiye katlıyor.

 

BÜYÜK RESİM İÇİN TIKLAYIN

Çizelgedeki bu hesap hataları, daha önce KPSS'ye giren adaylar tarafından hesap hatası yaptığı iddia edilen ÖSYM, 'ÖSS'de de mi hata yaptı?' sorusunu akla getirdi.

ÖSYM, daha önce KPSS'deki hata iddialarıyla ilgili herhangi bir açıklama yapmamıştı. Şimdi kamuoyu, ÖSS yerleştirmelerini gösteren çizelgedeki bu hataya ÖSYM'nin vereceği cevabı merak ediyor.SAMANYOLUHABER.COM - ÖZEL HABER

Yorumlar


  1. Osym gibi bir kurum böyle yanlışlar yapıyor ve öğrencilerden 3 saatte yanlış yapmamasını bekliyor güldürücü yaa Türkiye hiç bir kurum neden doğru çalışmıyor sevgili büyüklerim????Yorum Yaz