Çay Haber - Yöresel Haberin NET Adresi

Mustafa Sırtlı’nın Ardından Ağlıyor Karadeniz

23-12-2012 17:33:27
2688 kez görüntülendi

Mustafa Sırtlı’nın Ardından Ağlıyor Karadeniz

Fatih Sultan KAR / İST.

Mustafa Sırtlı, çocukluğumun sanatçısıydı. Onun türküleriyle büyüdük, aşık olduk, hüzünlendik, eğlendik. Has bel kader şiir türkü yazmaya başladığım dönemlerde o Çayeli’nde küçük bir kasetçi dükkânı açmıştı. Sabahları yanına gider, saatlerce şiirler, türküler üzerinde konuşurduk. Çok farklı bir yeteneği vardı. Şiir yazmasının yanında üretilmiş bir şiirde var olan eksikleri bulur tamamlardı. Bu durumda benim için biçilmiş kaftandı. Unkapanı denen gayya kuyusuna takıldığım dönemlerde bir çok Rizeli sözde sanatçı eserlerimi yağmalarken, kendi adlarıyla başkalarına pazarlarken o bana hep rehber oldu. Toplumsal olaylara çok duyarlı bir yapısı vardı.  İlimize gelen şehitler için yazdığım “Ağlıyor Karadeniz” isimli türkümü albümüne koymuş, albüme de aynı adı vermişti. Karadeniz şimdide ağlıyor Mustafa Abi. Bu kez duygularımızı dile getiren, ölümsüz eserlere imza atan ve içimizden biri olma özelliğini hiçbir zaman kaybetmeyen Mustafa Sırtlı’ya ağlıyor.

Mustafa Sırtlı müziğe ilkokul yıllarında başladı. Dertliyim Efkarlıyım”, “Ali Dayı”, “Peştamalli Kız” gibi unutulmaz eserleri Karadeniz Müziğine kazandırdı.

 

Hep sade yaşadı

 İstanbul’da yaşadı, İstanbul’da bulundu ama Çayeli’nden hiç kopamadı. Onun “Ali Dayı” türküsü ve şöhreti her tarafta yayılırken o sade yaşamını sürdürdü. Sanatçı erişilmez olur sözüne inat her zaman Çayelililerle iç içe yaşadı. Onun ürettiklerinin zerresini üretmeyenler Devlet Sanatçısı ilan edilirken o kendi değerleriyle mutlu olmayı bildi. Bir iki türkü ile yürüyüşü değişen Karadenizli sanatçılardan hiç olmadı. Son klipini çocukluğunun geçtiği baba ocağında Adem İmdat Kesici’nin sözlerini yazdığı eskiye özlemi anlatan ” Baktım Ağladım” isimli eserine çekmişti. On iki yıl yaşadığı baba ocağında çekilen klip ve eser büyük ilgi görmüştü.

 

Mustafa Sırtlı kimdir?

1957`de Rize`nin Çayeli ilçesinde doğdu, İlkokul öğrenimini doğduğu yerde tamamladıktan sonra Lise öğrenimini Rize merkezde sürdürüyordu. 2. sınıfta iken babasını kaybeden Sırtlı acı kaybı ve çeşitli sebeplerden dolayı eğitim ve öğrenimini burada bitirmek zorunda kaldı. Müziğe olan ilgisi okul zamanlarından beri büyümeye başlamıştı ve Sırtlı 1981 yılında arabesk müzik tarzı olarak ``Fakirim Meyhaneci`` adlı ilk albümünü çıkarttı.. O günden bu yana 26 albüm yapan Sırtlı günümüzde Karadeniz sanatçılarının en önemli isimlerinden birisi olmuştur. Allah cc Rahmet eylesin.

 

Yorumlar

 1. TAZİYE
  YÖREMİZİN YETİŞTİRDİĞİ YEREL SANATÇIMIZIN ÖLÜMÜNÜ ÜZÜLEREK ÖĞRENMİŞ BULUNUYORUM MERHUMA ALLAHTAN RAHMET KEDERLİ AİLESİNE SABIRLAR SEVENLERİNE METANETLER DİLERİM MEKANIN CENNET OLSUN ...

 1. YAZIK
  Mustafa Sırtlı Ağebeyımızın ölümünü öğrenince içimden büyük bir parça koptu.

  Gerçek bir dosttu Mustafa SIRTLI. Bu dünyaya dostluk, sevgi ve insani değerler adına derin izler bırakarak ebedi aleme göç etti. ALLAH (C.C.)Rahmet eylesin. Ailesinin ve Çayeli'lerin başı sağolsun.

  Bana göre, Mustafa SIRTLI sadece ölmedi, onunla beraber mahali kültürümüzde büyük yara aldı.

  Popüler kültüre karşı tek başına hatta kültür ve dayanışma derneklerine rağmen tek başına mücadele verdi.

  Popüler sanatçılara kucak dolusu para harcayan derneklere kendini anlatamadı.

  Anlatamadı değil yapmak istediğine dernek yöneticilerinin KÜLTÜRLERİ yetmedi.

  Mustafa SIRTLI dağarcığındaki MAHALİ KÜLTÜRÜ aktaramadan ebedi aleme göçtü.

  Mustafa SIRTLI Sanatçı olarak BÜYÜK BİR İNSANDI.

  Arkasından ağlamak ÖNEMLİ DEĞİL, arkasından gelen MAHALLI SANATÇILARI popüler kültüre KURBAN ETMEMEK ÖNEMLİ.

  Biz insanlar bugün değilse yarın mutlaka öleceğiz, ama GEÇMİŞİMİZİN BİZLERE BIRAKTIKLARI VE BİZİM BIRAKACAKLARIMIZ ÖLMEMELİDİR. NESİLLER BOYU DEVAM ETMELİDİR.

  Şahıs olarak ben KÜLTÜR adına üzerime düşeni kapasitem elverdiği ölçüdece yapmaya çalışıyorum.

  Resmi yetkilileri ve Kültür Dernek yöneticilerini bir kez daha MAHALİ KÜLTÜRÜMÜZÜN GELİŞİMİ adına faaliyetlerini gözden geçirmeye, KALICI FAALİYETLER ÜRETMEYE ve MAHALİ SANATÇILARIMIZI DESTEKLEMEYE DAVET ediyorum.

  Mustafa SÖZER
  mustafa@sozer.net


 1. taziye
  karadeniz bir değerini daha kaybetti kendisine ALLAH.TAN rahmet dileriz.kederli ailesine başsağliği. dileriz

 1. Çayeli bir değerini kaybetti.
  Karadenizin ve Çayelimizin yetişitirdiği değerli bir sanatçımızı daha kaybettik. Kendisine Allah 'tan rahmet diliyorum. Sırtlı ailesine taziyelerimi bildiriyorum.Yeri mekanı cennet olsun.

 1. TAZİYE

  Değerli kardeşim Mustafa Sıtlı'yı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyorum.Yıllarca çayelinde kendisini dinledik.Bazen üzülerek bazen sevinerek ama o hep sevindirendi.Aynı zaman da velimdi bütün çoçuklarını okutmuştum.Kendisine ALLAH'tan rahmmet muhterem eşine ve sevgili öğrencilerime sabır ve metanet diliyorum.Yerin mekanın cennet osun değerli kardeşim.

 1. Çok erken kaybettik,başımız sağ olsun..
  Çok erken öldü Mustafa Abi...yanı şimdi düşünüyorum,daha dün gibi sohbetlerimizi,o yüreğimizi dağlayan türkülerini,hele son söylediği,sevgili Adem İmdat Kesici Hocamızın sözlerini yazdığı "Baktum ağladum" isimli türküsü biz gurbette olan Çayelililer için sarıldığımız bir yorgan gibiydi... Allah rahmet etsin sevenlerinin ve ailesinin başı sağ olsun....Yorum YazKapat
Sosyal Medya'da bizi takip edin!

Sosyal Medya'da bizi takip edin!