Çay Haber - Yöresel Haberin NET Adresi

Engin Baytar'dan Zehir Zemberek Sözler

15-01-2014 18:21:20
5529 kez görüntülendi

Engin Baytar'dan Zehir Zemberek Sözler

"Yaptığını adamlık sanıyor ama değil" diyen Engin, o kişi Galatasaray'da olduğu sürece takıma dönmeyeceğini söyledi. Mancini'ye de sitem eden ve kendisine haksıklık etmekle suçlayan Engin, Evren Göz'ün "O kişi Mancini mi?" ve "Herkes töhmet altında kalıyor, isim vermeyecek misin?" ısrarlarına rağmen isim vermekten kaçırdı.

İşte Engin'in açıklamaları... 

Galatasaray'daki süreç senin açından nasıl geçti?

"Pek iç açıcı bir süreç olmadı. Beklediğim şansı da bulamadım. İyi oynarken bir anda kendimi yedek kulübesinde buldum. Daha sonra da tribüne çıktım. Futbolda böyle olumsuzluklar oluyor. Burda yeni bir sayfa açık.  İkinci yarıyı iyi değerlendirip tekrardan eski formumu yakalamak için çaba sarfedeceğim." 

"Galatasaray'da anlaşılmayan bir hoca değişikliğinin üzerimde etkisi oldu. Sonuçta kulübün kararı ama bizim üzerimizde de büyük bir etkisi oldu. Mancini bana şans vermedi. Mancini beni yeteneksiz ya da yetersiz bulmuş olabilir ama en azından bir kaç maçta şans vermeyi düşünebilirdi. 2 senedir oynamayanlara şans tanıdı ama bana tanımadı."

Sence Mancini ile sorun neydi? Saha içinde mi dışında mı anlaşmazlık vardı?

"Dışarda anlaşamayacak bir durum yok, ben dışarıda Mancini'yi tanımıyorum. O da bizi tanımıyor, ilk geldiğinde 'Şu anda kimseyi tanımıyorum, ilk başta oynayamayacak olanlar üzülmesin' demişti. İyi de yeni gelen bir hoca hiç mi gelmeden oyuncuların CD'lerini izlemez. Hiç mi bakmaz 2 senedir şampiyon olan takımda kimler oynamış? İnsan mantıklı şeyler düşünmeyince, tuhaf geliyor. Tanımadığını söyleyip 2 senedir oynamayanları nasıl tanıyor da oynatıyor, hep merak etmişimdir. Onun da cevabını alamadım. Demek ki 2 sene oynamayınca tanınıyorsunuz, ama oynayınca tanınmıyorsunuz. Herkesin bir bakış açısı vardır. Demek ki Mancini'nin bakış açısı buymuş. Ben 2 sene oynamamayı değil, oynamayı seçiyorum" 

Haksızlığa uğradın mı?

"Kesinlikle! Hiç kimseyle sorun yaşamadım. Sorun yaşasaydım Fatih hoca beni gönderirdi. Demek ki bende sıkıntı yok. Galatasaray'da çok büyük bir hayal kırıklığım var. Özellikle birisine çok büyük bir hayal kırıklığım. Kendisini bir abi, bir baba, bir arkadaş olarak gördük, belki de ben öyle gördüm, fazla görmüşüm demek ki... O beni çok büyük bir hayal kırıklığına uğrattı ama ona kızgın değilim. Çünkü beni 1 değil 10 yaş daha ileri götürdü. Bana insanların nasıl oynayabileceğini çok iyi gösterdi. Ona burdan teşekkür etmek istiyorum. Yaptığı, adamlık değil ama onun tabiriyle adamlık... Bana bu tecrübeyi yaşattığı için teşekkürler."

Tam olarak ne oldu Engin?

"Oralara girmeye gerek yok ben sadece buradan teşekürlerimi iletmek istedim." 

11 maç ceza aldığında bile senden vazgeçilmedi. Mancini gelir gelmez senden vazgeçilmesi ve kulüp içerisinde bu yaşadığın olaylar seni nasıl etkiledi?

"Dediğim gibi yönetim aynıydı, başkan aynıydı. Sadece hocamız farklıydı. 11 maç ceza aldıktan sonra Fatih hoca beni göndermediyse beni tutuyorsa demek ki bende sorun yok. Ama Fatih hoca gittikten sonra, insanların bakış açısı değişiyorsa bir gariplik olduğunu hissediyorsunuz. İşin içinde başka iş olduğunu düşünüyorsunuz ki var... Olsun, hayırlısı olsun. Ben şu Rizespor'a geldiğim için çok mutluyum..." 

"Galatasaray'daki takım arkadaşlarıma başarılar diliyorum. Çünkü onların orda vermiş oldukları savaş bizim burada verdiğimiz savaştan daha üstün. Onlar en iyisini hak ediyorlar. Umarım Fenerbahçe ile olan 8 puanı da onlar kapatır. Onlar kazanır."

O kişi Mancini mi?

"İsim vermeyeceğim. O kişi kendini çok iyi biliyor. Düşmez kalkmaz bir Allah'tır. Bir kötülük yaparsanız, kötülük de sizi bulacaktır. Ben o kişiyi Allah'a havale ediyorum. Allah'un bunu onun yanına koyacağını sanmıyorum. Çünkü dünyadaki en kötü şeylerden biri kul hakkıdır, biri de insanın içini yakmaktır" 

Söylediğin sözler nedeniyle bazı kişiler zan altında kalacak. Bu konuyla ilgili açıklama yapar mısın?

Bu isim, benimle birlikte mezara gidecek. Kimseye açıklamayacağım. Benim için önemli olan bu kişinin kendini öğrenmesiydi. O kişi kendini biliyor. Belki başkaları da biliyordur kimi kastettiğimi. Ben kimsenin arkasından konuşmuyorum, burada konuşmak yüzüne karşı konuşmaktan daha büyük bir şey. Adamlık, insanın kendisini sağda solda 'Ben şöyle adamım' diye anlatması değildir. Adamlık, senin olmadığın yerde senin için adam diyorlarsa, adamlık budur. İnsannın adamlığı başkasından duyması lazım...

Galatasaray taraftarına bir mesajın var mı?

"Galatasaray taraftarına ayrı bir parantez açıyorum. Çünkü Galatasaray taraftarı sadece bana değil takıma destek oldular. İnançları, sevgileri... Kesinliklie taraftara gerçek Galatasaraylı diyebilirim. Başkaları da Galatasaray taraftartarıdır. Ancak asıl taraftar kadar yüzde yüz Galatasaraylı değildir. Fireleri vardır. Taraftarın da benim üzerimde büyük bir etkisi var. Bana inanılmaz sahip çıktılar. Onların sahip çıktığı kadar Trabzon'da bana bu kadar sahip çıkmadı." 

Cüneyt Çakır'a o hareketi yaptığın için pişman oldun mu?

Elbette ki pişmanlık duydum 11 hafta oynayamadığım için. Ama şundan pişman değilim. Raporunda ona Allah belanı varsin dediğimi yazmış ama çok büyük yemin ederim ki öyle bir şey demedim. Hani dedimya az önce kötü bir şey yapınca gelip seni buluyor. Sanki Cüneyt Çakır'ı da bulmuş; İngiliz basınıydı, İspanyol basınıldı. Sonra benim yaptığım aynı hareketi Fabregas'ın yapması ama ona sarı kart bile vermemesi. Dünya Kupası elemelerinde performansı üst düzey değildi, çok zor günler geçirmiştir, bana yaptığını bana neler hissettirdiğini de anlamıştır. Ne ekersen onu biçersin...

Sezon sonu kendine nasıl bir yol izleyeceksin?

"Galatasaray'a geri döneceğim ama kendi düşüncem bu ortamda bahsettiğim kişi bu şekilde olacaksa, kulüp de benim gibi düşünecektir. Kulüpte kalmayı düşünmüyorum. Ya kiralık olarak ya da bedelli olarak gitmeyi düşünüyorum."

Son olarak söylemek istediğin bir şey var mı?

Ben buradan eski takım arkadaşlarıma selam söylemek istiyorum. Heps ini çok özledim ama Selçuk İnan olsun, Burak Yılmaz olsun, Umut Bulut olsun, Ceyhun gülselam olsun; bunlarla Trabzon'da da uzun zaman beraberdik, onların yeri bende ayrı. (Ntvspor)

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yazan siz olun!Yorum Yaz