Çay Haber - Yöresel Haberin NET Adresi

Çayeli kurufasulyesine yoğun ilgi

20-09-2019 14:46:58
878 kez görüntülendi

Çayeli kurufasulyesine yoğun ilgi

Coğrafi İşaretli Çayeli kuru fasülye yemeği Emine Erdoğan'ın eliyle ziyaretçilere ikram edildi.

2. Uluslararası Coğrafi İşaretler Zirvesi fuarına Cumhurbaşkanının eşi Emine Erdoğan Çayeli Ticaret Odası standına gelerek kendi elleri ile katılımcılara tescilli Çayeli Kuru Fasulyesinden ikram etti.

Türkiye’de coğrafi işaretler konusundaki en prestijli, en değerli ve en kapsamlı organizasyon olan “II. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi” Ankara’da başladı.

Türkiye coğrafyasına ait ürünlerin bir markaya dönüşmesine katkı sağlayarak Türkiye’nin coğrafi işaretli ürün potansiyelini harekete geçirmek ve bu yolla büyüyen uluslararası ticaretten yararlanmasına ve kırsal kalkınma hedeflerine ulaşmasına katkı sağlamak amacı ile bu yıl “Anadolu’dan Dünyaya’’ sloganı ile Ankara Ticaret Odası Congresium International Convention & Exhibiton Center’ ‘da başlayan zirve 3 gün sürecek.

Zirvede, Rize Çayı, Rize Bezi (Feretiko), Çayeli Kurufasülyesi, Derepazarı Pidesi, Rize Simidi, Rize Baston Ekmek ve başvuruları yapılıp süreçleri devam eden, Anzer Balı, Rize Kavurması, Rize Pepeçurası ve Rize Muhlaması, Rize Laz Böreği ile Rize Belediyesi, Rize Valiliği, ÇAYKUR, Rize Ticaret Borsası, Rize Ziraat Odası, Derepazarı Belediyesi, Çayeli Ticaret ve Sanayi Odası, Rize Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Ardeşen Belediyesi ve ilgili kurumların işbirliğiyle Ankara Ticaret Odası Kongre Merkezi’nde düzenlenen Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’nde yerini aldı.

Zirvenin ilk gününde açılan stantları ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Rize standına özel ilgi gösterdi. Coğrafi İşaretli Çayeli kurufasulye yemeği Emine Erdoğan'ın eliyle ziyaretçilere ikram edildi.

 

 

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yazan siz olun!Yorum Yaz