Çay Haber - Yöresel Haberin NET Adresi

"Bu böcekle vatandaş nasıl mücadele edecek?"

20-06-2018 18:12:01
805 kez görüntülendi

"Bu böcekle vatandaş nasıl mücadele edecek?"

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu’nun ricania simulans (yalancı kelebek) zararlısı hakkında basın açıklaması yaptı. Bekaroğlu, vatandaş tek başına ve kendi imkânlarıyla nasıl mücadele edecek? diye sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Bekaroğlu;

Başta Rize ve Artvin olmak üzere Doğu Karadeniz Bölgesi’nde vampir kelebek olarak adlandırılan, Ricania Simulans (yalancı kelebek) isimli bir zararlı böcek türü hızla artmaktadır. Vatandaşın emeğini ve ekmeğini risk altında bırakan, ürettiği ürünün verimini düşüren bu zararlı, evlere de girerek günlük yaşamını da zorlaştırmaktadır.

Bugüne kadar bu zararlı hakkında verdiğimiz soru önergelerine ve konuyu defalarca meclis gündemine taşımamıza rağmen hep aynı yanıt verilmiştir. Çayda herhangi bir zararlıya karşı pestisit kullanılmaması amacıyla kimyasal mücadele önerilmediği, sadece kültürel mücadele tavsiye edildiğinin belirtildiği yanıtlarda, bu konuda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerine gerekli talimatların verildiği ve bilgilendirme çalışmalarının yürütüldüğü ifade edilmektedir. Ancak ne yazık ki açıkça yürütülmeyen ve yetkililer tarafından hiçbir bilginin verilmediği bu süreç bir sürü şaibe uyandırmaktadır. Çalışmalarının yapıldığı iddia edilen kültürel mücadele konusunda bilgisi olmayan vatandaş, bu zararlı konusunda adeta kendi kaderine terk edilmiştir. Bütün meyve sebzeleri saran bu zararlı için eğer acilen önlem alınmazsa, sonuçları geri dönülemez bir boyuta ulaşacak, vatandaşın ve bölge ekonomisinin kaybı daha da artacaktır. Bu konuda acilen bir zarar tespit çalışması yürütülerek, vatandaşın kaybı karşılanmalı ve kültürel mücadele konusunda bilgilendirme yapılarak, zararlının bertarafı için gerekli uygulamalar hızlıca hayata geçirilmelidir.

Değerli hemşerilerim;

Yetkililere altını çizerek yeniden soruyoruz: Devletin kurumlarının ve yetkililerinin baş edemediği bir zararlı ile vatandaş tek başına ve kendi imkânlarıyla nasıl mücadele edecek?

Vatandaş üretimde verim kaybına neden olduğu açıkça dillendirilen bu zararlıyı nasıl bertaraf edecek?

İnsan, çevre sağlığını tehdit eden, doğal dengeyi bozan bu zararlı ile sürdürülebilir bir mücadele konusunda vatandaşı kendi kaderiyle başbaşa bırakmaya devam mı edeceksiniz?

Bu plansızlık ve vurdumduymazlık, halkımızın aklı ile dalga geçmektir. Bu konunun takipçisi olacağım.

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yazan siz olun!Yorum Yaz