Kuraklık Tehdit Ediyor

Gümüşhane'deki Harşit çayı kuruma tehlikesiyle karşı karşıya...

BÖLGESEL 03.08.2007, 10:58 29.04.2020, 00:56
1357
Kuraklık Tehdit Ediyor

Gümüşhane"deki Harşit çayı kuruma tehlikesiyle karşı karşıya...

 

Gümüşhane"deki Harşit Çayı, Vauk Dağı"ndaki karların Nisan ve Mayıs aylarında eriyip suların kaynaklardan erken çekilmesinden dolayı kuruma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

 

Vauk Dağı"ndan doğduktan sonra Gümüşhane, Torul, Özkürtün, Kürtün, Doğankent yerleşim yerlerinden geçip Tirebolu"dan Karadeniz"e dökülen 142 kilometre uzunluğundaki Harşit Çayı, kuruma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.


Vauk Dağı"ndaki karların yaşanan aşırı sıcaklar sebebiyle Nisan ve Mayıs aylarında erimesi, Harşit Çayı"nı besleyen kaynaklardan suların erken çekilmesine sebep oldu. Vauk Dağı"ndan çıkan kaynak suların, iki ayrı tünelden geçtikten sonra ulaştığı merkeze bağlı Kale köyünde sebze ve meyve bahçelerine bağlanması da çay yatağını iyice susuz bıraktı. Köy sakinleri, havaların aynı şekilde gitmesi halinde sebze ve meyve bahçelerinin de kuruma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağını söyledi.


Harşit Çayı"nda suların çekilmesi çöp sorununu da beraberinde getirdi. Köyde çöp bidonu olmaması sebebiyle çaya atılan çöpler, yöre halkının sağlığını tehdit ediyor.

 

 

Haber61

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Rize Şehir Hastanesinin deniz dolgusu üzerinde yapılmasını uygun buluyor musunuz?
Rize Şehir Hastanesinin deniz dolgusu üzerinde yapılmasını uygun buluyor musunuz?
15°
parçalı az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Namaz Vakti 31 Mayıs 2020
İmsak 02:47
Güneş 04:42
Öğle 12:21
İkindi 16:19
Akşam 19:49
Yatsı 21:35