Karadeniz’in incisi Rize, yaz gününde dahi buz gibi yaylaları, gürül gürül akan şelaleleri, dillere destan bir lezzet olan muhlaması, muhteşem çayı ile gezginlerin uğrak noktalarından biri.

Her görenin tekrar tekrar gitmek istediği şehir, doğanın kendisine sunduğu nimetleri tüm cömertliği ile gözler önüne seriyor. 

Gezip görebileceğiniz birçok yer bulunan Rize’ye Yaz tatilinde gidecekseniz zaten vakit kısıtlı olduğu için panik olabilirsiniz. Fakat buna gerek yok. Çünkü tatil planınızı sizin için biz oluşturduk. İşte Yaz tatili için 4 günlük gezi önerimiz:

1.Gün: Ayder Yaylası’nı Ziyaret Edin

65E2E0999E200

Çamlıhemşin ilçe sınırları içerisinde yer alan Ayder Yaylası, yerli yabancı turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği bir yer olarak karşımıza çıkıyor. Ayder Yaylası deniz seviyesinden tam 1350 metre yükseklikte bulunuyor ve yayla içerisi ladin ve kayın ağaçları ile kaplı. 

Ayder Yaylası doğal güzellikleri ve muhteşem manzarasının yanı sıra şifalı kaplıcası ve bölgede çeşitli çiçeklerden elde edilen balı ile hem sağlık hem doğa turizmi için oldukça önemli bir bölge.

Yayla içerisinde birçok otel ve kaplıca bulunduğu için senenin her dönemi ziyaret edebilirsiniz. Fakat özellikle Yaz Tatilinde'de denk geldiği bahar aylarında oldukça renkli görüntülere şahitlik edebilirsiniz. 

Yayla ziyaretinin yanında Karadeniz mutfağının birbirinden güzel lezzetlerinden olan karalahana sarması, muhlama, mısır ekmeği, dağ çileği reçeli eşliğinde yöresel kahvaltının tadını çıkarabilirsiniz. 

  2. Gün: Rize Merkez’de Tarihi Dokuyu Keşfedin

Resim 1556635130

Türkiye’de çay yetiştiriciliğinin adresi olan Rize, havası ve doğası ile mutlaka görmeniz gereken yerler arasında yerini alıyor. Yaylaları, ormanları, dağları, çay bahçeleri ile Karadenizliler adeta evlerinde tablo kullanmaya ihtiyaç duymuyor. Çünkü camdan gözüken her yer resmen bir doğal güzellik.

Bu doğal güzelliklerin yanında Rize Merkez’de tarihi dokuyu keşfedip ilçeyi gezmeniz yöre insanı ile tanışıp kaynaşmanız için oldukça önemli. Sıcak insanlar olmaları ile bilinen Karadenizliler hemen sizi içlerine alacaktır.

Ayrıca ilçe içerisinde yer alan Ziraat Çay Bahçesi, Rize Müzesi ve Dağmaran muhteşem manzarası ile çayınızı içebileceğiniz yerlerden birkaçı.

3. Gün: Fırtına Deresinde Rafting Yapın

Rize Firtina Deresi

Yağmur ve kar suları ile beslenen, birçok derenin birleşimi ile oluşan Fırtına Deresi, debisi yüksek olduğu için rafting yapılan Türkiye’deki sayılı yerlerden biri.

Rafting, 4-8 kişi ile yapılan suyun debisini kullanarak devrilmeden ilerlemeyi amaçlayan bir kürek sporu. Bu sporda takım çalışması oldukça önemli. 

Günlük kıyafetlerinizin yanında rafting için yanınızda ekstra kıyafet götürmenizi öneriyoruz. Çünkü rafting sırasında üstünüz sırılsıklam olacaktır. Üzerinizi değiştirmeniz için kabin zaten dere yakınında bulunuyor. 

4. Gün: Palovit Şelalesi’nin Güzelliğini Görün

Palovit Selalesi1

Kaçkar Dağları Milli Parkı sınırları içerisinde yer alan Palovit Şelalesi, Rize’nin debisi en yüksek şelalelerinden biri. 15 metre yüksekten akan şelalenin etrafı gür bir ormanla kaplı.

Şelaleyi uzaktan izlemek isterseniz yüksek bir noktada kayalık alandan seyredebilirsiniz. Bu alana Çamlıhemşin ilçesinden çıkılan bir yol ile ulaşabilirsiniz.

Ayrıca şelale çevresinde mesire yerleri ve kamp alanları bulunuyor. Bunun yanında birçok bungalov otel yer alıyor. Şelaleye giden yollar göz önüne alındığında tatil için en doğru zamanın ilkbahar olduğunu söyleyebiliriz. 

Kaynak: Haber Merkezi