Berna Yılmaz: Mesut ketum biriydi, üzüntüsünü dışa vuramazdı, oğlumuzun acısına dayanamadı

Bu özel röportajda; nahif, sağduyulu, kendini eğitime adamış, Türkiye’nin güçlü ve öncü kadınlarından biri var! Siyasete hiç bulaşmasa da hayatı siyaset içinde geçti. Berna Yılmaz, 30 Ekim 2020’de 73 yaşındayken kaybettiğimiz eski Başbakan Mesut Yılmaz’ın eşi, Kent Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı. Sıradan bir vatandaş gibi yaşasa da Türkiye’nin en sevilen First Lady’lerden biriydi. 16 Aralık 2017’de büyük oğlu Yavuz Yılmaz, 38 yaşında intihar etti. Oğlunun acısı dinmemişken yol arkadaşı Mesut Bey’i de kaybetti. Berna Hanım, Mesut Yılmaz’ı kaybettikten sonra ilk kez POSTA'ya konuştu. Alev Gürsoy Cimin / alev.gursoy@posta.com.tr

YAŞAM 17.01.2021, 12:56 19.01.2021, 11:11
681
Berna Yılmaz: Mesut ketum biriydi, üzüntüsünü dışa vuramazdı, oğlumuzun acısına dayanamadı

Tüm dünya pandemi ile cebelleşirken siz kıymetli eşiniz Mesut Yılmaz’ı kaybettiniz. Süreç nasıl gelişti?

Uzun süren bir rahatsızlık ve ameliyat sürecinin sonunda kıymetli eşimi kaybettik. Mesut’un hastalığı, rahmetli oğlumuz Yavuz’un vefatından sonraki yıl yani, 2019 Ocak’ta akciğer kanseri olarak başladı. Ameliyat ve kemoterapi tedavileri neticesinde sağlığına kavuştu. 2020 Mayıs ayına kadar herhangi bir sağlık sorunu olmadı. Mayıs ayında baş dönmesi şikayetiyle doktora gittik beyninde metastaz olduğu ortaya çıktı. Hemen ameliyat oldu ama sonrasında beklenmedik negatif ilerlemeler gerçekleşti. 46 günlük hastane süreci başladı ve doktorlarımızın sonsuz çabalarına rağmen hayata veda etti.

Son dönemdeki psikolojisi ve hayata dair bakışını nasıldı?

Eşimin psikolojisi, rahmetli oğlumuzun vakitsiz kaybının acısıyla çöktü. Mesut, çok ketum ve hislerini belli etmeyen biri olduğundan acısını içinde yaşadı. Oğlumuzun acısına dayanamadı. Bence bu acı, geçirdiği acımasız hastalığın başlangıcı oldu. Oğlumuzdan daha uzun yaşamış olmak ona ağır geldi.

MESUT’UN TÜM VASİYETİ OĞLUMUZ HASAN’A VERDİĞİ NASİHATLERDİ

Son dönemlerinde neler konuştunuz, herhangi bir vasiyeti var mıydı? 

Özel hayatında da konuşkan biri değildi. Oğlumuzun kaybının ardından daha da sessizleşti. Küçük oğlumuz Hasan’la iş hayatını ve özel hislerini eskisinden çok paylaşmaya başladı. Büyük torunumuz Ceylin, ona hayat ışığı, yaşamının en büyük desteği oldu. Küçük torunumuz Mesut Kaan bu duygularını katladı, son anlarına kadar huzurla yaşadı. Yaşamı boyunca, her şeyimizi paylaştığımız bir hayat yaşadık. Tüm vasiyeti oğlumuz Hasan’a verdiği nasihatlerdi. Hastanedeyken geleceği ve ailemiz için ona nasihatler verdi. 

EVLAT ACISI YAŞAYAN KADINLAR DAHA NAHİF, ERKEKLER DAHA DİRAYETLİ OLUR

Mesut Bey, sağlığında her Cuma Yavuz’un kabrini ziyaret edermiş, değil mi?

Doğrudur. Cuma günleri, çevremizdeki komşu camilerin hocalarıyla önce Yavuz’u ziyaret edip dua ederdi, daha sonra da namaza katılırdı. Hocalarımıza da müteşekkirim, Mesut’un rahatsızlığından sonra da aynı ritüel devam etti. Şimdide bu ritüeli hem Yavuz’um ve Mesut’um için sürdürüyorlar. Evlat acısı yaşayan kadınlar daha nahif, erkekler daha dirayetli olur. Erkekler de ağlar ama onlar kapanıp yastık ıslatır, kadınlar bunu daha rahat paylaşır.

Diğer oğlunuz Hasan’ın bu acı kayıplar karşısındaki tutumu nasıldı?

Sevgili Hasan’ımız çok duygulu ama aynı zamanda çok dirayetli, toparlayıcı, idareyi soğukkanlılıkla ele alabilen bir karaktere sahip. Çok genç yaşında acılarla karşılaştı. Annemi de yakın zaman önce kaybettim. Her üç acımızda da hepimizi ayakta tutmak, teselli etmek ve korumak için üstün gayret sarf etti, sağ olsun. Bu arada ailesini de ihmal etmedi. Dedesinin kaybı, torunum Ceylin için çok büyük darbe oldu ama Hasan, ölümün hayatın akışı içinde çok doğal bir olay olduğunu, sevginin hiçbir zaman kaybolmayacağını anlatarak onu sakinleştirdi. 

ÜÇ YIL İÇİNDE OĞLUMU, ANNEMİ VE EŞİMİ KAYBETTİM

Peki, yaşadığınız acıları siz nasıl tanımlıyorsunuz?

Hayatım boyunca olumsuzluklarla karşılaştığım durumlarda olabildiği kadar sakin ve sabırlı oldum. Bu da yetiştirilme prensiplerimden kaynaklanabilir. Acılarım çok büyüktü. Üç yıl içinde sevgili oğlumu, biricik annemi ve çok değerli eşimi kaybettim. Anılarını en saygın şekilde yaşatacağım. Yalnızlık duygusuna hiç kapılmadım, çünkü sevgili çocuklarım, canım torunlarım ve beni hiç bırakmayan dostlarım ve büyük bir ailem var. 

MESUT, HAYATININ SONUNA KADAR DEMOKRATİK BİR YAŞAMI ARZULADI

Sayın Yılmaz ülkenin durumuna dair ne düşünürdü? 

Mesut ülkesini çok seven, hatta bazen ailesinin önüne koyan biriydi. Hayatının sonuna kadar refahı, huzuru ve demokratik bir yaşamı arzuladı. Ülkeyi yöneten devlet büyüklerine her dönemde destek olmaya çalıştı. Bilgisini, birikimini paylaşmaktan kaçınmadı. Onun en için en önemli sorunlar; erkek şiddeti, taciz, aldatma, cinayetti. Böyle haberleri görmekten, duymaktan utanırdı. Bunların yaşanmadığı bir ülke ve dünyayı özlediğimizi konuşurduk. 

SAYGI VE SEVGİYLE GEÇEN 45 YIL

44 yıl süren bir evlilikti sizinki. Yol arkadaşınızın kaybıyla ile nasıl başa çıkıyorsunuz? Psikolojik destek aldınız mı?

Arkadaşlığımız ile başlayan 1 yılı da ilave edersek 45 yıllık bir beraberlikti bizimki. Acısıyla, tatlısıyla, başarılarıyla, saygı ve sevgiyle yaşanmış 45 yıl… Bu yaşamın içine sığdırılan mutlu günlerde, iki evladımız, kazanılmış bir kız evlat olan gelinimiz ve iki torunumuz en büyük servetimizdir. Maalesef acı şekilde veda ettiğimiz büyük oğlumuz hepimizin kalbine inanılmaz acılar bıraktı. Mesut bu acıya üç sene dayanabildi. Ben, yakın gördüğüm bir dosttan özel bir destek kabul ettim ve uygulamaya gayret ediyorum.

DEVLET YÖNETİMİNİ HAKKIYLA YAPMA GAYRETİNDE OLAN BİRİNİN AİLE İLİŞKİLERİ ZAYIF KALABİLİYOR

Mesut Bey’i siyasi kimliğiyle kameralar önünde tanıdık. Eş, baba, arkadaş, dost olarak nasıl biriydi?

Şerefli bir görev olan devlet yönetimini hakkıyla yapma gayretinde olan birinin aile ilişkilerinde zayıf kalabiliyor. Bu durumun eksikliğini çocuklara yansıtmamak, babanın bu zamansızlığını kapatmak için annenin daha çok devrede olması lazım. Ben de çocuklarımı büyütürken bu vazifeyi seve seve ifa ettim. Beraber paylaştığımız çok şey var; tatiller, bayramlar, seyahatler, seçim gezileri, kutlamalar... Yavuz tahsili nedeniyle yurt dışında bulunduğu için Hasan, bu güzel zamanları bizimle beraber yaşama şansına daha çok sahip oldu. Ben ise Mesut’a her siyasi görevinde daima destek vererek eşlik ettim.

HEDEFİMİZ TÜM İNSANLIĞA HİZMET EDEN BİLİM İNSANLARI YETİŞTİRMEK

Mütevelli Heyeti Başkanı olduğunuz İstanbul Kent Üniversitesi eğitim için önemli bir kurum. Yavuz’un hayaliydi ve yerine getirdiniz. Mesut Bey’in anısını yaşatmak için de benzer projeleriniz var mı? 

İstanbul Kent Üniversitesi, Yavuz’un manevi mirası, onun emaneti. Üniversitemizde görev yapan tüm çalışma arkadaşlarımda bu hassasiyeti görmek, beni yönetici olarak gururlandırdığı gibi bir anne olarak da duygulandırıyor. Kampüste olmadığım zamanlarda üniversitemizin etkinliklerini ve öğrencilerimizin tüm süreçlerini yakından takip ediyorum. Onların gelişimlerini görmekten mutluluk ve gurur duyuyorum. Hedefimiz, tüm insanlığa hizmet eden bilim insanları yetiştirmek. Bunun için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Değerli eşim Mesut’un ismini yaşatmak için de üniversitemiz ve vakfımızla sosyal sorumluluk projeleri planlıyoruz. İlk olarak kendisinin ve Yavuz’un şahsi kütüphanelerini Araştırma Kütüphanesi olarak bağışladık.

Üniversitenin kurucu vakfı ve Yönetim Kurulu Başkanı olduğunuz Engelsiz Eğitim Vakfı’nın (ENEV) üniversiteyle yürüttüğü projeler neler?

3 Aralık Dünya Engelliler Farkındalık Günü kapsamında paralimpik sporcularımızın da katılım gösterdiği ‘İlham Verenler’ isimli webinar düzenledik. Ayrıca, TÜBİTAK destekleriyle çocuk gelişimi hocalarımız ve öğrencilerimizle sürdürülen, özel gereksinimli bireyler ve anneleri için ‘Online Destek Hizmetleri Projesi’ne başladık. COVID-19 nedeniyle evde kalan 25-50 yaş aralığında, zihinsel yetersizliği olan bireylerin ve annelerinin yaşam kaliteleri ve fiziksel aktiviteleri üzerindeki etkilerini inceliyorlar. Üniversitemizin tüm üyeleri, kurucu vakfın misyonuna uygun projeler ve etkinliklerle yaşama değer katıyor. Bu beni hayata bağlıyor ve motive oluyorum.

Eğitim sizin için neden bu kadar önemli?

Nelson Mandela, “Dünyayı değiştirmek için kullanabileceğiniz en güçlü silah eğitimdir” der. O kadar doğru ki! Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Necmettin Atsü, birbirinden kıymetli akademisyenlerimiz ve onların tüm fiziki sosyal olanaklarını sağlayan idari kadromuz bu sözün hakkını vermek adına tüm gayretleriyle çalışıyor. Mütevelli heyeti olarak bizler de bu başarılı ve idealist insanları yüreklendirmek için elimizden geldiğince destek oluyoruz. 

MESUT’UN DA YAVUZ’UN DA İSMİNİ YAŞATACAĞIM

Yavuz Bey’in vefatının ikinci yıldönümünde bir hatıra ormanı oluşturdunuz. Bu projeden bahseder misiniz?

İstanbul Kent Üniversitesi var oldukça Mesut’un da Yavuz’un da ismini yaşatacağım. Buradan mezun olan öğrencilerimiz ve kariyer yolu bu kurumdan geçen kişiler, onları eğitim gönüllüsü olarak anacak. Yavuz’un vefatının ikinci senesinde, ailesi olarak bir Hatıra Ormanı oluşturmak istedik. Bu ormanda ağaçlar büyüdükçe, Yavuz’un ismi orada da yaşayacak. Hatıra ormanını hayata geçirmemizde bizlere kıymetli desteklerini sağlayan Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu’na müteşekkirim. Bu arada Yavuz’un kampüste heyecanla beklediği kütüphanemiz de yeni binasına taşındı. Mesut Bey’in ve benim şahsi koleksiyonlarımızı bağışladığımız kütüphanenin her köşesini tasarlarken, “Yavuz böyle olmasını isterdi” diye yola çıktık. Tüm akademi camiasının ve öğrencilerimizin faydalanacağı bu eşsiz yapının kampüsümüzde bulunması beni gururlandırıyor.

Yorumlar (0)
banner49
Günün Anketi Tümü
Çayeli Belediyesi'nin çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 25 54
2. Beşiktaş 24 51
3. Fenerbahçe 25 51
4. Trabzonspor 25 48
5. Alanyaspor 25 42
6. Hatayspor 25 42
7. Gaziantep FK 25 39
8. Karagümrük 25 37
9. Antalyaspor 25 33
10. Göztepe 25 32
11. Sivasspor 24 31
12. Konyaspor 24 30
13. Malatyaspor 25 30
14. Kasımpaşa 25 29
15. Rizespor 25 27
16. Kayserispor 25 25
17. Erzurumspor 25 25
18. Başakşehir 25 24
19. Denizlispor 25 21
20. Ankaragücü 24 20
21. Gençlerbirliği 24 20
Takımlar O P
1. Giresunspor 22 50
2. Samsunspor 22 46
3. Altınordu 23 41
4. İstanbulspor 22 40
5. Adana Demirspor 23 39
6. Ankara Keçiörengücü 23 38
7. Altay 23 38
8. Tuzlaspor 22 37
9. Bandırmaspor 23 31
10. Bursaspor 22 31
11. Ümraniye 23 31
12. Adanaspor 22 26
13. Balıkesirspor 22 23
14. Menemen Belediyespor 22 23
15. Boluspor 22 22
16. Akhisar Bld.Spor 22 19
17. Ankaraspor 22 13
18. Eskişehirspor 22 7
Takımlar O P
1. Man City 25 59
2. M. United 25 49
3. Leicester City 25 49
4. West Ham 25 45
5. Chelsea 25 43
6. Liverpool 25 40
7. Everton 24 40
8. Aston Villa 23 36
9. Tottenham 24 36
10. Leeds United 25 35
11. Arsenal 25 34
12. Wolverhampton 25 33
13. Crystal Palace 25 32
14. Southampton 25 30
15. Burnley 25 28
16. Brighton 25 26
17. Newcastle 25 25
18. Fulham 25 22
19. West Bromwich 25 14
20. Sheffield United 25 11
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 23 55
2. Real Madrid 24 52
3. Sevilla 23 48
4. Barcelona 23 47
5. Real Sociedad 24 41
6. Villarreal 24 37
7. Real Betis 24 36
8. Levante 24 31
9. Granada 24 30
10. Athletic Bilbao 23 29
11. Celta de Vigo 24 29
12. Valencia 24 27
13. Osasuna 24 25
14. Cádiz 24 25
15. Getafe 24 24
16. Deportivo Alaves 24 22
17. Eibar 24 21
18. Elche 22 21
19. Real Valladolid 24 21
20. Huesca 24 19
Namaz Vakti 24 Şubat 2021
İmsak 05:28
Güneş 06:53
Öğle 12:36
İkindi 15:38
Akşam 18:09
Yatsı 19:29