Van, muhteşem doğası ve zengin kültürel mirasıyla ailece keşfedilmeyi bekleyen bir şehir. Eğer Van'da ailenizle keyifli vakit geçirmek istiyorsanız, gezilecek ve görülecek pek çok yer sizi bekliyor. Peki, Van'da ailecek nereye gidilir? Van'da aileyle gezilecek yerler nerede? İşte, Van'da ailecek gidilecek yerler hakkında merak ettiğiniz detaylar!

Van'da ailecek nereye gidilir?

Van, doğal güzellikleri ve tarihi zenginlikleriyle büyüleyici bir şehir. Özellikle aileler için keşfedilecek pek çok noktası var. Van'da ailece gezilecek yerler nerelerdir? Van'da aileler için gezilecek yerler nelerdir? Eğer Van'da ailecek keşfedilecek noktalar arıyorsanız, işte size rehberlik edecek detaylar!

Van'ı ziyaret edenler, doğal, tarihi ve turistik mekanlarla dolu bir liste ile karşılaşıyorlar. Bu liste arasında Van Gölü, Akdamar Adası, Muradiye Şelalesi, Kanispi Şelalesi, Erçek Gölü, Müküs Çayı, Van Kalesi, Van Müzesi ve Akdamar Anıt Müzesi gibi önemli noktalar bulunuyor.

Van Gölü

Şehir merkezinin yaklaşık 40 kilometre uzağında bulunuyor ve özel araçlar, taksi veya toplu taşıma araçlarıyla kolayca ulaşılabilir. Dünyanın en büyük sodalı gölü unvanına sahip olan Van Gölü, 139 farklı deniz canlısına ev sahipliği yapıyor. Ziyaretçiler, göl çevresinde keyifli zaman geçirebilir, eşsiz manzarayı izleyebilir ve unutulmaz fotoğraflar çekebilirler. Van Gölü, her gün ve her saat ziyarete açık.

Akdamar Adası

Van şehir merkezinden yaklaşık 45 kilometre uzaklıkta, Gevaş ilçesinde bulunuyor. Ada, yaz aylarında serinlemek ve tarihi bir yolculuk yapmak için ideal bir yer. Akdamar Anıt Müzesi'ni ziyaret edebilir, doğanın tadını çıkarabilir ve yöresel lezzetleri deneyebilirsiniz. Akdamar Adası'na ücretsiz giriş sağlanıyor ancak adaya ulaşım için tekneler ücretli. Tekneler, sabah 10:30 ile akşam üstü 17:00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Akdamar Anıt Müzesi

Akdamar Adası sınırları içinde yer alıyor ve Van şehir merkezinden yaklaşık 45 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Gevaş ilçesinden kalkan teknelerle 25 dakika içinde müzeye ulaşmak mümkün. Müzede, Tevrat Kitabı'nda bahsedilen günlük yaşamı, saray yaşantısını ve avı anlatan kabartmalar bulunuyor. Müze, haftanın her günü ziyarete açık.

Van'da aileyle gezilecek yerler nerede?

Van, tarihi, doğal ve turistik mekanlarıyla dikkat çekiyor. Her yıl binlerce turisti ağırlayan Van, keşfedilmeyi bekleyen birçok güzelliğe ev sahipliği yapıyor.

Muradiye Şelalesi

Van şehir merkezinden yaklaşık 80 kilometre uzaklıkta bulunuyor ve özel araçlar veya toplu taşıma araçlarıyla kolayca ulaşılabilir. Yaz aylarında serinlemek ve piknik yapmak için ideal olan bu şelale, kışın ise muhteşem bir manzara sunuyor. Muradiye Şelalesi, her gün ziyarete açık.

Kanispi Şelalesi

Van şehir merkezinden yaklaşık 75 kilometre uzaklıkta bulunuyor ve ulaşımı oldukça rahat. Bahar aylarında gürül gürül akan bu şelale, yaz aylarında serinlemek için mükemmel bir nokta. Kanispi Şelalesi'ni ücretsiz olarak her gün ziyaret edebilirsiniz.

Erçek Gölü

Van şehir merkezinden yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta ve ulaşımı oldukça kolay. Bir kuş cenneti olan Erçek Gölü, flamingo gibi birçok kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda göçmen kuşların da uğrak noktalarından biri olan Erçek Gölü, her gün ziyarete açık ve ücretsiz.

Müküs Çayı

Van şehir merkezinden yaklaşık 100 kilometre uzaklıkta bulunuyor ve özel araçlar veya toplu taşıma araçlarıyla ulaşım sağlanabilir. Temiz ve berrak bir suya sahip olan Müküs Çayı, rafting ve su sporları için ideal bir nokta. Her gün ziyarete açık ve ücretsiz.

Van Kalesi

Şehir merkezine yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta bulunuyor ve özel araçlar veya toplu taşıma araçlarıyla kolayca ulaşılabilir. Van'ın simgesi olan bu kale, Urartu Devleti'ne başkentlik yapmıştır. Van Kalesi, yaz aylarında sabah 08:00 ile akşam 19:00 arasında, kış aylarında ise sabah 08:00 ile akşam 17:00 arasında ziyarete açıktır.

Van Müzesi

Şehir merkezinden yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta bulunuyor ve ulaşımı oldukça kolay. Arkeolojik kazılar sonucu çıkarılan yapıları ve etnografik eserleri görmek için ideal bir nokta olan müze, haftanın her günü ziyarete açık.

Vanadokya (Van Peri Bacaları)

Van şehir merkezinden yaklaşık 120 kilometre uzaklıkta bulunuyor ve özel araçlarla ulaşım sağlanabilir. Kapadokya'yı andıran bu bölge, yılın her günü ziyarete açık ve ücretsizdir.

Kaynak: Haber Merkezi