Rize İl Genel Meclis Başkanı İbrahim Türüt geçmişten günümüze kadar heyelan ve sellerden dersler çıkardıklarını belirterek “ Sel ve heyelan bölgelerimizde önleyici tedbirler aldık, Kaybettiğimiz insanlarımız var, Her yaz ayında mutlaka bir acı yaşadık, ilçelerimiz ve beldelerimizde önleyici tedbirler almaya devam ediyoruz” dedi.

Son yıllarda bölgede kitlesel olarak aşırı derecede yağmur yağması ile birlikte birçok ilçe, Belde ve köyün yağışlardan etkilendiğini belirten Rize İl Genel Meclis Başkanı İbrahim Türüt ağırlıklı olarak Salarha bölgesinde etkilerin daha fazla olduğunu belirterek “ Maalesef coğrafi yapımız nedeniyle her yaz ayında bölgemizde acılar yaşamaktayız, son yıllarda Haziran ayında başlayan ve Eylül ayına kadar olan süreçte bu felaketleri yaşamaya devam ettik. Birçok insanımızı bu felaketlerde kaybettik, can kaybı yanında mal kayıplarımız oldu. Her ne kadar Can kaybına önlem alamazsak da mal kaybını devletimiz karşılamakta ve insanlara anında yardımlar ulaşmakta” dedi.

Önlemler alıyoruz
İl Genel Meclis Başkanı İbrahim Türüt önceki yıl yaşanan sel felaketinin henüz acısının dinmediğini belirterek “ Bu bölgelerimizde devletimizin desteği ile çeşitli önlemler aldık, yaptığımız çalışmalarda sel ve heyelanları önleyecek tedbirler aldık, hiçbir şey felaketin önüne geçemez, arazı yapımız nedeniyle metre kareye 200 Kg in üzerinde yağış düşen alanlarda tedbirler elbette yetersiz, Cumhurbaşkanımızın verdiği destek ile heyelan bölgelerimizde çalışmalarımız son aşamaya geldi” dedi.

Köylerimizde değişim yaşandı
Son yıllarda köylerin modern hale gelmesi için Özel idare olarak çalışmalara yoğunluk verdiklerini belirten Meclis Başkanı İbrahim Türüt “ 347 köyümüze dokunduk, ülkemizde yol ağı olarak 5 inci sıradayız ve arazı yapımız nedeniyle hizmet etmek kolay değil, hele aşırı yağış alan bir bölge olmamız nedeniyle arzu ettiğimiz gibi çalışma ortamımız olmuyor. Önceki yıl yaz boyunca yağmur aldık ve istediğimiz verimi veremedik, her şeye rağmen ekiplerimiz gece gün demeden çalışmalarını sürdürdü” dedi.

Yapacak çok işimiz var
Rize coğrafyasında hizmetin bitmeyeceğini belirten Türüt “ Yağışlı ve zorlukları olan bir ildeyiz, kalıcı çözümler üretmek zorundayız. Her geçen gün daha yeni teknolojik çalışmalara imza atarak ilimize hizmet etmeye devam ediyoruz. Tüm meclis üyesi arkadaşlarım ile birlikte aciliyet durumuna göre hizmet sıralamamız var, bu konuda meclis üyelerimiz ile birlik içindeyiz, köylerimizde yapacak çok daha fazla işlerimiz var, ancak ulaşılamayan köyümüz ve çok acil hizmet bekleyen köyümüz yok” dedi.

Köylere durak
Köylere vatandaşların araç beklemeleri için duraklar koyduklarını belirten Türüt “ Malum bölgemiz aşırı yağış alan bir bölge ve halkımızın duraklarda ıslanmaması için belirli yerlerde duraklar oluşturduk, bölgemize uygun yapıya sahip duraklarımız ilgi gördü” dedi.

Varda suyu
İl Genel Meclis Başkanı İbrahim Türüt Varda suyunun 42 köyün hayat kaynağı olduğunu belirterek “ Derepazarı, İyidere, Kalkandere ilçeleri, Kendirli beldesi ile 39 u Rize de olmak üzere toplam 42 köyün su ihtiyacını karşılayacak. 87 kilometrelik ikinci etap çalışması tamamlandı. 28 depodan 20 si bitirildi. Ana şebekeye su verildi. Kalan 8 depomuz 3 etapta tamamlanacak. Bu su projesi ile bölgemizin 50 ya da 100 yıllık su ihtiyacını karşılamış olacağız” dedi.