TURKSAT 6A uydusunun fırlatma töreni için sayılı dakikalar kaldı. Yerli mühendislerin titiz çalışmaları sonrasında tamamlanan proje beraberinde birçok iyileştirmeyi getirecek. Peki, uydunun ana özellikleri neler ve merakla beklenen tören ne zaman yapılacak?

TURKSAT 6A NE ZAMAN, SAAT KAÇTA UZAYA FIRLATILACAK?

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nden yapılan açıklamada “Türkiye’nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A, bu gece Türkiye saatiyle 00.20’de uzaya fırlatılacak. Türk mühendislerin çalışmalarının sonucunda yüzde 80'in üzerinde yerlilik oranıyla üretilen Türksat 6A, TV yayıncılığı başta olmak üzere haberleşme hizmetleri ve geniş kapsama alanı ile Türkiye'nin uydu haberleşme ihtiyaçlarını karşılayacaktır.” Denildi. Bu kapsamda fırlatma töreni 8 Temmuz 2024 Pazartesi gününü 9 Temmuz 2024 Salı gününe bağlayan gece saat 00.20’den itibaren canlı olarak izlenebilecek.

TURKSAT 6A FIRLATMA TÖRENİ CANLI YAYIN NASIL İZLENECEK?

Tarihi an dolayısıyla Türksat Gölbaşı Yerleşkesi'nde de "Fırlatma Töreni" gerçekleştirilecek. Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu'ndan yapılacak fırlatma, alandan canlı takip edilecek.

TURKSAT 6A UYDUSU ÖZELLİKLERİ NELER?

Türkiye'nin en büyük AR-GE projesi niteliğindeki Türksat 6A, 42 derece doğu yörüngesinde göreve başlayacak. Yer sabit (Jeosenkron) haberleşme uydusu olarak Türksat 6A, TV yayıncılığı hizmetlerinde ve geniş kapsama alanında ülkenin uydu haberleşme ihtiyaçlarını karşılayabilecek.

Projede yer alan kurumların çalışmalarıyla uydunun yerli ve milli olarak üretilmesi sağlanmıştı. 84 yerli ekipman kullanılarak yüzde 80'in üzerinde yerlilik oranıyla tamamlanan uydu, yaklaşık 4,2 ton fırlatma kütlesine ve 8,4 kW gücünde faydalı yüke sahip bulunuyor. Türksat 6A, yörüngesindeki konumuna ulaşmasının ardından Türkiye, Avrupa ve Güney Asya'da geniş bir coğrafyayı kapsayan alanda hizmet verecek.

Kaynak: Haber Merkezi