Trabzon'da 2023 yılında başlayan ve 2024 yılında yeni projelerle devam eden çayır, mera ıslah ve amenajman projeleri hız kesmeden sürdürülüyor. Bu projelerle, toplamda 252.553 dekar alanın ıslah edilerek yetiştiricilerin hizmetine sunulması hedefleniyor. Bugüne kadar 11.975.000,00 TL ödenek tahsis edilen 13 proje kapsamında önemli çalışmalar gerçekleştirildi.

İl Müdürü İsa Kaplan, Trabzon'da devam eden mera ıslah projelerinin amacını ve çalışmalarını yerinde inceledi. Akçaabat Erikli Mahallesi’nde yürütülen mera ıslah projesi çerçevesinde yapılan çalışmaları değerlendiren Kaplan, mera ve yaylak alanlarındaki ot verimi ve kalitesinin artırılmasının hayvanların otlama ihtiyacını karşılamada büyük bir öneme sahip olduğunu belirtti.

Projeler kapsamında, mera alanlarında artan fundalık ve çalılıkların temizlenerek yem değeri yüksek çim tohumlarının ekimi, toprak aşınımını önleme çalışmaları ve içme suyu sıvatlarının yapımı gibi çok boyutlu çalışmalar yürütülüyor. Bu kapsamda ayrıca aşırı otlatma nedeniyle zayıf sınıf mera haline gelen alanlarda gübreleme ve düzenli otlatma sağlanarak, hayvan kaşınma kazıkları gibi otlatmayı kolaylaştırıcı tesislerin monte edilmesi ile ot veriminde artış sağlanması amaçlanıyor.

İsa Kaplan, Erikli Mahallesi'nde su sıkıntısı nedeniyle hayvancılığın zor şartlarda yapıldığını ve bu nedenle ıslah projesi kapsamında yapılan sondaj çalışmaları ile su sıkıntısının giderildiğini belirtti. Ayrıca, Erikli Yaylası ve Karaçayır Yaylası'nda sıvatlar monte edilerek gübreleme faaliyetlerinin gerçekleştirildiğini, ilerleyen günlerde ise hayvan refahı anlamında kaşınma kazıklarının monte edilmesiyle adımların atılacağını söyledi. Islah öncesi dekara yaş ot verimi 250 kg iken, ıslah faaliyetleri ile bu verimin 800 kg’a çıkmasının hedeflendiğini vurguladı.

Kaplan, proje sayesinde hayvancılık yapan çiftçilerin girdi masraflarının azalacağını, çevre illerden ot alma gereksinimlerinin düşeceğini ve hayvanların ot ihtiyacının yerinde giderileceğini belirterek, “Bol Ot, Bol Et ve Bol Süt” sloganının bu projelerle gerçekleştirileceğini ifade etti.

Kaynak: Haber Merkezi