Trabzon İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Tarım ve Orman Bakanlığı birimleri arasındaki koordinasyonu artırmak amacıyla 2024 yılı Haziran ayına ait önemli bir toplantıya ev sahipliği yaptı. İl Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda, çeşitli konularda alınan tedbirler ve yapılan çalışmalar masaya yatırıldı.

Toplantıya Tarım İl Müdürü İsa Kaplan’ın sunumuyla başlandı. Kaplan, Trabzon ilinde Ortahisar ve Maçka İlçelerinde karantina tedbiri uygulanan “Turunçgil Uzun Antenli Böceği” ile mücadele stratejilerini ve su verimliliği için önemli tasarruf tedbirlerini katılımcılarla paylaştı. Ayrıca, kahverengi kokarca mücadelesinde biyolojik ve kimyasal uygulamaların titizlikle takip edildiğine vurgu yaptı.

Orman Bölge Müdürü Emin Yılmaz ise orman sınırında bulunan tarım arazilerinde yangın tehlikesine karşı alınması gereken tedbirler hakkında bilgi verdi. Yılmaz, hasat dönemlerinde yangın riskini azaltma adına yapılan çalışmaların önemine dikkat çekti.

Toplantıda ayrıca, Trabzon Et Kombinası Müdürü Serkan Kumaş besi ırkı canlı hayvan dağıtımıyla ilgili kurum çalışmalarını detaylandırdı ve sektöre yönelik yapılan çalışmalar hakkında bilgi sundu.

Kaynak: Haber Merkezi